KöpekCollie kategorisinde ilan bulunamadı.
  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres
İlan bulunamadı.
https://patinolsun.com/uploads/images/colie%20yavru.JPG" style="height:400px; width:600px" />

Collie Irk Özellikleri

İskoç çoban köpeği olarak tanınan Collie ırk birkaç alt türü ile gönüllere taht kurmuş köpek ırkıdır. Collie, güç, hız ve zarafeti birleştiren aktif, kıvrak, güçlü bir köpektir. Uzun iki katmandan oluşan ipeksi tüyleri ona zerafet katsada aslında tam bir görev köpeğidir. Collie'de kafa anatomisi  türün önemli bir özelliğidir. Kafatasının ve burnunun uzunluğu onu diğer köpeklerden farklı kılan en önemli görsel özelliğidir.

 

Cinsin kökeniyle ilgili bir kaç teori mevcuttur.Bunlardan ilki Border Collie ile aynı kökten türetilmiş olmasıdır. İsmin kökenine dair bir teori, İngiliz Adalarına ilk yerleşen Keltler tarafından, değer verilen yararlı çiftlik köpeklerini tanımlayan, yararlı anlamına gelen Galce bir kelimeden türetilmiş olmasıdır. Koyun gütme ve koruma, görevlerindeki üstün başarısından dolayıda köpek sevdalılarının dikkatini çeken Collie özellikle 1oğan aynı zamanda samur renginin dolayı Old Cockie adlı bir köpeğin soyundan geldiği düşünülmektedir. 1886'da, cinsi bugün olduğu gibi tanımlayan bir standart hazırlandı.

En ünlü Collie, film ve televizyon yıldızı Lassie, cinsi daha da popüler hale getirdi ve Rough Collie'yi Amerika'daki tüm zamanların en sevilen ırklarından biri haline getirmeye yardımcı oldu.
Bu ırkı dünya çapında üne kavuşturan, Lassie dizisidir. Hatta dizi öylesine ünlü olmuştu ki,bu film yüzden yanlış bir şekilde Collie ırkı,pek çok yerde Lassie ırkı sanılmaktadır. 

Çok zeki, herkesle iyi geçinen bir köpektir. Çocuklarla iyi anlaşır. Saldırgan değildir, ama hoşlanmadığı kimseler kuşkuyla yaklaşır. Kurtarma, görme engellilere rehberlik ve koruma görevlerini başarıyla yerine getirir. Bu ırk için önemli olan konulardan biri apartman hayatına asla uygun olmamasıdır zira köpeğin doğal özelliklerinden biri ona ne kadar egzersiz imkânı tanınsa da o kendisi için yeni işler yapma fikri edinmesidir. Köpek dünyada kabul görülen kaynakların çoğunda en zeki ırk olarak bilinir ve zekası boş boş tüm günü evde geçirmeyecek kadar geniştir. Yalnız bırakıldığında ve ilgilenilmediğinde kötü alışkanlıklar edinir.  

Bu ırk büyük bahçeler veya çiftlikler içinse ideal bir seçimdir. Koyun gütme güdüsü çok güçlüdür. 

Sağlıklı bir ırktır ancak yaşlılık dönemlerinde bazı eklem hastalıkları ile karşılaşabilirler. Günde iki öğün çok yağlı olmayan mamaların tercih edilmesi ve bu düzenin dışına çıkılmaması durumunda 8-12 yıl kadardır.
Her gün iyi bir yürüyüşe veya tasmalı koşuya veya eğlenceli bir oyun seansına ihtiyaç vardır. Tüylerinin de ölü tüyleri gidermek için haftalık olarak fırçalanması gerekirken, Kaba tüyler daha fazla zaman gerektirir.

Çocuklarla çok iyi anlaşan bu köpekler aynı zamanda aile ortamına kolayca uyum sağlarlar. Dışarıda oldukça yüksek enerjili ve hareketli olsalar da ev ortamında genellikle sakinlikleri ile dikkat çekerler. Yüksek zekaya sahiptirler, cana yakın ve sadıktırlar. Pek çok insanın Lassie dizisinden tanıdığı bu sevimli hayvanlar ailenin her üyesi ile çok iyi anlaşırlar. Badem şeklindeki gözler, meraklı bakışları ve kama şeklindeki zarif yapılı kafası ile nezaketin vücut bulmuş hali olan bu köpekler ile birlikte yaşamak çok eğlenceli ve bir o kadar duygusal bir deneyim yaşatır. 13 - 15 yıl kadar sağlıklı bir şekilde ailesiyle zaman geçirebilen bu cins, alerjisi olanlar için pek uygun değildir.

 

Collie Tarihçesi

Diğer bir adı da İskoç Collie olan Collie'nin kökeni tam bir gizemdir. 'Collie' isminin kökeni bile belli değildir ancak; 'yararlı' anlamına gelen Galler dilinden bir sözcükten türemiş olabileceği ihtimali vardır. Türe dair bilinen ilk kayıtlar çobanlık ve bekçilik olarak kullanıldıkları dönem olan 1800'lerde bulunmuştur. Aynı zamanda bu dönem Keltlerin İngiltere'ye geldiği dönemdir. Populerlikleri artmış; 1800'lerde Amerika'ya çoban köpeği olarak getirilmişlerdir. Collie cinsi köpeklerin 1886'da belirlenen standartları hala değişmemiştir.'Lassie' olarak bilinen Collie'yi duymuş olmanız muhtemel. Lassie kendi türünün o dönemde en populer köpek türlerinden biri olmasını sağlamış ve Timmy kuyuya düştüğünde onu kurtararak iyi bir yardımcı olduğunu kanıtlamıştır.

 

Collie Kaç Kilo Olmalı?

