KöpekKangal kategorisinde ilan bulunamadı.
  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres
İlan bulunamadı.

Anadolu Çoban Köpeği Kangal Yavru İlanları

Kangal Anadolu Çoban ırkı heybetli, güçlü ve çevik yapılı bekçi köpeğidir. Türkiye sınırlarında ve uluslararasında Kangal, Sivas Kangal, Karabaş, Anatolian Shepherd Dog, Anadolu Çoban Köpeği, Çoban Köpeği, Anatolian Blackhead gibi isimlerle de tanınmaktadır. Sadık, korumacı ve sevecen yapıları bu ırkın en belirgin ve öne çıkan özellikleridir. Açık sarı, boz, kahverengi, kirli beyaz renklerinde kürke sahiptir. Anadolu Kangal köpeği ağırbaşlı, ciddi ve kendinden emin yapısıyla heybetli bir sürü bekçisidir. Bilinen en eski evcilleştirilmiş köpek soyundan gelirler.

Kangal Karakter Özellikleri

Anadolu Çoban Köpeği dünyadaki en sadık ve korumacı köpekleri arasında yer alır. Sahibine olan bağlılığı, duyarlı halleriyle bekçi köpekleri arasında kendisini fark ettirir. Dayanıklı ve heybetli bedeniyle soyu oldukça eski zamanlara dayanır. Yüzyıllardan beri insanların sürülerini ve kendilerini koruması için dost olarak seçtikleri eşsiz canlılardan birisidir. Sakin ve korumacı yapısıyla cesur bir köpektir. Bağlılığının yanı sıra bağımsız bir yanı da vardır. Oldukça zeki olan bu köpek, olası bir tehlike durumunda yapacağı hamleyi hesaplar gelişi güzel atak yapmaz. Kimi zaman çevrenizden intikamcı olduklarını duyabilirsiniz.  Ancak bu çalışkan Anadolu Çoban ırkı gerekmedikte cesur yanını ortaya çıkarmaz, sakin halde takılır.

Açık sarı, gri, boz ve kirli beyaz gibi farklı renklerde görebilirsiniz. Karakteristik bir özellik olarak göz kenarları, ağız, kulak bölgesinin çevresi ve burun kısmı siyah renktedir. Sürü köpeklerinin içerisinde özel bir yeri olan bu ırk, kendi başlarının çaresine bakmayı, zorlu arazilerde ve yırtıcı ortamlarda yaşamayı bilirler. Kaslı, çevik ve iri vücutları bu ortamlara uyum sağlayabilecek güçtedir. Kangal Çoban köpeklerin eski evcil köpek soyundan geldiği söylenir. Ancak onların ev, apartman yaşamına uyum sağlamaları oldukça zordur. Beden özellikleri ve karakter özellikleri ile dışarıda yaşamaya, özgürce hareket etmeye ihtiyaçları vardır. Sahiplerini, çocukları, sürüsünü, başka köpekleri ve kedileri cesur bir şekilde her nerede olursa olsun koruyacak kadar da yaşadığı ortama bağlıdır.

Apartman hayatında yaşamak Anadolu Çoban Köpeği için kesinlikle uygun olmaz. İri yapılı halleri, gezmeye olan ihtiyaçlarıyla açık alanda yaşamak onlar için idealdir. Genellikle Anadolu’da bağı bahçesi olan, sürü sahibi insanlara oldukça sadık ve görev bilinciyle arkadaşlık ettikleri görülür. Menşei Türkiye olmasına rağmen dünya çapında ün ve popülerlik kazanmışlardır.

