Yavru köpeklerde aşı takvimi

Yavru köpeklerde aşı takvimi

 

Yavru Köpeklerde Aşının Önemi

Yavru Köpeklerde Aşının Önemi

  Yavru köpeklerin aşılanması, onların çeşitli hastalıklardan korunmasına yardımcı olabilir. Birazdan bahsedeceğimiz hastalıklar kulağa ürkütücü gelse de tüm aşıları yaptırdıktan sonra yavru köpeğiniz için endişelenmenize gerek yok.

 

Köpeklerde Gençlik Hastalığı – Canine Distemper

  Bu hastalığın belirtileri öksürük, ishal, yüksek ateş, kusma, göz iltihabı ve burun akıntısıdır. Köpeklerde gençlik hastalığında, bazen burun ve taban yastıkçıkları sertleşerek çatlar. Bu çatlama sonrası nöbetler, kas spazmları veya köpeğinizde felç meydana gelebilir. Gençlik hastalığı ölümcül olabilmektedir.

Köpeklerde Kanlı ishal – Parvovirüs

  Köpeklerde görülen parvovirüs, kanlı ishalle karakterize olan ve son derece bulaşıcı bir hastalıktır. Hastalığın diğer belirtileri kusma, enerji eksikliği, depresyon ve yüksek ateştir. 6 aydan küçük köpekler, ölümcül olabilen bu hastalığa karşı duyarlıdırlar.

Köpeklerde Hepatit

  Bu hastalığın belirtileri öksürük, karın ağrısı, nöbetler, kusma ve ishaldir. Köpeğinizin gözü mavimsi renkte gözükebilmektedir (köpeklerde hepatit gözü). 12 aylıktan küçük olan köpekler potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bu ölümcül karaciğer rahatsızlığına karşı duyarlıdırlar.

Köpeklerde Leptospirozis

  Leptospirozis, enfekte hayvanların idrarına temas yoluyla geçebilen bir hastalıklıtr. Leptonun bir çeşidi, idrar yoluyla diğer köpeklere geçebilmektedir. Bu hastalığın, Weil adı verilen başka bir çeşidi ise sıçan idrarı yoluyla geçmektedir. Leptospirozis’in belirtileri depresyon, yüksek ateş, aşırı susama, cansızlık, idrar çıkma artışı(sıvı kaybı), karın ağrısı, kusma, kanlı ishal ve sarılıktır. Yavru köpeğinizin sarılığa yakalanıp yakalanmadığını anlamak için derisine bakabilir, göz aklarını veya yanak içlerini kontrol ederek sarı renkte olup olmadığını saptayabilirsiniz. Ciddi rahatsızlık durumunda bu hastalık, sadece birkaç saat içinde bile ölüme götürebilmektedir. Hastalığın Lepto formu insanlara da bulaşabilmektedir.

Köpeklerde Nezle – Canine Parainfluenza Virüsü

  Bu virüs, halk arasında boğmaca olarak bilinen Kennel Cough’a sebep olan son derece enfeksiyöz bir hastalıktır. Köpeğin boğulur gibi ses çıkardığı, kuru kesik bir öksürüktür.

  Yazının başında belirttiğimiz gibi bu hastalıklar size ne kadar korkunç gelse de hepsi aşıyla önlenebilir hastalıklardır. Bu yüzden köpek aşı takvimini uyup, evcil hayvanlarınızın aşılarını zamanında eksiksiz yatırmanızı öneririz. Detaylar için veteriner hekiminize başvurabilirsiniz.

Etiketler: köpek aşı takvimi, yavru köpek aşı, yavru köpeklerde aşılama,

 

https://patiilan.com/