Toy Poodle cinsi köpeklerde renk neden açılır? Renk açılmaması için neler yapılır?

Toy Poodle cinsi köpeklerde renk neden açılır? 

Toy Poodle cinsi köpeklerin renginin açılmasında rol oynayan bir çok faktör vardır.Önce bunları sayalım;

1)Generik faktörler.

Köpeğinizin soyunda açık renk varsa köpeğiniz koyu renkte olsa bazen 2 aylık bazen 6 aylık hatta bazen 1 yalında sınra açılma meydana gelebilir.

2)Güneş faktörü

Melanin saça rengini veren ayni anca saçı güneşten koruyan pigmenttir.Çok fazla güneş ışığına maruz kalan tüğlerde melanin sayısı azalır ve renklerde açılma meydana gelir.

3)Mama seçimi

Özellikle tavuklu ve kümes hayvanlı mamalar tüğ kalitesinde ve renginde bozulma meydana getirebilir.Bu nedenle somonlu veya kuzu etli mama tercih edilmelidir.

4)Doğum

Doğum, hamilelik ve emzirme sürecinde annede vitamin minarel ve kalsyum düşüklüğü olabilir. Takviye edilmemsi durumunda Melanin seviyesini etkiler ve  renk açılması meydana gelebilir.

5)Antibiyotik kullanımı

Antibiyotik kullanımıda tüğ kalitesinin düşmesine dökülmeye ve renkte açılmaya neden olabilir.

6)Traş

Özellikle makine trajı yapılması, tüğlerin deriyi güneşten korumasını ortadan kaldırır ve renkte açılma ve çeşitli deri hastalıklarına yol açabilir.

Toy Poodle cinsi köpeklerde renk açılmaması ve renğin yerine gelmesi için neler yapılır?

Çok fazla güneşe maruz bırakmayın.

Somonlu ve tahılsız mama tercih edin.

Doğum döneminde vitamin mineral ve kalsyum desteği verin.

Makina traşından kaçının.

Çok gerekmedikçe antibiyotik kullanımından kaçının.

Toy Poodle cinsi köpeklerde renk açılmaması ve renğin yerine gelmesi için beslenme Önerisi;

Feomelanin nasıl arttırılır

Melanin derinin, gözlerin ve saçların rengini oluşturan pigmenttir. Melanin görevlerinden biri de UV ışınlarının zararlarından deriyi korumaktır. Melanin pigmentinin azlığında saç beyazlaması, deride açık ve koyu renkli pigmentasyon rahatsızlıkları oluşmaktadır.

MELANİN ÜRETİMİNİ ARTIRMAYA YARDIMCI BESİNLER;
-Havuç
-Domates
-Kavun
-Yumurta sarısı
-Yoğurt
-Balık

1-HAVUÇ
A vitamini açısından zengin bir besin olan havuç melanin üretimini teşvik eder. Özellikle beta-karoten melanin pigmenti oluşumunda rol oynayan A vitamini bulunmakla birlikte melanin pigmenti oluşumunu teşvik eden doğal bir üründür.

2-DOMATES
Beta-karoten açısından zengin besinlerden biridir. Havuç ile aynı özelliklere sahip pigment oluşumunu destekler.  Aynı zamanda karpuz, kayısı, papaya, çilek, yaban mersini, kırmızı biber de aynı özelliklere sahip sebze ve meyvelerdir.

3-KAVUN
A vitamini ve E vitamini açısından zengin melanin üretimine yardımcı olur. Bronzlaşmak için havuç dan sonra ideal meyvelerden biridir. Aynı zamanda hücrelerin yaşlanmasını önleyen antioksidan deposudur.

4-YUMURTA SARISI
Sarısında E vitamini bulunurken, beyazında B vitamini bulunan yumurta melanin üretimini artıran gıdalardan biridir.

5-Yoğurt
Melanin düzeylerini artırmaya yarayan  ideal bir vitamin kaynağıdır.  Vücudumuzda pigment üretimini sağlayan amino asitler, tirozon ve sistin bulunmaktadır. 

6-BALIK
Somon gibi yağlı balıklar çok yüksek oranda D vitamini içerirken melanin üretiminde ve cildin güneşin zararlı etkilerinden korunmasına yardımcı olur. Aynı zamanda ton balığı da E vitamini açısından zengin besinlerdendir.

https://patiilan.com/