Eğitimi sırasında kısmen zorlanmanız mümkündür. Ancak iyi bir eğitmenle daha yavru iken başlayacağınız eğitimlerde, sosyalleşme etkinliklerinde bu durumu basitleştirebilirsiniz. Erken dönem eğitimleri köpekler için oldukça önemlidir. Anadolu Çoban köpeği itaatkâr, sakin ve sevecen hallerinin yanında baskın, yönetici olmaya istekli ve güçlü lider vasıflarını da taşır. Bu özellikleri öne çıkarsa hırçın ve söz dinlemez olabilir. O yüzden eğitimde tutarlı olmak ve yönetici kişinin kim olduğunu ona öğretmek önemlidir. Genel olarak rahat ve uysal köpeklerdir, sorun yaratmak ve sorun aramak onlara göre davranışlar değildir. Ancak yetiştirme tarzınız bu özellikleri desteklemezse hırçın ve asi bir köpekte olabilmektedir. Erken aşamada farklı yer ve ortamlarda farklı insanlar ve hayvanlarla sosyalleşmesini sağlayarak köpeğinizin iyi huylarını arttırmalı olası kötü huylarını görüp onları törpülemeye çalışmalısınız.

Yabancı, tanımadığı kişilere karşı yaklaşımı pek arkadaşça değildir.  Yaşadığı ortama giren yabancılara, ailenin yakınlarına bile koruyucu davranır.  Kangal köpeği kendi ailesine, yakın arkadaşlarına da bir o kadar sakin, arkadaş canlısı ve sevecen şekilde yaklaşır. Çocuklarla arasının bir tık daha iyi olduğu gözlemlenir. Çocukların istedikleri gibi onlarla tam oyun arkadaşı olamasa da aralarında sıcak bir ilişki kurarlar. Çoban köpeğinin çocukların istemeden yaptıkları sert hareketlere karşı toleranslı davrandıkları bile görülür.

Ailesine, sevdiklerine karşı genellikle sevecen, uysal, koruyucu ve her daim göreve hazır haliyle ciddi yapılı bir bekçi köpeği olarak arkadaşlık eder. Tehlike sezdiği ve şüphelendiği durumlarda çok fazla havlar ve etrafta koşturmaya başlarlar. Bu şekilde sahibine haber vermeye, olabilecek tehlikeyi atlatmaya, karşısındaki kişiyi korkutmaya çalışırlar.

Kangal Tarihi

Çoban köpeklerinin anavatanı Türkiye’dir. Türkistan’dan Anadolu topraklarına yapılan göç sırasında Kangar Türk Boyu tarafından bu ırkın getirildiği düşünülmektedir. Bir başka rivayet ise kangal ırkının 6000 yıl önce Anadolu’da ortaya çıktığı ve Anadolu kökenli olduğu şeklindedir. Göçebe Anadolu Çoban Köpeği, tüm rivayetler de köklü bir geçmişe sahiptir. Köpeklerin kökleri tahminen 4.000 yıl öncesine kadar dayanmaktadır. Türkiye’ye gelen Tibet Mastiff ve Roman Mollosian savaş köpekleri ilk ataları olarak öngörülür. Bu köpekleri kurtlar, ayılar ve aslanlar gibi yırtıcı hayvanlardan korunmak için besledikleri şeklinde söylentiler vardır. İnsanları korumalarının yanı sıra çiftlik hayvanlarının da sadık savunucuları olmalarıyla o çağlarda büyük ilgi gördükleri bilinir.  Göçebe yaşam tarzına uyum sağlamış ve çobanların yanında olmuştur. Anadolu Çoban Köpeği büyüklüğü, kürk tipi ve çeşitli renkleri ile geniş bir coğrafyaya yayılmıştır. Geniş bölgelere yayılmasının etkisiyle belli özellikleri farklılaşmıştır. Ancak değişmeyen tüm cins boyunca sabit kalan en önemli ve belirgin özelliği sadakati, bağımsızlık duygusu ve dayanıklılığı olmuştur.

