KöpekLabrador kategorisinde ilan bulunamadı.
  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres
İlan bulunamadı.
https://patinolsun.com/uploads/images/labradoryavru.jpg" style="height:502px; width:398px" />

Labrador özellikleri

Labrador Retriever ılımlı davranışlar gösteren hareketlerinde aşırıya kaçmayan bir köpektir. Cana yakın, akıllı, tatlı mizaçlı, atletik yapılıdır. Oldukça büyük kemiklere, kare şeklinde vücuda, geniş kafa yapısına, uzun boyna ve güçlü çeneye sahiptir. Geniş ve güçlü çenesi onun Kanada Kazları gibi büyük av kuşlarını rahatlıkla taşımanı sağlar. Ağır, iri vücudunu taşıyan güçlü sağlam bacaklara sahiptir. Perdeli ayakları karada güçlü koşmasına yardımcı olurken, suda da kolaylıkla yüzmesini sağlamaktadır. Kısa, düz ve yumuşak astarı ile çift katmanlı kürkü Labrador köpeğinin her türlü hava koşulunda, soğuk buzlu sularda bile korunmasına yardımcı olur. Labrador Retriever zekâsı, tatlı yapısı ve çalışkan bir köpek oluşuyla her dönemde popüler ırklar arasında yer almayı başarmıştır.

Labrador Özellikleri

Labrador Retriever en tatlı en güzel huylara sahip, sevimli ırklar arasında yer alan harika bir aile köpeğidir. Labrador orta büyüklüğe sahip bedeniyle bitmek tükenmek bilmeyen bir enerjiye sahiptir. Yüksek enerjik yapısı ve coşkulu halleri eğitimler ve egzersizler ile kontrol altına alınabilir. Sahibini memnun etmeye istekli olması sebebiyle eğitim süreci kolay şekilde tamamlanacaktır. Her cinste olduğu gibi yavru iken eğitime başlanmalıdır. Temel itaat eğitimi ile başlayan süreciniz, tuvalet, alan koruma gibi eğitimlerle devam edecek ve akıllı köpeğinizin uyum sağlamasıyla oldukça kısa sürede tamamlanacaktır. Hem fiziksel hem de zihinsel egzersizlere ihtiyaç duyarlar. Bu ihtiyacı karşılamak ve Labrador köpeğinin mutlu olması için onunla gün içerisinde egzersiz yapmalı, oyunlar oynamalısınız. Köpeğinize göstereceğiniz her bir çabanız onun iyi karaktere sahip yetişmesini, kabadayı köpeklerden olmamasını sağlayacaktır.

Çevresindeki insanlarla, hayvanlarla, çocuklar ve yabancılarla çok iyi anlaşırlar. Çocukların, evcil hayvanların zaman zaman kendisine bilinçsizce yaptıkları tuhaf davranışlara tolerans gösterdikleri ve karşılık vermedikleri görülür. Bütün aile bireyleriyle iyi anlaştığı ve ailenin bir parçası olmaktan mutlu oldukları görülür. Ailesini sevdiği gibi çevresindeki herkese de aynı sevgi ile yaklaşır. Arkadaş canlısı, duygusal bir ruha sahip aktif bir köpektir. Yavru iken farklı ortamlara girmeleri, farklı insanlar ve diğer evcil hayvanlar ile tanışmaları onların sosyalleşmesini sağlayacak ve gelişimini olumlu etkileyecektir.

