KöpekGolden Retriever kategorisinde 2 ilan bulundu.
  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres

Golden Retriever Yavru

Golden Retriever bulunduğu ortamda sevimliliği, cana yakınlığı ve oyunculuğu ile tüm gözleri üzerine çekmektedir. Orta büyüklüğe sahip bu sevimli ırk, açık kahverengi ve krem tonlarındaki yumuşak ve göz alıcı bedeniyle kalpleri kazanır. Atletik, ve güçlü bir yapısı vardır. Güçlü ön ve arka ayakları ile karada olduğu gibi suda da hareket etme, avlanma yeteneğine sahiptir. Düz veya dalgalı kabarık kürke sahiptir. Dost canlısı olan Golden Retriever kısa sürede ailenizden birisi olur. Akıllı ve komutları uygulayabilen bir cins oldukları için eğitim süreci gösterilen düzene bağlı olarak kısa sürede tamamlanabilir. Aile üyeleri ile zaman geçirmekten hoşlanırlar ve sahibini memnun etmeye istekli tavırlar sergilerler. Golden Retriever ırkı sevilmeye ve sevgilerini göstermeye bayılır.

Golden Retriever Karakter Özellikleri

Golden Retriever ırkı dişi ya da erkek fark etmeksizin tüylerinin altında kaslı, atletik bir bedene sahiptir. Sakin, tatlı, nazik ve oyuncu bir mizacı vardır. Etrafına sevgi dolu bakan kahverengi gözleriyle tam bir aile köpeğidir. İnsanlarla, çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla oldukça iyi anlaşırlar. Uysal ve sevecen olan Golden’lar tüm aile üyeleri ve çocuklar için ideal bir arkadaştır. Kusursuz bir bekçilik yapma ve yüksek koruma içgüdüsü yoktur. Ancak sadık birer dost oldukları için sahiplerine karşı olabilecek bir tehlikede onları koruma içgüdüsüne sahiptirler.

Uyumlu bir ırk oldukları için eğitimleri ve bakımları sahiplerini pek zorlamaz. Kolay eğitilebilmesi ve bakılabilmesi hem ailenin hem de Golden’ın birbirlerine alışma süresini kısaltır. Eğitimlerin zaman zaman köpeğinizin ilgi ve alakasına göre şekillenmesi ve ödül sistemi ile ilerlemesi onun için daha teşvik edici olabilmektedir. Golden Retriever sevilmeyi seven ve sevgisini de sahibine gösterebilen bir köpektir. Bu yüzden sahibinin eğitimlerine başarılı bir şekilde dönüş yapmaya ve onu memnun etmeye çalıştığı gözlemlenir.

Golden Retriever ev ortamında fazla ses çıkarmamakta ve havlamamaktadır. Genellikle uluma ve havlama durumları uyarı niteliğinde diyebileceğimiz minimum seviyede ve belli durumlarda görülmektedir. Gün içerisinde 10 ile 12 saat arasında uyuyabilen Golden Retriever kilo almaya müsait bir türdür. Bu yüzden beslenmelerine ve aktivitelerine gerekli önem verilmelidir.

Golden Retriever ile gün içinde yürüyüş yapmak, oyun oynamak için belli bir zaman dilimi ayırmak gerekmektedir. Bu etkinlikler içerisinde köpek parklarını ziyaret ederek köpeğinizin sosyalleşmesini sağlayabilirsiniz. Sizin vereceğiniz eğitimlerin yanında bu şekilde de farklı cins köpekler ve hayvanlarla birlikte gözetiminiz altında etkileşim kurması da eğitimlerin bir parçası olmalıdır. Genel olarak diğer evcil hayvanlar ve köpeklerle iletişimi iyi olan Golden Retriever bu şekilde de iyi huylar kazanabilmektedirler.

Golden Retriever bisiklet gezilerine eşlik etmeye, bir eşyayı yakalayıp geri getirmek gibi aktivitelere heyecanla yaklaşır. Golden Retriever eşyaları bir yerden başka yere taşımayı sever. Örneğin top, çorap, terlik, yumuşak oyuncaklar vb. Bu etkileşimler köpeğinizin kişiliğini belirlemektedir. Spor ırkından olan Golden Retriever hareket etmeyi sever. Bu yüzden gün içerisinde minimum 1 saat ona vakit ayırmalı ve açık alanda çimlerde yürüyüş yaptırmalısınız.