Bu ırk başlangıçtan beri Çoban adıyla anılmıştır. Ancak cins hiçbir zaman bir çoban ırkı olarak kullanılmamıştır. Bu cins en çok Çoban köpeği, Kangal, Karabaş ve Sivas Kangal isimleriyle bilinir. Anadolu Çoban Köpeği ırkının Kangal veya Karabaş köpeğinden ayrı bir cins olup olmadığı konusunda bir anlaşmazlık vardır. Ancak Türkiye sınırlarında ve neredeyse Dünya genelinde bu isimlerle anılan köpeklerin aynı özellik ve dış görünüşe sahip oldukları görülür. Kangal köpeğini Anadolu Çoban Köpeğinden farklı ırk olarak gören yetiştiricilerin günümüzde çalışmalar yaptığı bilinmektedir.

1950’lerde ırk Amerika’ya tanıtıldı. Köpekler çakallara ve yırtıcı hayvanlara karşı, çiftlik hayvanlarını koruma yanlarıyla tanıtılsa da o dönemde istediği ilgiyi yakalayamadı. 1970’li yıllarda Türk Hükümeti tarafından ABD’nin Tarım Bakanlığı’na sürülerin korunmasıyla ilgili deneysel bir çalışma için hediye edilmiş. Bu şekilde ırk ilk kez Amerika’ya girmişti. Anadolu Çobanı, 1970’li yılların sonlarında ve 1980’li yıllarda geniş çapta ilgi görmeye ve takdir edilmeye başlandı.  Sadık olmaları, koruyucu yapıları ve gelişmiş bekçilik özelliğiyle hayvan severler tarafından sahiplenilmeye başlandı. ABD halkının oldukça etkilenmesi sonucu aynı yıllarda Amerika’da “Amerika Kangal Çoban Köpeği Kulübü” kuruldu. Çoban Köpeği, American Kennel Club tarafından Çalışma Grubuna kabul edildi. 1996 yılında da Anadolu Çoban Köpeği AKC tarafından safkan ırk olarak tanındı.

Türkiye’de Anadolu Çoban köpekleri ilgiyle büyütülmekte ve sevgiyle korunmaktadır. Çoban köpeğinin yurt dışına yetiştirilmek için gönderilmesi konusunda da insanların oldukça temkinli davranıldığı bilinir. Hatta 19. yüzyıla kadar hiçbir Çoban köpeği ülke dışına gönderilmemiştir. Amerika Birleşik Devletleri bu ırk ile tanıştıktan sonra, Anadolu Çoban Köpeğine (Kangal Köpeği) karşı özel ilgili gösterdikleri görülür. Çoban köpeği geçmişten günümüze, anavatanında ve dünyanın her yerinde ülkesinin gurur kaynağı olan bir ırktır.

Kangal Fiziksel Özellikleri

Vücut

İri, dinç ve güçlü yapıdaki kare gövdesiyle heybetli bir görünümü vardır. Gövdesi baştan sona kare şeklindedir ancak dar bir yapıda değildir. Boynu hafif kavisli, güçlü ve adalelidir. Çoban köpeği boynunu dik şekilde taşımadığı görülür. Boyun uzunluğu neredeyse kafa uzunluğuna eşittir. Güçlü, kaslı ve şişman olmayan bir göğüs bölgesi vardır. Göğüs kısmı yüksek, geniş ve derindir. Üst kısmının öne doğru bombeli olduğu görülür ve kaburgaları iyi örülüdür. Anadolu Çobanı dövüşürken göğsünü çok iyi şekilde kullanır. Sırt bölgeleri orta uzunlukta, güçlü yapıdadır. Kangal köpeklerin bacakları oldukça güçlü ve kalındır. Ancak arka bacakların ön bacakları kadar olmadığı görülür. Kangal'lar dövüş sırasında ön bacaklarını ustaca kullanır.

Kafa

Anadolu Çoban ırkının iri kafa, geniş ve yüksek alın yapısına sahiptir. Kafatasının uzunluğunun kafatasının genişliğinden fazla olduğu belirtilir. Güçlü, kalın çenesi ve iri dişleri vardır. Dış yapısında makas ısırışı tercih edilir. Çene ve burun orta uzunluğu sahip ve burun kısmı küt yapıdadır. Kulakları arası geniştir ve düşük kulaklara sahiptir. Üst dudağının alt dudağını örttüğü görülür. Yanakları kaslıdır ve yanak kemikleri çok belirgin olmasa da görünür.

