KöpekChihuahua (şivava) kategorisinde ilan bulunamadı.
  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres
İlan bulunamadı.
https://patinolsun.com/uploads/images/yavru%C5%9Fivava.jpg" style="height:376px; width:400px" />

En küçük köpek ırklarından olan Chihuahua 14 ile 18 yıl yaşar. Fizyolojik anlamda küçük olmasından dolayı kucakta rahatlıkla taşınır. Kendi ırklarıyla çok uyumludur. Fakat diğer köpek ırklarına biraz temkinli yanaşır. Soğuğa karşı çok dayanıklı değildir. Bundan dolayı soğuk havalarda üzerine giysi giydirilmelidir. Çok fazla olmasa da belirli derecede tüyleri dökülür. Haftalık bir iki kez fırçalamak gerekir. Küçük yapıda olmasından dolayı beslenmesine daha fazla dikkat edilmelidir. Sahibine ve birlikte yaşadıklarına karşı bağımlılık gösterebilir. Dışarıdan gelen insanlara karşı bu açıdan mesafeli durabilir. İyi bir eğitim sayesinde kıskançlık ve diğer insanlara alışma konusunda mesafe kat edilir. Sevimli ve küçük satılık Chihuahua ırkına bakmak isteyenler siteden gerekli ilanlara ulaşabilir. 

Küçük bir yapıya sahip olan Chihuahua köpek cinsleri, oldukça tatlı bir görünüme sahiptir. İnsanlar tarafından oldukça sevilerek beslenen hayvanlardır. Günümüzde birçok insan tarafından tercih edilen ve daha çok sahiplenilen köpek cinsleridir.

Yaklaşık olarak 0.5 kg - 2.7 kg ağırlıklara sahiptir. Küçük bir yapıya sahip olan bu köpeklerin kulakları da iri boyuttadır. Genellikle ev ortamlarında kolayca beslenebilen köpek cinsleridir. Tüyleri karışık renklere sahiptir ve kahverengi, beyaz ve siyah renklerinden oluşmaktadır. Boyları ise 13 cm' dir.

Chihuahua köpeklerinin bakımları da oldukça kolaydır. Düz ve kısa tüylere sahiptir. Günlük olarak tüylerini taramak ona iyi gelecektir. Ayda bir defa da yıkamak yeterli olacaktır. Yıkarken kulak ve gözlerine su kaçırmamaya özen gösterilmelidir. Kulaklarının da düzenli olarak kontrol edilmesinde fayda vardır. Tırnakları düzenli olarak kesilmelidir. Tüy dökümü konusunda da normaldir. Orta derecede tüy dökmektedir. Apartman gibi ortamlarda kolayca beslenebilecek köpek türüdür.

Chihuahua köpek cinslerinin karakteristik özellikleri ise cesur, sevgi dolu, kibirli ve atılgandır. Oldukça sevgi dolu olan Chihuahua köpekleri, aynı zamanda verdiği sevginin de karşılığını almak isterler. Sahiplerine karşı oldukça bağlı olan köpek cinsleridir.

Genellikle sahibinin yüzünü yalar. Bu onun çok hoşuna giden bir şeydir. Sahibi dışındaki kişilere karşı ise şüpheci olarak yaklaşır. Sahibi nere giderse onu takip eder. Sürekli olarak sahibinin yanında olmayı ister. Oyun oynamayı da çok severler. Özellikle çocuklar ile oynamayı çok sever. Bu ona oldukça keyif verir.

Aynı zamanda da inatçı özellikleri vardır. Diğer köpeklerden fazla hoşlanmazlar. Ancak iyi bir sosyalleştirme ile bunun önüne geçebilir. Diğer köpek ırkları ile güzel bir şekilde anlaşabilmesi için sosyalleştirilmesi gerekir.

Küçük yapılara sahip olan Chihuahua köpeklerinin yavruları da daha küçük yapıda olur. Bu yavrular düzenli olarak yürütülmelidir. Sürekli olarak kucakta taşımak yanlış olacaktır. Çünkü, bu yavru Chihuahua köpekleri düzenli olarak yürütüldüğü zaman daha sağlıklı olurlar. Soğuk havaları da sevmezler.