Sadık, eğlenceli, oyuncu, terbiyeli ve itaatkar yapısıyla karşımıza çıkan Golden Retriever onu seven bir aile ile birlikte uzun yıllar dostluk kurabilir ve o ailenin bir parçası olabilir.

Golden Retriever Tarihi

Golden Retriever’ın soyu hakkında birden fazla rivayet bulunmaktadır. Bunlardan en bilineni Golden Retriever soyunun sirkten alınan Rus çoban köpeğinden geldiğidir. Gerçekte ise Golden Retriever ırkı, Lord Tweedmouth adıyla bilinen Sir Dudley Majoribanks tarafından geliştirilmiştir. İskoçya’da Tweed Nehri sınırında yaşayan Lord Tweedmouth Golden Retriever cinsinden sorumludur. Lord Tweedmounth farklı ırklardan hayvanlar yetiştirmiştir. Bu hayvanlar üzerinde ırklarını mükemmelleştirmek için çalışmalar yapmıştır.

Lord Tweedmounth 1835’ten 1890’a kadar yaptığı üreme çalışmalarını kayıt altına almıştır. Golden Retriever ırkının gelişimi ile ilgili bilgilere de bu notlar arasında ulaşılmıştır. Bu bilgiler 1952 yılında Lord Tweedmouth’un yeğeninin tutulmuş kayıtlı notları paylaşması ile rivayetlerden gerçeklere ulaşılmasını sağlamıştır

Lord Tweedmount köpekler üzerinde yaptığı çalışmalarda suda da başarılı olabilen yetenekli, avcılık özelliğine sahip ve aynı zamanda da evde besleyebileceği sadık bir köpek istiyordu.1868-1872 yılları arasında Majoribanks sarı tüyleri olan Nous adındaki köpeği ile şuan nesli tükenmiş olan Belle adını verdiği Tweed Water Spaniel ırkı bir köpeği çiftleştirdi. Nous ve Belle’nin bilinen 4 yavruları oldu. Daha sonra yavrular da farklı ırklarla çiftleştirildi.

Lord Tweedmouth 50 yıl boyunca avlanma yeteneği gelişmiş, suyu seven, sadık ve evde yaşayabilecek sarı tüyleri olan bir köpek ırkı yaratmak için çaba sarf etti. Doğan farklı tüy renklerine sahip yavruları çevresindeki kişilere vererek sadece sarı tüylü yavrular üzerinde çalışmasına devam etti.

En sonunda bu çabaları sonuç verdi. İstediği gibi kabarık sarı tüyleri olan, avlanma yeteneğine sahip, koku alma becerisi yüksek, içgüdüsel olarak suyu seven, iyi huylu ve sadık bu Golden Retriever ırkını yarattı. Golden Retriever ırkı 1920 yılında The Kennel Club of England tarafından resmen kabul edildi.

Golden Retriever İskoçya’dan başlayarak Dünya’nın her yerinde harika güzelliğiyle sevilen ve popüler olan bir ırk haline geldi. Parlak, kabarık altın rengi tüyleri sebebiyle bu adı alan ırkın; Kanada, İngiliz ve Amerika olmak üzere 3 alt türü de bulunmaktadır.

Golden Retriever Fiziksel Özellikler

Vücut

Atletik ve simetrik bir vücutları vardır. Kendilerine duydukları güven yürüme biçimlerine de yansır. Yetişkin dişi Golden Retriever erkek Golden Retriever ırkına göre daha minyon bir yapıya sahiptir. Erkeklerin boyları 58-61 cm, kilosu 29-34 aralığında iken dişilerin boyları 52 57 cm, kilosu 25-29 arsında değişkenlik göstermektedir. Hareket etmeyi, oyun oynamayı sever. Sakin ve aktivitesiz bir yaşam içerisinde kilo almaya müsait bir bedene sahiptirler. Golden ırkı Kanada, İngiliz ve Amerika olarak üçe ayrılır. İngiliz ırkının bedenleri daha alçak, kemikleri ağırdır. Kürklerinin uzun ve hafif olduğu görülür. Amerika ırkı ise bazı özellikleri ile İngiliz ırkına bezemesinin yanında, daha uzun organları vardır ve uzun, ince köpeklerdir. Yaşlandıkça göğüsleri genişler ve vücutları daha kaslı bir yapıya sahip olur.