Kulaklar

Orta ebatta, üçgen şeklinde ve uç kısımları yuvarlak kadifemsi kulaklara sahiptir. Kulaklarının yanaklara doğru düşük olduğu görülür. Anadolu Kangal Köpeği bir şeye dikkat kesildiğinde ise kulakları dikleşir ve daha üstte konumlanır. Köpeklerin kulaklarının kesilmesine izin verilen yerlerde, kesik kulaklı köpekler de kulak yapısı olarak kesik olmayan köpekler gibi değerlendirilir.

Gözler

Kangal köpeğinin göz yapısı kafatasına orantılıdır. Badem şeklinde, orta ile büyük arasında kehribar ve kahverengi tonlarında güzel gözlere sahiptir. Genellikle renk konusunda koyu gözlü Anadolu Çobanı tercih edilir. Göz kapakları sıkıdır ve sarkıklık görülmez. Göz kenarlarında karakteristik özellikleri olan siyah renkler vardır.

Bacaklar ve Ayaklar

Ön bacakları birbirine uygun aralıkta, iyi kemik yapısında, uzunlukta ve düz bir yapıdadır. Arka bacakları ise güçlüdür ancak fazla kaslı bir yapısı yoktur. Arkadan baktığınız zaman dikey olarak dik bir görüntü görebilirsiniz. Kangal ırkının arka bacaklarında alt baldırın kaslı, güçlü ve birbirine paralel olduğu görülür. Patileri kalın tabanlı, kavisli, güçlü yapılı ve siyah renklidir. Kangalların kendine özgü belirgin bir yürüyüşü vardır. Dengeli, rahat ve uzun adımlarla akıcı şekilde ilerler.

Kuyruk

Kangal köpeğinin kuyruğu topuk hizasından aşağı inecek kadar uzundur. Kuyruğunun duruşu köpek rahatken düşüktür ve uç kısmı kıvrıktır. Bir şeye dikkat kesildiklerinde özellikle erkeklerin yüksekte, sırt üzerinde kuyruğunun kıvrık şekilde olduğu görülür. Kuyruğun ucunda beyazlık bulunabilir ya da 3/1’i ile yarısında siyah çizgi olabilir.

Tüy

Anadolu Çoban Köpeği kısa ve oldukça yoğun olan bir çift kürke sahiptir. Tüy renkleri farklı farklı olabilmekte ve bu renkler de tüm vücut rengi ile kontrast oluşturmaktadır. Tüy 3-7 cm uzunluğunda olmalıdır. Ancak iklim şartlarına göre de tüy uzunluğunda değişiklik olabilir. Boyun, omuz ve baldır bölgelerinde daha kalın ve uzun tüylenme görülür.

Renk

Açık sarı, boz, kahverengi, kirli beyaz gibi farklı renklerde Anadolu Kangal köpeği görebilirisiniz. Ancak tüm gövdesi tek renkte olmalıdır. Yüz bölgesinde ise ağız kısmı, göz kenarları, kulak bölgesi ve burun çevresi siyah renktedir. Bu siyah maske olarak da bilinir. Yüzündeki bu renk tonu köpeğin kürkünün rengi ne olursa olsun karakteristik bir özellik taşır ve her Anadolu Çoban köpeğinde belirgin şekilde öne çıkar. Kulaklar koyu renktedir. Kuyruğunun 3/1 kısmında veya yarısında siyah bir çizgi bulunabilir.

Kangal Bakımı

Anadolu Çoban köpeği açık havada yaşamasını, çalışmasını kolaylaştıran ve onu her hava koşulunda koruyan kalın bir kürke sahiptir. Genellikle kısa tüylerden oluşan kürk yapısı vardır ancak bazı Kangalların uzun bir dış kürkü olduğu da görülür. Çoban köpeği krem, beyaz, benekli ve çizgili olmak üzere birçok renge sahiptirler ve yüzünde siyahla açık kahverengi olan renk geçişleri vardır.