Yetişkin köpeklerde dişi ve erkek arasında boyut farkı dikkat çekebilir. Dişiler daha minyondur. Yetişkin erkekler için ideal kilo aralığı 20 - 34 kg olarak belirlenmiştir. Dişiler de ise bu aralık 15,8 - 29 kg’dir. İdeal kilonun belirlenmesinde köpeğin yüksekliğine de dikkat edilmelidir. Yetişkin erkekler de yükseklik 55,8 ile 66 cm aralığında standartlaşırken yetişkin dişilerde 50,8 ile 61 cm aralığındadır. Bu köpekler genelde orta-büyük ırk olarak tanımlansalar da AKC tarafından orta ırk olarak tanımlanmıştır.

Collie Köpek Hangi Ülkeye Ait?

Bu köpeklerin atalarının İskoçya dağlarında sürü köpeği olarak çalıştıkları bilinmektedir. İsimlerini de sıkça sürülerine eşlik ettikleri Colley adlı bir koyun ırkından alırlar. Kökenleri hakkında net bir bilgi yoktur ancak 1800’lü yıllarda kayıtlara geçmiştirler. Kraliçe Victoria tarafından keşfedilen ve büyük ilgi gören cins, kitaplara konu olmuş ve hatta bir TV şovunda yer almıştır. Tüm bunlar cinsin popülerleşmesinde ve bu güzel köpeklerin çocukların hayallerindeki ideal köpek olmasına neden olmuştur. Irk 1885 yılında AKC tarafından tanınmıştır.

 

Collie Kaç Tane Yavru Doğurur?

Yetişkin dişilerin her doğumda ortalama 8 - 12 aralığında yavru doğurması beklenir. Ortalama olarak 10 yavru doğumu yaygındır ancak yavru sayısı farklı unsurlara bağlı olarak değişebilir ve 16’ya kadar çıkabilir. Doğacak yavru sayısı dişinin ve erkeğin genel sağlık durumlarına, dişinin boyutuna ve erkek köpeğin sperm kalitesine bağlı olarak değişiklik gösterir.

 

Collie Çok Tüy Döker mi?

İki Collie türü vardır ve AKC’de bu türler alt ırk olarak ele alınır. Rough Collie olarak bilinen köpekler çift katlı kürke sahiptir. Kalın ve yumuşak bir alt tabaka ve ince düz tüyler dikkat çekicidir. Bu köpeklerin çok tüy dökmesi beklense de çok tüy dökmezler. Yılda iki kez yoğun tüy dökebilirler bu dönemde günlük taranmaları daha iyi olacaktır. Smooth Collie ise daha kolay bakılabilen bir kürke sahiptir ancak Rough Collie’den daha fazla. Tüyler kısa ve pürüzsüzdür.

 

Collie Tüy Yapısı

Tüyleri vücutta uzun ve baş kısımda daha kısa, düz, sert, yassı olabilir. Genelde renkli görüntüleri vardır; bu renkler mavi, beyaz yada samur ve beyaz olabilir.

 

Collie Egzersiz İhtiyacı

Tasma ipi ile günlük yürüme ve koşmaya, oyuna ihtiyaç duyarlar. Apartman hayatına uyum sağlayabilirler. Ancak dışarıda da yeterli egzersiz yaptırılmalıdır. Yeterli derecede su verilmelidir; bunların yanında sıcak havalarda gölge sağlanmalıdır çünkü sıcağa hassas olurlar.

 

Collie Kaç Saat Uyur?

Uyku süreleri yaşa bağlı olarak değişiklik gösterir. Yavruların günlük 20 saate kadar uyuması normaldir. Ancak uyandıkları zaman hem eğitimlerinin hem de bakımlarının aksatılmadan devam ettirilmesi gerekir. Yetişkinlerin uyku süresi 12-14 saat arasında değişir. Yaş ilerledikçe uyku süresi tekrar artar. 7 yaşından sonra uyku süresi 16 - 18 saate kadar çıkabilir.

 

Collie Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Collie Cinsi çok akıllı ve kolay öğrenir olması ile tanınır. Öğrenmeyi sevdikleri için düzenli olarak ilgi beklerler ve yeni şeyler öğrenmeyi talep ederler. Pozitif eğitim yöntemleri onlar için uygundur. Motivasyonlarının yükselmesi ve öğrendiklerini pekiştirmeleri için övgü ve ödül almayı severler Erken dönemde sosyalleşmeleri sağlanmalı ve köpek yavrusu eğitimi almalıdırlar. Dışa dönük ve insanları memnun etmeyi seven bir mizaca sahip oldukları için eğitilmeleri de kolay olacaktır. Ancak eğitimlerinde hata yapmamak, sabırlı olmak ve sabırlı davranmak gerekir.

 

Collie Nasıl Beslenmeli?

İyi beslenme bu her köpek cinsinde olduğu gibi bu cins için de çok önemlidir. Genellikle düşük tahıllı mamalar tavsiye edilir. Pek çok uzman bu cinsin mısır ve soya içeren mamalar tüketmemesi gerektiğinin altını çizer. Collie’ler hızlı yemek yemeye bağlı olarak şişkinlik ve spazm geçirebilme riski taşırlar. Bu nedenle günde tek öğün yemeleri tavsiye edilmez. 2-3 öğünlük beslenme daha iyi olacaktır. Orta ırklar için üretilen düşük tahıllı ya da tahılsız köpek mamaları sitemizden inceleyerek köpeğiniz için en doğru mamayı bulabilirsiniz.

 

2022 Güncel Collie Yavru Fiyatları

2022 Güncel Collie Yavru Fiyatları ortalama 3000tl ile 5000tl arası değişmektedir.

https://patiilan.com/