KöpekDanua kategorisinde ilan bulunamadı.
 • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres
İlan bulunamadı.
https://patinolsun.com/uploads/images/yavrudanua.jpeg" style="height:474px; width:400px" />

Danua Irk Özellikleri

Dünyanın en büyük köpek ırklarından biri olan Danua, bu özelliğinden kaynaklı olarak “Great Dane” adı ile de bilinir. Mısır ve Çin gibi farklı birçok antik toplumun tarihi kalıntılarında Danua benzeri köpekler resmedilmiş olsa da bu bilgiler net değildir. Kanıtlanmış bilgiler Danua köpeklerin Almanya kökenli bir Mastiff cinsi olduğu yönündedir. İriliği ve ırkı gereği tehlikeli sanılan Danualar, aslında insanlarla çok iyi ve yakın ilişkiler kurabilirler. Ne zaman ortaya çıktığı net şekilde bilinmeyen bu altın kalpli dev köpekler, 19. yüzyılda Alman yetiştiricilerin çalışmaları sayesinde bugünkü görünümlerine ulaşarak büyük bir ün kazanmışlardır. Yine 19. yüzyılda Almanya’nın ulusal köpeği olarak anılan Danua’nın bu unvanı dünyadaki popülaritesini artırmış ve bu köpeklere “Alman Köpek” anlamına gelen “Deutsche Dogge” lakabı takılmıştır.

Great Dane (Danua) cinsi köpekler tüy renklerine göre farklı türlere ayrılsa da genel ırk özellikleri birbirinin aynısıdır. Siyah Great Dane, Marble (mermer) Great Dane ve Harlequin (alacalı) Great Dane. Alacalı Danualar bütün Great Dane cinsi köpekler içerisinde en göze çarpan ve görkemli olanıdır.

Asil duruşlu, dayanıklı, zarif, dev köpeklerdir. “Köpeklerin Apollosu” olarak tanınırlar. Yumuşak huylu, duygulu ve sabırlıdırlar. Sadece tehditkâr bir durum ortaya çıkarsa saldırganlaşırlar.

Sosyal, yumuşak huylu ve yumuşak başlı köpeklerdir. Sahipleriyle birlikte olmak isterler ve uzun süre yalnız bırakıldıklarında çoğu zaman ruhsal sorun yaşarlar. Büyük boyutlarına rağmen oynamayı ve kucakta oturmayı severler.

Daha önceden köpek bakmış deneyimli sahipler için uygun köpektir. Günde bir ile iki saat yürütülmesi onu daha mutlu bir köpek yapar.

Minimum salya sorunu vardır. Haftada bir tüy bakımı gerektirir.

Havlamayı seven bir köpektir. Diğer evcil hayvanlarla yaşamak için eğitim alması gerekebilir.

Bu köpeklerin eve gelen yabancıları korkutmaması için iyi bir itaat eğitimi görmeleri gerekmektedir. Great Dane’ler savaş köpeği, av köpeği, bekçi köpeği ve koruma köpeği olarak kullanılmışlardır. Günümüzde halen nadir de olsa bekçilik yapanları vardır fakat artık insana arkadaşlık eden köpekler olarak oldukça popülerdirler.

Tarihte saray bekçisi olarak tanınan dev ırk Great Dane, ihtişamı ile her zaman ilgi odağıdır.

Köpek cinsleri arasında cüssesi ve uzun boyu ile dikkat çekici olan Danua köpeği cüssesi kadar kalbinin de kocaman olmasıyla ün kazanmış bir köpek türüdür. Köpek ırkları arasındaki farklıklar, diğer tüm canlılara göre çok daha fazladır. Bazı ırk köpeklerin çok küçük olmasından dolayı onlara “minyatür köpek” denmesini etkilerken bazılarının da çok büyük olmalarından dolayı “iri köpekler” denmesini etkiler. İşte bu iri cüsseli köpekler arasında yer alan Danua köpeği Guinnness rekorlar kitabına girmeyi başaran bir türdür.