Tüylerinin bakımı birçok ırka göre oldukça kolaydır. Haftada bir kez yapacağınız hızlı tarama ve fırçalama işlemi onların güzel görünmesi için yeterlidir. Çok tüy dökmezler ve doğada özgürce dolaştıkları için bakım konusunda da esnek davranabilirsiniz. Köpeğinizin yılda iki kez yoğun şekilde tüy döktükleri görülür. Tüy dökme dönemlerinde, kısa kıllı bir fırçayla ve tarakla birkaç günde bir ölü tüyleri çıkarmak için kapsamlı bir fırçalama yapmanız iyi olacaktır.

Çoban köpek ırkı doğal olarak temizdir. Kısa tüylü kürkü ile az taramaya ihtiyaç duyan bu ırk aynı şekilde banyoya da az ihtiyaç duyar. Yıl içerisinde toplam 3-4 kez banyo yapmaları yeterlidir. Genel olarak bu ırk için banyo önerilmez. Ter bezleri olmadığından, terleme durumu görülmez. Ayrıca postlarını korumak için yağ bezleri aracılığı ile özel bir madde salgılarlar ve yıkanmaları halinde cilt sağlıkları bozulabilir. O yüzden banyo konusunda klasik ev köpeklerine yapılan bakım Anadolu Çoban Köpeği için pek uygun olmaz.

Tırnak bakımında ise doğada yaşayan özgür Kangalların tırnaklarının bakıma ihtiyacı olmayabilir ancak evinizin bahçesinde yaşayan ve yarı özgür yarı evcil Kangalınıza düzenli tırnak bakımı ve kesimi yapabilirsiniz. Bu bakımlar sırasında kullanacağınız tırnak makası veya diş fırçası gibi eşyaların köpeğinize uygun yapıda olması önemlidir.  Ağız, diş, kulak, burun, göz ve cilt bakımını düzenli aralıklarla ve köpeğinize uygun araç gereçlerle yapmanız köpeğinizin daha uzun yıllar sizinle birlikte sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olur.

Kangal Beslenme

Anadolu Çoban Köpeği, veterinerinizin onay verdiği büyük ırklara özel yüksek kaliteli kuru köpek mamalarını veya evde hazırlanmış olan yiyecekleri tüketebilir. Yiyeceği miktar köpeğinizin cinsiyetine, yaşına, boyuna ve aktif yapıda olup olmamasına göre farklılık gösterir. Anadolu Çoban köpeği beslenme şekilleri gelişim dönemlerine göre de değişiklik gösterebilir. Örneğin; yavruluk döneminin ilk 3 haftasında olan köpeğinizin anne sütü tüketmesi yeterli olacak ancak sonrasında ek gıdalara geçiş yapabilecektir. Erişkinlik döneminde ise günde tek bir öğün yemesi de yetebilecektir. Aktivite seviyesi arttığı zamanlarda ise günde iki öğün yemek yeme ihtiyacı hissedebilirler. Köpeğiniz için önerebileceğimiz belli markalar vardır. Kuru mama, yaş mama, ödül maması ve daha faklı yiyecekler için; Royal Canin, Proplan,Hills ,N&D, Gimcat, Brit, Purina, Acana, Felix, Brit Care markalarından köpeğiniz için uygun olanı tercih edebilirsiniz.