Kafa

Kafa yapısı köpeğin vücut büyüklüğü ile doğru orantılıdır ve bir dengesizlik yoktur. Düşük kulaklı, düz burunlu ve geniş bir kafalı bir yapıya sahiptir. Kafatası ve ağzı birbirine paralel şekildedir. Burun kısmı siyahtır ve geniş ve açık delikleri vardır.

Kulaklar

Doğdukları ilk andan itibaren kulakları başının iki yanından aşağı doğru sarkar. Sarkık, düşük kulakları koştuğu ve yürüdüğünde tıpkı kuyruğu gibi ahenkle sallanır. Sese hassas olan, avcılık yeteneği yüksek Golden'in kulakları asla tam olarak dikilmez.

Gözler

Sevecen ve tatlı bakışları ile insanların kalbinde yer eden kahverengi veya siyah gözleri vardır. Hafif çekik veya yuvarlak gözleri ile etkileyici bakışlara sahiptir. Kanada, İngiliz ve Amerikan Golden Retriever şeklinde 3 farklı tip ve 3 farklı göz yapısına sahip olabilirler. İngiliz Golden daha yuvarlak gözlere sahip iken Amerikan Golden cinsinin gözleri hafif çekik ya da üçgenimsi olabilmektedir. Geniş bir anlı olan Golden Retriever’ın gözleri yüzünün orta kısmında, ağızın iki yanında yer alır. Daima sevgi dolu bakan gözleri ile güler yüzlü bir ifadesi vardır.

Bacaklar ve Ayaklar

Orta kemerli, yuvarlak, perdeli ve kompakt ayakları vardır. Göğüs ve ön ayakların arka tarafında bulunan tüyler daha uzundur. Göğüs kısmındaki tüyleri ise köpeğiniz küçükken daha belirgin şekilde görülür.

Kuyruk

Düz, tüylü bir kuyruğu vardır. Golden Retriever, hareket halindeyken neşeyle salınan kuyruğu ile havalı bir yürüyüşe sahiptir. Kuyruklarını mutlu oldukları, sevildikleri, sevindikleri ve kimi zamanda endişe duydukları zaman sallarlar.

Tüy

Parlak altın sarısı, krem ve kahverengi tonları arasında değişkenlik gösteren kabarık tüylere sahiptir. Tüyleri açıktan koyuya sarının tonlarında değişiklik gösterebilir. Çift katmanlı kürkü vardır. Üst katmanı düz veya dalgalı olup, yumuşak bir yapıdadır. Alt kürk katmanı ise vücut ısısını korur ve suya dayanıklıdır. Üst katmandaki yoğun ve alt katmandaki kalın tüyleri ile su geçirmez bir özelliğe sahiptir. Golden'ların vücudunda tüy dağılımı farklılık göstermektedir. Karın, göğüs, kuyruk altı, ön ayaklarının arkası gibi bölgelerde bulunan tüyleri daha uzundur. Kış ve yaz aylarında orta seviyede dökülmeler yaşarken, ilkbahar ve sonbahar aylarında görülen yoğun tüy dökülmesi oldukça normaldir. Günlük tarama ile dökülmeleri en aza indirebilirsiniz..

Binlerce yıldır insanların en iyi dostlarından biri olan köpekler evrimsel süreçte oldukça fazla üre ayrılmışlardır. Her köpeğin boyutları, tüy renkleri, mizaçları da faydalanıldıkları alanlara göre değişiklik göstermektedir. Temel olarak köpekler tarafından arım ürünlerini ve evleri korumak amacıyla evcilleştirilmişlerdir.
Yıllar içinde tarım toplumundan sanayi toplumuna geçişten sonra şehir hayatına geçiş yapan insanlar bu sevimli dostlarını da yanlarında getirmişlerdir. Evlerde beslenmeye başlayan köpekler koruma ve güvenlik unsurları dışında iyi de bir arkadaş olmuşlardır. Bu köpeklerin en çok tercih edilenlerinden biri olan Golden Retrieverlardır. Bu üst sınıf türler belirli ücret karşılığında satın alınabilmektedir. Satılık golden retriever fiyatları türün renk ve yaşına göre farklılık göstermektedir. Genelde yavru haldeyken satılan bu köpekler tam bir aile dostudur.