Great Dane veya bilinen ismi ile Danua köpeğinin pençesinden omzuna kadar olan yüksekliği tam tamına 111,8 cm. olarak ölçülmüştür bu da köpek cinsleri arasında en uzun boylu köpek olarak nam yapmasını etkilemektedir. Tabi ki iri cüsseli olmaları onların tehlikeli bir köpek olduğu algısına neden olsa da Danualar hiç de öyle köpekler değildir. Sahiplerine karşı son derece hassas davranan ve çocuklarla çok iyi geçinebilen bu köpekler, yumuşak kalpleri ve sevgi dolu yürekleri ile sevilecek türden köpeklerdir.

Danua Irkı Genel Özellikleri

 • Anavatanları Almanya’dır.
 • Oldukça eski bir köpek cinsidir.
 • Dünyanın en büyük köpek ırklarından biridir. Yetişkin erkek bir Danua ortalama 80 santimetre yükseklik ile 75 kilogram ağırlığa sahiptir. Boyları bir metreyi, ağırlıkları ise 100 kilogramı bulan Danualar da mevcuttur. Bu sayılar dişilerde biraz daha aşağıda seyreder.
 • Tüyleri kısadır. Tüy renkleri genellikle beyaz üstüne siyah lekeler şeklindedir. Bazı Danualar ise tek renktir.
 • Göz renkleri genellikle siyah ve koyu kahverengidir.
 • Yanakları ile kulakları sarkıktır ve kafaları büyüktür.
 • Mükemmel birer koruma ve av köpeğidirler.
 • 3 yaşına gelene kadar erişkin sayılmazlar.
 • Zeki köpeklerdir.
 • Yavruyken eğitildiklerinde oldukça uysal ve sosyal hayvanlardır.
 • Diğer evcillerle ve insanlarla iyi anlaşırlar.
 • Sakin köpeklerdir. Yaşam alanlarında fazla hareketli değildirler ve gerekmediği sürece havlamazlar.
 • Egzersiz konusunda çok istekli değildirler.
 • Yalnız kalmaktan hiç hoşlanmazlar ve sahipleri ile vakit geçirmeye bayılırlar.
 • Az tüy döken köpek cinslerindedir.
 • Uzun bacaklı ve iri cüsseli olmaları bazı eklem ve kemik rahatsızlıkları ile kalça çıkıklığına yatkın olmalarına neden olmuştur. Ayrıca Danualar kalp hastalıklarına da meyillidirler. Bu nedenle düzenli olarak her gün egzersize ihtiyaç duyarlar.
 • Sıcak ve soğuk havalara karşı hassas hayvanlardır.
 • Yaşam süreleri ortalama 10 yıldır.

Danua Tarihi

Mısır ve eski Mezopotamya bölgelerinde keşfedilen, Danua tipi köpekleri tasvir eden resimlere dayanarak, cinsin soyunun MÖ 3.000’e kadar dayandığı düşünülmektedir. Daha yakın geçmişi esas alırsak, bu ırkın Almanya’da en az 400 yıl önce ortaya çıktığı bilinmektedir.

Güçlü, dev boyutlu Mastifflerin soyundan gelen Danua, koruma içgüdüleriyle bilinir. Almanlar, Deutsche Dogge (Alman Mastiff) adını verdikleri Danuayı yaban domuzu avlamak ve Alman soylularını ve mallarını korumak için kullandılar.

Fransız doğa bilimci Georges-Louis Leclerc, 1700’lerde Danimarka’da seyahat ederken bu köpek ırkı ile tanışmış ve Great Dane anlamına gelen le Grande Danois (Büyük Danimarkalı) adını vermiştir. 1700’lerin sonlarında, Danualar, Fransa, Danimarka ve İngiltere dahil olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde bulunmaya başladı. 1800’lerin ortalarında Amerikalılar, köpekleri Avrupa’dan ithal etmeye başlamış ve bu şekilde bu kıtada da yer almıştır.