Soğuk havalarda titrerler. Chihuahua köpek cinslerinin ortalama olarak yaşam ömrü ise 12 - 20 yıl arasındadır. Bu yaşam süresi erkek ve dişiye göre değişkenlik gösterebilir. Aynı zamanda köpeklerin beslenme şekilleri, bakımı da bu yaşam ömrüne etki eder. Yüksek enerjiye sahip köpeklerdir.

Sürekli olarak yürüyüş yaptırmakta fayda vardır. Eğitim verirken de onları ödüllendirmek daha yararlı olacaktır. Eğitim esnasında öğretilenleri daha iyi anlaması için, ödül vermek yardımcı olacaktır. Yeme konusunda da özen gösterilmelidir. Sürekli olarak aynı mamayı vermekte fayda vardır. Mamasının değiştirilmesinden hoşlanmazlar. Değiştirildiği takdirde bu durum onları agresif bir köpek haline dönüştürebilir. Sahibine karşı oldukça bağlı olan bu köpeklere sürekli olarak ilgi gösterilmelidir. İlgi gösterilmediği durumda onu huysuz bir köpeğe dönüştürür. Bu açıdan beslenme ve ilgi konusunda hassas davranılmalıdır.

 

Chihuahua dünyanın en küçük boyutlu köpek ırkları arasında yer almaktadır. Apartman daireleri için oldukça sık tercih edilen ve uyumlu yaşam sürebilecek türdür. Boyutları ve görünüşü ılımlı olduklarını gösterebilir, ancak oldukça cesur yönleri vardır. Akıllı ve bir o kadar dost canlısı türler kış aylarından nefret etmektedir. Atalarından gelen sıcak iklime alışıklık bu türlerde de geçerli olmaktadır.

Oyuncu yapıya sahip ve egzersiz gerektirmeyen köpek türünün bakım yönleri de bir o kadar kolaydır. Zahmet ve uğraş gerektirmeden kolayca bakım aşamalarını tamamlamanıza olanak sağlar. Rutin yaşantıdan hoşlanır ve disiplinde tutulmayı sever. Karakter özellikleri arasında disiplinli olması ise en büyük artılarından birisidir. Böylece eğitim ve alıştırma yöntemlerinizin en kolay yanıt vereceği köpek türü olabilir.
 

Chihuahua karakter özellikleri

Chihuahua karakter özellikleri bakımından oldukça gelişmiş ve net yapıya sahip köpek türlerinden birisidir. Cesur ve kibirli yönleri bulunan minik köpek, aslında gösterdiği sevgi ya da sadakatin karşılığını görmek ister. Hareketli olması ve atılgan yönleri sayesinde ise ebeveynlerin tercih odağı olmayı başarmaktadır. Boyutuna ve işlevine göre oldukça korumacı yapıya sahiptir. Korkusuzca tehlikeli durumların içine atılabilir ve kendinden büyük canlılara saldırabilir.

Ebeveynlerini kıskanmaları ise kaçınılmaz en büyük özelliklerinden birisidir. Paylaşmayı veya ona zarar verilmesine izin vermez. Bu durum ise sahibi dışında tanımadığı herkese karşı şüpheci yaklaşım sergilemesini sağlar. Saldırgan yönlerinden ötürü çocuklar ile yaşaması pek önerilmez. Kızdırılması sonucunda zarar vermesi mümkündür. Bunların yanı sıra zeki olmaları ile eğitimleri kolaylıkla anlayabilir ve uygulayabilir.

 

Chihuahua (Şivava) bakımı

Şiavava bakım yönünden bazı durumlarda kolaylık sağlamaktadır. Ancak kimi zaman oldukça zorlu süreçler ile karşılaşmanıza sebep olabilir. Özellikle tuvalet ihtiyacını karşılama durumlarında sıkıntılar olabilir. Aynı şekilde tuvalet eğitimi de oldukça zorludur. Soğuk iklime karşı dirençsiz olmasından ötürü bazı takviyeler alması ve kazak yardımı ile vücut ısısının korunması gerekir. Aksi halde sağlık sorunları yaşaması mümkündür. Haftalık düzenli periyotlar halinde egzersiz yapılması ise bakım sürecinizi daha sağlıklı ilerletecektir.

