Şivava (Chihuahua) Irk Özellikleri

Şivava (Chihuahua) Irk Özellikleri

Chihuahua (Şivava) Özellikleri ve Bakımı

Chihuahua ya da Şivava, dünyanın en küçük türlerinden biri olan köpek ırkı. Adını Aztek eyaleti Chihuahua'dan alır. Ağırlığı 0,5 - 2,7 kg, omuzdan yere yüksekliği en fazla 13 cm'dir. Kulakları iridir. Postu, çeşitli renk karışımları halindeyse de Meksika'da en değerlileri açık kahverengi-beyaz renkli olanlardır..

Enerji Düzeyi Yüksek
Egzersiz İhtiyacı Düşük
Oyunculuk Orta
Başka Köpeklerle Geçinme Orta
Başka Hayvanlarla Geçinme Orta
Çocuklarla Anlaşma İyi
Yabancılara Davranış Mesafeli
Koruma Düşük
Eğitilebilirlik Düzeyi İyi

Chihuahua Genel Özellikleri

  • Yaşam Süresi: 14/18 yıl
  • Köken: Meksika
  • Ağırlık: 2-3 kg
  • Boy: 22-23 cm
  • Kullanım: Arkadaş

Chihuahua soğuktan nefret eder ve hemen titremeye başlayabilir. Serin havalarda bir kazak giydirilmesi faydalıdır. Apartman hayatı için uygundur. Bu şirin küçük köpekleri kucakta taşımak çok kolay olsa da düzenli olarak yürütülürse çok daha sağlıklı ve zinde olacaklardır. Düz ve kısa tüylü olanı haftalık bakımla temiz tutulabilir. Uzun kürklü olanlar yumuşak bir tarakla her gün fırçalanmalıdır. Her iki tipte kulak ve gözlerine su kaçırmamaya dikkat edilerek ayda bir yıkanabilir. Kulaklar düzenli olarak kontrol edilmeli ve tırnaklar kısa tutulmalıdır. Irk orta derecede tüy döker. Kendi eşyalarına (oyuncak gibi) karşı aşırı sahiplenme duygusu vardır. Oyuncaklarını kimi zaman sahiplerine de vermez. Chihuahua inatçı bir köpektir.

Chihuahua Karakteri

Chihuahua iyi bir eşlik köpeğidir. Cesur, hayat dolu, kibirli ve atılgan bu köpek verdiği sevginin karşılığını ister. Çevik oluşu ayak altında kalmadan seri manevralar yapmasına imkân verir. İnatçıdır ve kıskanacak kadar ailesine bağlanır. Sahiplerinin yüzlerini yalamaktan hoşlanırlar. Sahibi dışında yabancılara şüpheci yaklaşır. Yabancılar varken her adımında sahibini takip eder ve ona yakın olmak ister. Bazıları için eğitimi biraz zor olsa da zeki, öğrenmeye açık ve pozitif pekiştirmeye dayanan kibar bir eğitime iyi yanıt verir. Bu ırk, kızdırılırsa çocukları ısırmayı seçebilir. Sonuçta kaçamayacak kadar küçüktür. Chihuahua savunma için keskin dişlerine güvenmek zorundadır. Kısaca bir çocuk köpeği değildir. Gürültücü bir köpektir ve tuvalet eğitimi biraz sabır isteyebilir. Pek çok köpek sahibi gazete kağıdı eğitimini tercih eder. Chihuahua'nın diğer köpeklere karşı saldırganlığı ve yabancılara karşı şüpheciliği kontrol altında tutulması için daha yavruyken (2-4 ay) çok iyi sosyalleştirilmesi gerekir. Diğer köpeklerden hoşlanmama eğilimi vardır; hatta Chihuahualar kendi ırklarını diğerlerinden ayırabilir. Yine de çok iyi sosyalleştirilmiş bir Chihuahua her ırktan köpekle anlaşabilir. Daha büyük köpeklere karşı kendisini savunmayı bilir. Egzersize ihtiyacı vardır. Sağlığı açısından bir apartman katında sürekli kapalı tutulması hatalı olur.

Boyutları

Bu ırkın boyutları çok küçük olması sebebi ile 15 – 23 cm arasında değişmektedir. Ailesine bağlı ve sahibine sadık bir köpek türü arıyorsanız kesinlikle tercih etmenizi önerebileceğimiz köpek cinsi, Chihuahua köpeğidir. Küçük boylu olmasına rağmen son derece cesur, hayat dolu ve enerjik bir yapıya sahip olan köpekler, sahiplerine bağlılıkları ile kendilerinden söz ettirirler. İnatçı ve ailesine son derece bağlı olacak kadar kıskanç olan Chihuahua köpeği, sahibi dışındaki her yabancıya şüpheci yaklaşabilen bir köpektir. Zeki, öğrenmeye açık yapıları sayesinde eğitimleri kolay olan bu köpekler, inatçılıkları ile bilindiği için sahiplerinin eğitim konusunda kendilerine güvenmeleri gerekir. otorite kurmayı seven bir yapıları olduğu için Chihuahua köpeği eğitimi bazen zora girebilir. Ancak imkansız değildir.

Chihuahua Bakımı

Küçük cüssesi gibi minicik dişleri bulunan bu köpeklerin en zor yönü ise tuvalet eğitimidir. Chihuahua köpeği tuvalet eğitimi verirken sahibinin bazen sabrının sınırlarına geldiği görülebilir. Serin havalarda gezdirilirken kesinlikle bir kazak giydirilmesi gereken Chihuahua köpeği, soğuk havalara karşı dayanıklı değildir. dışarıda gezdirilmekten hoşlanan ve aynı zamanda kucakta gezmekten de bıkmayan bir yapıya sahip olan köpek cinsinin daha sağlıklı kalabilmesi için günlük düzenli egzersizlerinin yaptırılması gerekmektedir. Meksika kökenli veya başka kaynaklara göre Çin kökenli olan Chihuahua köpeği, küçük boyuna aldırmadan çok fazlasıyla havlamayı seven bir köpektir. Ancak eğitildiğinde bu huyunu bırakabilir. Tabi cüsse olarak küçük olması havlama sesinin çok fazla duyulmamasını etkilemektedir. Bu nedenle apartman dairesinde beslenmeye uygun köpek türüdür.

https://patiilan.com/