Danua Irkı Bakımı

İri olması ve korkutucu görünümünün tersine ailesine ve sahiplerine oldukça kibar ve sevgi dolu olan Danua cinsi köpekler, yavruyken iyi bir eğitimden geçirilmelidirler. Zeki oldukları için eğitimleri zor olmayan Danualar, bu eğitimle agresif tavırlarından arındırılabilirler. Mükemmel birer koruma köpeği oldukları için küçük yaşlarda sosyalleştirilmezlerse kuvvetli gövdeleri ile tanımadıkları insan ve hayvanlara ciddi zararlar verebilirler. Tehlike sezmedikleri ve av peşine düşmedikleri zamanlar ile yuvalarında oldukça sevecen ve sakin hayvanlardır.

Aileleri ve sahipleriyle vakit geçirmekten çok hoşlanan bu iri köpeklerin egzersizleri bakımlarının en önemli ayağını oluşturur. Çünkü Danuaların iri olmaları ve uzun bacakları sağlıkları açısından dezavantaj haline gelebilir. İlerleyen yaşlarında eklem ve kemik rahatsızlıkları ile kalça çıkıklığı yaşamamaları için günlük egzersizleri aksatılmamalıdır. Zira bu köpekler hareket etmek konusunda fazla ısrarcı değildirler. Fakat onları geziye çıkardığınızda geniş alanlarda özgürce koşmaktan da çok keyif alırlar.

Danua apartman dairesinde beslenebilir mi?

Köpeğin cüssesine bakarak “evde nasıl beslenebilir ki?” diyenlerin sayısı çok fazla olsa da onlar tam bir aile köpeğidir ve apartman dairesinde de çok kolay bir şekilde beslenebilirler. Dauna köpekleri için “köşe yastığı” yakıştırmasının yapılmasındaki neden de budur. Onlar, köşelerinde usluca beklerler ve havlama konusunda gayet sakin davranırlar. Bu da apartman sakinlerinin herhangi bir şekilde rahatsız olmalarını engellemektedir.

Dauna beslenme

Her köpekte olduğu gibi Great Dane köpeğinde de beslenme konusu son derece önemli bir konudur. Onlar için yemek atıklarını biriktirmek kesinlikle doğru değildir. Sağlıklı bir pet haline gelebilmeleri için Dauna köpeği maması edinmeniz daha doğru olacaktır. Normal şartlarda 8-10 yıl arasında yaşayan bu köpeklere doğru şekilde bakım yapılıp beslendiklerinde daha uzun süre yaşayabilirler.

Dauna sağlık

Dauna köpeklerinin büyük cüsseli köpekler olmasına karşın ömürlerinin 8-10 yıl arasında olması işin üzücü tarafıdır. Ancak sağlıklı bir şekilde bakıldığında yaşadıkları sürece yanınızda olurlar. Daunaların yatkın oldukları hastalıklar şunlardır;

 • Mide torsiyonu
 • Kalp hastalıkları
 • Kalça displazisi
 • hipertrofik osteodistrofi
 • Kemik kanseri.

2022 güncel Dauna yavru fiyatları

2022 güncel Danua Fiyatları  köpek ırkı ülkemizde diğer köpek ırklarına nazaran talebi ve üretimi daha az durumda olup, bundan dolayı da danua fiyatları yüksek seyretmekte olup şecere durmuna, geçmişine, cinsiyetine ve renklerine göre danua fiyatları 3.000 TL ile 8.000 TL arasında seyretmektedir.

Great dane dayanıklı, asaletli, güçlü ve zarif bir köpektir. Yapısından kaynaklık olarak çok fazla değişkenlik göstermez. Ama duruma göre saldırganlaşır. Sabırlı, oldukça yumuşak huylu ve duygusaldır. Yıllar boyunca muhafız, bekçi ve av köpeği olarak kullanılmıştır. Günümüzde de bekçi köpeği olarak tercih edilir. Duygusal, zarif ve sabırlı olduğundan dolayı iyi bir arkadaştır. Bu ırkın Dişi, erkek yavrusu sahiplendirme, sahibinden ücretsiz yada PetShop'tan ücretsiz ve satılık fiyat nedir ve ne kadar bilgisi için ilanlarını ve fiyatları için sitemizi ziyaret edebilirsimiz.

Dauna yavru ilanları

https://patiilan.com/17773/danua

https://patiilan.com/