Genel olarak tüysüz olmaları ile karşınıza çıkabilir. Ancak bakımı sağlandığı sürece güzel tüylere sahip olması mümkündür. Böyle bir düşünceniz var ise kesinlikle haftada en az üç defa taramanız gerekebilir. Yıkanma konusunda ise ebeveyninden aldığı disipline göre hareket edebilir. Bu durum huysuz ya da ılımlı olmasını göstermektedir.

Şivava eğitimi

Köpekler genel olarak eğitimi çabuk kavrayan ırkların bulunduğu canlı dünyasıdır. Bunun en büyük sebeplerinden birisi oldukça zeki ve algı yönü yüksek canlı türleri olmalarıdır. Şivava eğitimi ise bazı durumlarda kolay olabilmektedir. Tam tersi zorluk çekeceğiniz ve usandıracak seviyeye getiren yönleri de bulunmaktadır. Otur, yat, kalk ve gel gibi kolay eğitimleri hızlıca kavrayabilir. Bu süreç hızla gelişebilir ve farklı yönlerini geliştirmeye devam edebilirsiniz.

En zor eğitimlerinden birisi tuvalet ihtiyacını karşılaması yönündedir. Dışarıya çıkarıldığında kalabalık ortamlar olmadığı sürece hızlıca işini görebilir. Fakat evinizde yetiştiriyor ve ihtiyacını belirlediğiniz alanda gidermesini istiyorsanız bu pek mümkün olmayabiliyor. Ancak sabır ve gayret ile bu süreci atlatmanız mümkündür. Kesinlikle eğitim sürecinde net olmalısınız ve ona karşı tavır değişikliği göstermemelisiniz. Bu durum ona kızmanız gerektiğini göstermez.

Chihuahua genel özellikleri

Chihuahua yaşam süresi 12 ila 20 yıl arasında değişiklik göstermektedir. Meksika bölgesine dayanan kökeni olduğundan sıcak havaları sever ve soğuk iklimlerden nefret eder. Ağırlığı 2 ila 3 kg aralarındadır. Boyutuna göre oldukça yeterlidir. Boyutu ise 20 ila 23 cm olarak gelişmektedir. Oldukça dost canlısıdır. Fakat eğitilmediği ve uysallaştırılmadığı sürece çocuklu ailelerin tercih listesinde bulunmayacak türlerdir.

Chihuahua Fiyatı (Şivava Fiyatı) 2022

Chihuahua köpek ırklarının fiyatları rengine ve çeşitli özelliklerine göre değişkenlik gösterir. Ortalama olarak fiyatları ise 3.000 TL - 6.000 TL arasında değişkenlik gösterir.

Güncel 2022 piyasasında Chihuahua şivava yavru ortalama olarak fiyatları ise 3.000 TL - 6.000 TL arasında değişkenlik gösterir.Adını Meksikanın Aztek eyaletinin Chihuahua semtinden almaktadır. Ortalama ağırlıkları yarım kilo ile iki kilo yedi yüz gram arasında değişmektedir. En yüksek boyu 13 cm olan Chihuahua İri kulaklı ve alaca renklere sahiptir. Soğuk iklimden hoşlanmayan cinsin yavrusu na kıyafet giydirilerek gezdirilmesinde fayda var. Sahibini benimseyen bir karaktere sahiptir. Sahiplendirme hizmeti veren sitemizden ilanları ücretsiz olarak görüntüleyebilir, Şivava fiyatları, PetShop’tan satılık dişi erkek Chihuahua, Kar beyazı, siyah, çikolata, kahverengi, Krem Rengi, gri, Tricolor, sivilceli, kırmızı, çizgili, menekşe, merle küçük köpek tea cup türü, Molera bebek çivava ortalama fiyat aralığı nedir ve Chihuahuenyo cinsi ne kadar kaç lira ilanları. Aradığınız Chihuahua ya sahip olmak için hergün yeni ilanların yayınlandığı patiilan.com u ziyaret edin.

https://patiilan.com/