Labrador apartman yaşamına, küçük bahçeli eve ya da çalışacağı büyük bir tarlaya uyum sağlayan bir köpektir. Labrador sahibini memnun etmek ister ve bu memnuniyet neleri gerektiriyorsa onları öğrenmeye heves duyar. Yeni şeyler öğrenmek onlara zevk verir ve öğrenmek için çaba gösterirler. Yüzmeyi ve avlanmayı seven sportif ve aktif yapılı köpeklerdir. Bahçeli evinizde veya tarlanızda yeterli güvenlik önleminiz yoksa avlanma içgüdüsüne kapılarak sizden habersiz dolaşmaya çıkabilir. Bu yüzden gerekli eğitimleri vermenin yanında gerekli güvenlik önlemlerini de almanızı öneririz. Köpeğiniz gün içerisinde meşgul olacağı fiziksel ve zihinsel zorluklarda görevlere ihtiyaç duyar. Bu ihtiyacını karşılayamazsa canı sıkılır ve alışkanlığı olmadığı halde farklı davranışlar sergileyebilir. O yüzden ona oyuncaklar alabilir ve kendisine oyun alanı yaratabilirsiniz. Yakala ve bırak oyunları onların en sevdikleri arasındadır. Ayrıca sizinle birlikte yürüyüşlere çıkabilir ve uygun alanda koşu yapabilirsiniz. Egzersiz ihtiyacı karşılandığı ve aktif yapısına uyum sağlayan sahibi olduğu sürece Labrador ırkının yaşayamayacağı yer olmadığı görülmektedir.

İyi bir eğitim ile yapamayacakları iş yoktur.  Rehber köpeği, arama kurtarma ve su kurtarma köpeği olarak eğitilebildikleri ve görevlerde başarıyla yer aldıkları görülür. Ayrıca polislerle birlikte uyuşturucu veya patlayıcı madde tespit etme görevlerinde de çalışabilirler. Başlangıçta av köpeği olarak yetiştirilseler de hızlı öğrenmeleri, akıllı oluşuyla ve farklı farklı yetenekleriyle herkesi etkilemeyi başarırlar. Her dönem sevilen, ilgi gören Labrador Retriever köpeği iyi bakıldığı ve sağlık sorunu yaşamadığı sürece sadık bir dost olarak sizinle uzun seneler yaşayabilir.

Labrador Tarihi

Labrador Retriever ırkı, Kanada’nın kuzeydoğu Atlantik kıyılarında yer alan Newfoundland ve Labrador eyaletinde ilk olarak görülür. Orijinal Labradorlar sadece Labrador değil, Newfoundlandda geleneksel su köpekleri olarak bilinir. Aynı zamanda ırk gelişir gelişmez Labrador Retriever olarak da adlandırılmamıştı. 1800’lerin başlarında Newfoundland da, Labrador’un en eski ataları olan “St. John’un köpekleri” adıyla tanındı. 1700’lerden itibaren bu orta boylu siyah köpekler, yerel balıkçılara eşlik etti. Avlanmalarında yardımcı oldular, kancadan kaçan balıkları topladılar, buzlu suyun içinde balıkçı teknelerini çektiler ve su içerisinde yüzerek gerekli herhangi bir görevde hep yardımcı oldular. Gündüzleri sahipleriyle çalışarak onlara yardımcı olan köpekler akşamları da sahibiyle birlikte ailesinin yanına, eve döndüler. Asıl kökeni tam bilinmese de toplanılan veriler sonucu Newfoundland Köpeği  ve yerel diğer küçük su köpeklerinin soyundan geldiği düşünülmektedir.

Bölgenin dışında yaşayanlar farklı farklı görevde insanlara yardım eden, işe yarayan bu köpeği fark ettiler. Köpeğin iyi yönlerini duyan İngiliz avcılar, 1800’lerin başında birkaç St. John köpeği İngiltere’ye ithal etti. İngiltere’ye bu köpekleri ilk kez 1830 yılında ithal eden kişi Kont Malmesbury, köpeklere “Labrador” adını verdi. Bu şekilde günümüzde kullanılan adıyla halk arasında anılmaya başlandı.

Günümüzde ABD’nin en popüler köpekleri arasında ve Avrupa’nın ilk üç köpeğinden biri olan Labrador cinsinin 1880 yılında neredeyse nesli tükenmek üzereydi. Bu köpeğin ana vatanı olan Newfoundland’de hükümetin uyguladığı kısıtlamalar ve vergi yasaları bu köpeklerin neslini olumsuz etkiledi. Ailelerin birden fazla köpeğe bakmasına izin verilmedi ve dişi köpek sahiplerinin çok yüksek vergiler ödemesi zorunlu kılındı. Bu yüzden köpek sahipleri, doğan yavru dişi olduğu zaman fazla vergi ödememek için köpekleri ayırıyordu. Ancak Kont Malmesbury ailesi ve bu ırkın diğer İngiliz hayranları yüksek vergilere rağmen Labrador Retriever ırkına bakmaya ve soyun devamını sağlamaya çalıştılar. Bu şekilde Labrador ırkını hayatta tutmayı başardılar.