Golden Retrieverların Fiziksel Özellikleri

Goldenlar ana vatanı Birleşik Krallık ani İngiltere olan köpeklerdir. Koyu, sarı, krem rengi, altın sarısı gibi kürk renklerine sahiplerdir. Dost canlısı olan bu köpekler oldukça da nazik ve anlayışlı canlılardır. Çocuklarla iyi anlaşmalarından dolayı ileler sıklıkla bu türü tercih etmektedirler. Golden retriever ilanları genellikle bu özellikler ön planda tutularak verilmektedir. Türün yetişkin bir dişisi 32 KG ve 56 cm'e kadar büyüyebilirler. Erkekler ise 34 KG ve 61 cm'e kadar büyümektedirler. Ortalama yaşam süreleri ise 12 ile 13 yıl arasında değişmektedir.

Golden Retriever Fiyatları

Dünyanın en popüler köpek ırklarından biri olan Golden Retriever, 19. Yüzyılda İskoçya’da ortaya çıkmıştır. Dünyanın en zeki köpekleri listesinin 4. sırasında yer alırlar ve eğitilmeleri oldukça kolaydır. Fiziksel özelliklerinde en çok dikkat çeken tüy yapısıdır. Kısa, parlak ve canlı tüylere sahiptir. Yüzleri sevimli, tavırları ise oldukça sevecendir.  

Golden Retriever ırkının yaşam süresi ortalama 10-12 yıl arasındadır. Boyları 51-61 cm arasında, ağırlıkları ise 25 kg-35 kg arasındadır. Tüyleri canlı, yumuşak ve parlaktır. Genellikle gold renginde olan tüylerinin boyu çok uzun değildir.

Karakter özellikleri ise bu köpeklerin tam bir aile köpeği olduğunu gösterir. İtaat yarışmalarında birincilerdir ve çocuklarla araları çok iyidir. Zeki oldukları kadar akıllı, uysal, sakin ve sevecendirler. Çocuklarla, diğer petlerle, diğer köpek cinsleri ile çok iyi anlaşırlar. Yabancılara karşı nazik ve duyarlılardır. Koku alma duyularının çok gelişmiş olması narkotik köpeği olarak insanlara yardım etmelerini sağlamıştır. 

Golden Retriever Bakımı

Golden Retriever kalın, yoğun katmalı ve su tutmayan düz ya da dalgalı tüylerini yıl içerisinde bir veya iki kez yoğun şekilde dökerler. Tüy dökme yoğunluğunu günlük tarama, fırçalama ile azaltabilirsiniz. Bunun için vaktiniz yoksa minimum haftada bir veya iki kez fırçalamalısınız.
Golden Retriever temizliği için banyo da önemli bir yer taşır. Minimum ayda 1 kez Golden Retriever banyo yapmalıdır. Banyo sırasında tüy dökülmesi gözlemlendiği gibi banyodan sonrada dökülme devam eder. Bu yüzden Golden tamamen kuruduktan sonra fırçalama işlemini yapmalısınız. Bu bakımlarının yanında belli döngüler halinde tırnak bakımına da gerekli özeni göstermelisiniz. Tırnaklarının yıpranmasına ve uzamasına bağlı olarak ayda 1 ya da 2 kez kesim işlemi uygulayabilirsiniz.

Golden Retriever Beslenme

Köpeğin beslenme miktarında yaşı, aktif ve hareketli olması önemlidir. Yavru, yetişkin veya yaşlı olması durumunda beslenme düzeni değişmektedir. Bu gibi durumlarda tercih etmeniz gereken köpek maması farklı olacaktır. Golden Retriever ırkı kilo almaya müsait bir yapıdadır. Bu yüzden köpeğinizin yeme düzenini, kalori tüketimini gözlemleyin. Düzenli hareket etmesini sağlayarak metabolizma hızını olumlu şekilde etkilemeye çalışın. Vereceğiniz eğitimlerde ödül yöntemi ile yol alıyorsanız ödülleriniz ölçülü verebilirsiniz. Pişmiş kemikler, yağlı yiyecekler fazla vermemeye çalışın. Köpeklerin hangi insanı gıdaları tüketip tüketemediklerini öğrenerek vereceğiniz yiyeceklerde buna dikkat edebilirsiniz. Köpeğinizin beslenmesi ve kilosuyla ilgili soru ve sorunlarınızda sağlığı için veterinerinize danışın.