Köpeğinizin yemek saatlerini mümkün oldukça değiştirmeyiniz. Her gün düzenli saatlerde veriniz. Genel olarak günlük beslenme ihtiyacını karşılamak için önerilen miktar; 4-6 ölçek büyük ırklar için yüksek kaliteli kuru mamayı iki öğün halinde vermektir. Köpeğinize kuru mama dışında ev yemekleri de verebilirsiniz. Ancak köpeklerin hangi yiyecekleri yiyip hangilerini yiyemediklerini bilmeniz gereklidir. Örneğin çok sevdiğini düşünerek köpeğinize vereceğiniz sivri kemikler, sindirim sistemlerine zarar verip iç kanamaya yol açabilir.  Bizim önerimiz beslenmesinin üçte bir olacak şekilde et, tahıl ve sebzeden oluşmasıdır. Vereceğiniz doğru yiyecekler ve doğru miktarlarla iyi beslenmelerini sağlayabilirsiniz. Yedikleri yemek kadar içecekleri su da onlar için önemlidir. Günlük su ihtiyacını karşılamalarına yardımcı olun. Bir kapta içerisinde taze, temiz suyu günlük olarak verin. Kilosunda ve beslenme düzeninde gördüğünüz değişikliklerde, soru veya sorunlarda veterinere danışarak yardım alın.

Kangal Egzersiz

Anadolu Çoban Köpeğinizin orta düzeyde bir egzersiz ihtiyacı vardır. Ev ortamında yaşamaktan ziyade açık ortamda, bahçede yaşamak onun için daha sağlıklıdır. Ilık ve serin havalarda da bahçe yaşamına uyum sağlamaları sebebiyle sağlık sorunu da yaşamazlar. Bu bahçe ortamının geniş, sağlam çiti ve kilitlenebilen bir kapısı olmalıdır.  Bahçede bir yere zincirle bağlanmaktan pek hoşlanmazlar bu yüzden güvenlik önlemi alındığı sürece bahçe içerisinde tasmasız dolaşabilir ancak dışarıya çıktığı zaman asla tasmasız gezdirmenizi önermeyiz. Gün içerisinde tasmalı bir şekilde bir ya da iki kez uzun bir yürüyüş yapmak köpeğinize oldukça iyi gelecektir. Kangal köpekleri tehlike sezdiği anda zaman zaman sahibinin sözünü dinlemeyip kendi kararını verebilen ve dur komutuna uymayan hareketlerde bulunabilir. Bu yüzden tasma ile durdurulması oldukça kolay olur. Tasma konusunda köpeğinize uygun olan çeşitleri tercih etmelisiniz, aksi halde tasmadan rahatsız olabilir.

Anadolu Çobanının her gün uzun yürüyüş ya da tempolu koşuya, egzersiz yapmaya ve ailesiyle sosyalleşmeye ihtiyacı vardır. Bunun için gün içerisinde 60 dakikalık oyun aktiviteleri veya 2-2.5 kilometrelik yürüyüşler yapmalısınız. Çalışma bilinci olan görev sahibi köpeğiniz varsa onların evinizin etrafında gezinmeleri, hayvanları sürüyü korumaları da egzersiz olarak sayılmaktadır. Ancak görevlerinin haricinde, evinizin veya bahçenizin dışında da sosyalleşmesine, zihinsel ve fiziksel egzersiz yapmasına olanak sağlamalısınız.

Kangal Eğitim

Anadolu Çoban köpekleri özgür ve bağımsız ruha sahip olmaları sebebiyle çok kolay ve iyi eğitilebilen köpekler arasında yer almadığı görülür. Çoban köpeğinin yavru iken eğitimlere başlanması ve sosyalleştirilmesi en uygun zamandır. Öncelikle temel itaat, tuvalet, alan koruma gibi eğitimleri tamamlanmalıdır. İtaat eğitimi bu cins için zorunluluk taşır. Çünkü bir yanı bağımsız, kendi kararlarını kendi vermeye yatkın, yabancılara karşı korumacı ve lider ruhlu olan bu ırkı verilen komutlara uyum sağlayacak şekilde eğitmek zor olabilir o yüzden erken aşamada itaat eğitimi tamamlanmalıdır. Bu ırkın koruma ve bekçi köpeği eğitimini ayrıca alması önerilmez. Herhangi bir eğitim almadan bu özellikleri karakterinde barındırır ve köpeğiniz büyüdükçe koruyuculuk duygusu artacaktır. Köpeğinize asla koruma eğitimi altında, saldırı eğitimi vermeyiniz.

