Apartmanda Beslenebilecek Köpek Türleri

Apartmanda Beslenebilecek Köpek Türleri

Apartmanda Beslenebilecek Köpek Türleri  

Apartmanda yaşam, çok yaygın olduğu için evde köpek beslemek isteyen hayvan severlerin pek çoğu apartmanda beslenebilecek köpek türleri arasından sevimli dostlarını seçiyor. Şehir ve apartman hayatına uyum sağlayacak köpek türleri ile siz de apartman yaşamınızda sevimli dostlarınız ile mutlu bir yaşam sürebilirsiniz. 

 

Apartmanda Beslenebilecek Köpekler 

Apartmanda beslenebilecek köpek türleri ve cinslerin özelliklerini sizler için sıraladık.

Poodle Toy

Apartmanda beslenebilecek köpek türleri arasında yer alan Poodle cinsi köpeklerin bakımları kolaydır.Yüğ dökmez koku yapmazlar.

Çok Akıllı oldukları için eve kolay adapte olur ve alışırlar.Çocuklar ile ve diğer tür köpekler ile iyi geçinirler. Az havlarlar. En zeki ırklardan birisidir.Toy boy olan Toypoodle ev için en ideal boydur. Küçük köpek türlerinden biri olduğu için ağırlıkları yaklaşık olarak 3kg ile 5 kg arasındadır. Tüğleri çok bakım istemez. Kısacası Apartmanda Beslenebilecek Köpek Türleri arasında poodle ilk sırada yer alır.

Pug  

Apartmanda beslenebilecek köpek türleri arasında yer alan Pug cinsi köpekler kolay kilo alabildiklerinden dolayı düzenli olarak egzersizler ile kilo almalarının önüne geçilmelidir. Bu tür aslen Çin kökenlidir ve süs köpeğidir. Yüz yapısı kırışık, burnu basık ve sarmal olarak nitelenen kuyruk yapısında sahiplerdir. Tüyleri kısa ve parlaktır ve farklı renklerde olabilir. Kaslı köpeklerdendir, Kırışık deri yapısında sahip olduğu için bu bölgelerinin özenli olarak temizlenmesi hem sağlığı hem de temiz olması için önemlidir. İlgi düşkünüdürler ve çocuklar ile araları çok iyidir. Sessiz ve uysal yapıları vardır. Bazen muzip tavırlar da sergileyebilirler.

Pekingese 

Uzun tüylere, basık bir yüz yapısına sahip bu tür köpekler bağımsız yapıda olmalarına rağmen devamlı olarak ilgi ve sevgiye ihtiyaç duyarlar. Armut şeklinde gövde yapısına sahip cinsin en önemli özelliklerinden bir vücudunun ön kısmının arka bölümüne göre daha ağrı olmasıdır. Aslan görünümüne sahip olan bu küçük köpek ırkının cesareti ve özgüveni oldukça yüksektir. 


Cavalier King Charles Spaniel 

Spaniel ırkları içinde en küçük köpeklerden biridir. Apartmanda beslenebilecek köpek türleri arasında olan bu ırk köpeklerin bakımları kolaydır. Çok tüylü bir yapısı olduğundan taranma ihtiyacı bulunmaktadır. Tüyleri pürüzsüz yapıdadır. Kuyruk şekli düzdür. Siyah- beyaz ve kahve-bronz renklerinde olurlar. Yaşam süreleri 9 ile 14 yıl arasında değişmektedir. Komutlara karşı oldukça hassastırlar ve sahiplerinin komutlarını hemen yerine getirirler. Sabırlı ve dost canlısı bir köpektir. Çocuklar ile ve diğer tür köpekler ile iyi geçinirler. Az havlarlar. Çok zekilerdir.

  

Shih Tzu 

Küçük köpek türlerinden biri olan Shih Tzu, kökeni Çin’e dayanan bir ırktır. Çok dayanıklı bir köpektir. Tüylerinin yapısı ve renkleri nedeniyle özellikle yüz ve baş çevresi görümü türe özgü özellikler sergiler. Burun kısmı oldukça küçüktür ve cinsin özellikle kızıl renge sahip olan köpeklerinde burun kısmının rengi kahverengidir. İnatçı olduğu kadar zeki de bir köpektir. Oyuncu ve hareketlidir. Havlamayı sever ama ev içerisinde oldukça sakin ve sessiz yapıdadır. Sıcak havalardan hoşlanmaz. Tüy bakımına ihtiyaç duyar.

 

Pomeranian 

Apartmanda bakılabilecek köpek türlerinden biri olan Pomeranian türü köpekler geniş bir gövde yapısına sahiptir. Dik duruş, tilki burnuna benzeyen burun ve kulak yapıları ile son derece şirin göründüğü kadar asil bir görünüşe sahiptir. Sahiplenici özelliği ile öne çıkar. Ev içinde bakılmaya çok uygun bir cins olmasına karşın biraz gürültücü bir yapıya sahiplerdir.  

Japanese Chin 

Apartmanda beslenebilecek köpek türleri ile ilgili hazırladığımız yazımızdaki son türümüz, Japanese Chin türü köpeklerdir. Bu tür sessiz yapıda olan köpek türlerinden biri olduğu için apartman yaşamına olukça uygundur. Oyuncu köpeklerdendir. Sıcakkanlıdır ve çocuklarla dostluk kurmada çok başarılıdır. Bekçilik konusunda çok başarılıdır. Küçük köpek türlerinden biri olduğu için ağırlıkları yaklaşık olarak 2 ile 3 kg arasındadır. Boyları da en fazla 28 cm olmaktadır. İyi bir bakımla ve sağlık kontrollerinin düzenli olarak yapılmasıyla bu sevimli dostumuzun yaşam süresi 14 yıla kadar çıkmaktadır. Ev içerisinde kolaylıkla bakılabilecek bir köpek olmasına karşın türün özellikleri nedeniyle atlama ve zıplama davranışlarının yoğun olarak görülebileceği unutulmamalıdır. 

https://patiilan.com/