Golden Retriever dişi ve erkek ırkları arasında boy ve kilo farklılıkları görülmektedir. Yetişkin bir dişi Golden Retriever erkek Golden Retriever ırkına göre daha minyon bir yapıya sahiptir. Golden Retriever erkeklerinin boyları 58-61 cm, ideal kiloları da 29 – 34 kg aralığındadır. Dişilerinin boyları ise 52-57 cm, ideal kiloları 25 – 29 kg arasında değişkenlik göstermektedir. Beslenme düzeninde cinsiyet, boy ve yaş hesaplayarak plan oluşturabilirsiniz.

Golden Retriever Beslenme

Çoğu spor ırkı gibi Golden Retriever da gün içerisinde yapılacak olan yürüyüş, koşu, oyun gibi egzersizlere ihtiyaç duyar. Yeterli egzersiz yapamayan Golden Retviever’ın istenmeyen davranışlar sergilemesi mümkündür. Golden ırkı yürüyüş, koşu ve bisiklet gezilerinde sahibine mükemmel bir arkadaş olmaktadır. Çimlerde koşmayı, uzağa atılan eşyaları yakalayarak heyecanla oynamayı sevdikleri gözlemlenir. Köpeğinizin kemik ve eklem sağlığı açısından yapılacak etkinliklerin ritmi önem taşımaktadır. Golden Retriever ile uzun soluklu, yorucu aktivite planınız varsa bu etkinliğe başlamadan veterinerinize danışın.

Golden Retriever Eğitim

Golden Retriever’ın iyi huylu bir köpek olarak yetişmesi için erken aşamada eğitim önerilir. Golden Retriever yavru iken başlayan bu eğitim 7 hafta ile 4 ay arasında sürer. Yavru farklı yerlere götürülür farklı insanlarla iletişim kurması sağlanır. Tüm bu süreç Golden’ın iyi huylu bir yetişkin köpek olması için yapılır. Erken aşamada başlayan bu eğitim köpeğin kötü bir alışkanlığı varsa sahibinin bunu düzeltmesine olanak tanır. Eğitim sürelerinin köpeğin dikkatinin dağılmayacağı ve sıkılmayacağı gibi ayarlanması önemlidir. Bu şekilde daha kısa sürede daha fazla verim alınır. Golden Retriever sahiplerine bağlı ve sadıktır. Yapılan itaat eğitimi ile bu bağ daha da güçlendirilir. Golden Retriever eğitimi kolay, sahibinin isteklerini yerine getiren dışa dönük bir ırktır.

Golden Retriever Sağlık

Golden Retriever ırkı genel olarak sağlıklıdırlar. Bunun yanında tüm ırklarda görülebilecek bazı sağlık sorunlarına da yatkındırlar. Bahsi geçen hastalıkların ne olduğunu bilmek köpeğinizin sağlığı açısından kontrolün sizde olması sağlar. En basitinden kulaklarını enfeksiyon riskine karşı kontrol edebilir, ağız sağlığı için dişlerini fırçalayabilirsiniz. Bu işlemler sırasında bir terslik görüyorsanız veterinerinize danışabilirsiniz.

Ulusal Irk Kulübünün önerdiği sağlık testleri:

  • Kalça Değerlendirmesi
  • Dirsek Değerlendirmesi,
  • Kalp Muayenesi
  • Göz Doktoru Değerlendirmesi

şeklinde karşımıza çıkmaktadır.

2022 Güncel Golden Retriever fiyatları

Golden Retriever 2022 ortalama yavru fiyatları 1,000 TL ile 2,000 TL arasında  değişmektedir. Son derece Popüler bir ırk olan  Golden Retriever; av sırasında avlanan kuşların izini sürüp bulması getirmesi için tercih edilirler. Ayrıca aileler tarafından yavrusu da tercih edilmektedirler, Son derece hoşgörülü ve eğitilmesi çok kolay bir köpektir. Köpek ırkları arasında ki dördüncü en zeki köpek olarak bilinmektedir. Bundan ötürü engelli ve yaşlı kişilere rehberlik yapması için eğitilmektedirler. Sahiplendirme bekleyen köpek cinsleri arasında yerini almıştır. Dişi, erkek sahibinden ücretsiz yada PetShop'tan Ücretsiz ilanları ve satılık fiyat nedir ve ne kadar fiyatları bilgisi ve incelemek için sitemizi ziyeret edebirsiniz.

https://patiilan.com/