Cins yabancılara karşı temkinli yaklaşır ve içgüdüsel olarak koruyucu olma eğilimi gösterir. Aile bireyleriyle sosyalleşmeleri, erken aşamada başka insanlarla ve hayvanlarla iletişim kurmaları bu ırkın iyi huylu gelişmesine katkı sağlayacaktır. Eğer köpeğinize özel bir görev verecek ve çalışmasını isteyecekseniz bunun için ileri eğitim yöntemine başvurabilirsiniz. Köpeğinizin liderlik vasfı olduğunu unutmayınız. Eğer ki eğitimlerinizde lider kişinin siz olduğunu belli etmez, köpeğinize alfa köpek olma imkanını verirseniz davranışlarını kontrol etmesi zor bir köpek ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Sabırlı, tutarlı ve taviz vermeden pozitif yöntemlerle ilerleyeceğiniz eğitim sürecinde güzel başarılar elde edebilirsiniz.

Kangal Sağlık

Çoban Köpeği genel olarak sağlıklı ve dayanıklı bir ırktır. Ancak her hayvanda olabilecek bazı sağlık sorunlarına yatkınlık gösterebilir. Bu yüzden sağlık açısından belli başlı hastalıkların takibi önemlidir. Kalça displazisi Anadolu Çoban köpeğinde yaygın görülmez. Hayati tehlike arz eden mide burulması ve inversiyonu olan şişkinlik de pek yaygın değildir. Bunun yanında, köpek sahiplerinin olası bir durumda mide sorunlarında hızlı hareket edebilmek için şişkinliğin semptomlarını bilmeleri gereklidir.

Kangal köpekleri anesteziye karşı duyarlı ve hassas olabilirler. Herhangi bir cerrahi işlemden, prosedürden önce veterineriniz ile bu durumu görüşmelisiniz. İyi yetiştiriciler, entropion hastalığı yani 6 aylıkken ortaya çıkan göz kapaklarının içe doğru kıvrıldığı, ters döndüğü ve cerrahi müdahale gerektiren rahatsızlık için tarama yapmalıdır. Hipotiroidizm, demodektik uyuz, dirsek displazisi ve kalça displazisi gibi rahatsızlıklara karşı sağlık taramaları da köpeğiniz için önemlidir. Kangal ırkının kulaklarını herhangi bir enfeksiyon belirtisine karşı düzenli olarak kontrol etmeli ve dişlerini ağız kokusunu, bakteriyel enfeksiyonları önlemek için sık sık fırçalamalısınız.

Ulusal Irk Kulübünden Önerilen Sağlık Testleri:

  • Kalça Değerlendirmesi
  • Dirsek Değerlendirmesi

Sivas Kangal fiyatları - Yavru Kangal fiyatları 

2022 güncel  Kangal yavru fiyatları 1,500 TL ile 4,000 TL aralığındadır. Eski çağlardan bu yana Anadolu da yaşamaktadır. Dişi, erkek Türk bekçi köpeği olan kangallar zeki, çocuklara arası iyi, azarlanmaya karşı duygusal, kolay eğitilebilen, yaşadığı yeri sahiplenen bir cins olan köpeğin yavrusu da oldukça güçlüdür. Yabancı olan herkese kuşku ile bakar. Sahibine karşı sadık ve sevecendir. Bu sebeplerden dolayı çitlerle çevrili dış mekânda sürüsü ile birlikte yaşamaya uygundur.  Kangal Çoban köpeği Üretim çiftliklerinden ya da PetShop'tan Akbaş, Karabaş, Panter, Ayıboğan, Kurtboğan cinsi ortalama fiyat aralığı nedir, Sivas Kangal ırkı ilanları fiyat nedir ve ne kadar kaç tl, kaç lira detaylı bilgi için sitemizi sizaret edebilirsiniz.

Yavru Sivas Kangal ilanları

https://patiilan.com/17784/kangal

https://patiilan.com/