Tüy Dökmeyen Köpek Cinsleri

Tüy Dökmeyen Köpek Cinsleri

Tüy Dökmeyen Köpekler

Köpekler mevsim geçişleri, hastalık ve stresin dışında normal zamanlarda da tüylerini dökebilirler. Makalemizin başlığı tüy dökmeyen köpek cinsleri olsa da aslında genel olarak tüy dökmeyen bir köpek cinsi yoktur. Çok döken, normal döken ve çok az döken cinsler vardır.

Köpeklerdeki tüy sorunu bir köpek sahiplenmek ya da satın almak isteyenlerin ortak sorunudur. Bu da ister istemez tereddüt yaşanmasına neden olur. Özellikle şehir hayatının bir apartman dairesi içerisinde geçtiğini düşündüğümüzde bu sorun doğal olarak daha da büyük olabilir.

Bakımı Kolay Köpek Cinsleri

Poodle - Toy Poddle

Poodle cinsi köpekler halk arasında Kaniş olarak da bilinir. Kıvırcık ve yoğun tüylere sahip olan bu köpekler son derece temizlerdir. Alerjisi olan kişiler için tavsiye edilen köpekler arasındadır.En az tüğ döken köpekler arasında 1. sırada olduğundan Tüy Dökmeyen Köpek Cinsleri arasında da ilk sırada yer alır.Karakteri ve zekasının yanında bu özelliği de gözde olmasında rol oynamaktadır.Kokusuz Köpeklerdendir.

 

Malta Teriyeri Maltese

Apartmanda yaşayanlar için bakımı en kolay ve Tüy Dökmeyen Köpek Cinsleri  arasında 2. sırada Malta Teriyeri vardır. Küçük köpek cinslerinden olan bu ırkın şirin bir görünümü vardır ve bu da herkesin dikkatini çekmesini sağlar. Apartmanda beslenmesi yalnız tüylerinin az dökülmesinden değil aynı zamanda küçük olmasından da kaynaklanmaktadır. Öğrenmeye meraklı olan bu ırk kısa sürede sizin yaşamınıza ayak uydurabilir.

Papillon

Adını bir kelebekten almış olan Papillon, en az tüy döken köpeklerden olduğu için  dünyadaki Tüy Dökmeyen Köpek Cinsleri arasında 3. sırada yer alır.Temiz olan bu cins köpeklerin kokusuz olmaları da ilginçtir. Oldukça zeki olan bu hayvanlar apartman yaşamı için idealdir. Papillon cinsi köpeklerin yavruyken iyi eğitilmeleri gerekir aksi takdirde daha sonra sosyalleşebilmeleri zor olduğundan daha agresif olabilirler.

 

Basenji

Tüye karşı alerjisi olanlar için ideal bir köpek cinsidir. Kısa tüylere sahip olan bu hayvanların sevimli bir tavırları vardır. Evde gayet uysal olduğundan dolayı tek başına bırakılabilir. Tembel olan bu hayvanlar düzenli egzersiz yapmazlarsa bu durumda kilo almaya müsait hale gelirler. Bu da onların sağlığı için iyi değildir.

Shih Tzu

Neşeli bir köpek sahibi olmak istiyorsanız tam size göre bir köpek cinsidir. Çocuklarla iyi geçinebilen bu sevimli köpekler, az havladıklarından dolayı bekçi köpeği olarak tercih edilmemelidir. Shih Tzu cinsi az tüy döken köpekler arasındadır. Düzenli fırça ve tarandığında tüylerinin bakımları kolayca yapılabilir.

Boston Terrier

Apartman yaşamı için ideal olan köpek türleri arasında yer alan Boston Terrier, tüy dökmeyen köpek cinsleri arasındadır. Oldukça uysal bir mizaca sahip olan bu köpekler ağırlıklı olarak siyah ve beyaz renklere sahiplerdir. Çocuklarla iyi anlaşabilir ve zeki olduklarından dolayı kolay eğitilebilirler.

 

West Highland White Terrier

West Highland White Terrier cinsi köpekler av köpeği olarak biliniyor olsalar da evde beslenmek için idealdir. Sık seyahat edenler gittikleri yere bu köpekleri rahatlıkla götürebilirler. Az tüy döktükleri biliniyor olsa da düzenli olarak tüylerinin bakımlarının yapılması gerekir.

Yorkshire Terrier

Tüy dökmeyen köpek cinsleri içerisinde bulunan başka bir cins ise Yorkshire Terrier ırkıdır. Görünüş olarak oldukça masum bir tipe sahip olan bu köpekler sevimlilerdir.Yorkshire Terrier cinsi köpekler küçük yapılı olsalar da oldukça cesur ve maceracıdır. Sahiplerinin ilgisini çekmekten hoşlanan bu cins inatçı bir karaktere sahiptir.

 

https://patiilan.com/