İlerleyen yıllarda İngiltere’de siyah Labrador’un dışında sarı, çikolata renkli Labradorlar da görüldü. 1900’lerin başında siyah renk popülerliğini kaybederken, diğer renk Labrador’lar popülerlik kazandı. 1992 yılında Labrador Retriever Amerika’nın en popüler cinsi haline gelmişti. Labrador ırkı 1903 yılında İngiliz Kennel Kulübü ve 1917 yılında da AKC tarafından tanındı.

Geçmişten günümüze kadar Labrador Retriever ırkına olan ilgi istikrarlı bir şekilde artış gösterdi.  Günümüzde bu çalışkan, görev ve sorumluluk bilinci yüksek ırk; uyuşturucu ve patlayıcı tespitinde, arama-kurtarma çalışmalarında, terapi ve engellilere yardım gibi çeşitli görevlerde hizmet vermektedir. Atalarından gelen avcılık görevini de hiç unutmadan devam ettirmekte, avcılara avı getiren ve yardımcı olan köpek olarak çalışmaktadır.

Labrador Fiziksel Özellikleri

Vücut

Labrador Retriever oldukça iri kemikli, kare orantılı ve boynundan biraz daha uzun vücut yapısıyla dikkat çeker. Boynu geniş, güçlü ve orantılıdır. Kürk yapısı ile soğuk havaya ve buz gibi soğuk suya dayanıklı bir köpektir. Geniş göğüs yapısı, güçlü bedenini taşıyan sağlam bacakları ile heybetli bir ırktır.

Kafa

Labrador'un kafa bölgesi, orta derecede bir duruşa ve genişliğe sahiptir. Boyun yapısı vücudundan kısa kalsa da orantılı bir duruşu vardır ve güçlüdür. Geniş kafası olan Labrador’da güçlü bir çene yapısı bulunur. Avcılık yeteneğini kolaylaştıran keskin dişlere sahiptir. Diş yapısı makas şeklinde ya da düz ısırıkla birleşmelidir. Kalın yapıdaki burnu; çikolata tonundaki köpeklerde kahverengi, siyah ve sarı köpeklerde siyah rengindedir. Burun renginin genellikle zamanla solduğu görülmektedir.

Kulaklar

Labrador Retriever orta büyüklükte, geniş yapılı kulaklara sahiptir. Kulakları genel olarak sarkık şekilde durur. Düşük kulakları enfeksiyon riskine karşı düzenli olarak temizlenmeli ve nemli kalmamasına dikkat edilmelidir.

Gözler

Labrador orta büyüklükte, birbirinden orantılı şekilde ayrılmış gözlere sahiptir. Göz rengi köpeklerin kürküne göre değişiklik göstermektedir. Örneğin; Sarı ve siyah Labrador’da kahverengi, gümüş köpeklerde gri ve çikolata rengindeki Labrador’da ela veya kahverengi göz rengi görülmekteydi. Bazı Labrador köpeklerinde yeşil veya yeşilimsi göz rengi de görülebilir. Labrador köpeklerinin göz kenarları sarı ve siyah köpeklerde siyah, çikolatalı köpeklerde ise kahverengidir.

Bacaklar ve Ayaklar

Labrador ırkının ayakları ağır ve güçlü vücudu taşıyacak kadar sağlam, kaslı ve kompakt yapıdadır. Yüzme ve av yeteneğiyle bilinen Labrador, perdeli ayak yapısına sahiptir. Perdeli yapıda olan ayakları Labrador’un güçlü ve kolay bir şekilde yüzmesine yardımcı olur.

Kuyruk

Labrador Retvier ırkının kuyruğu tabanda kalındır. Uç kısmına doğru yavaş yavaş incelir. Kuyruk bölgesi tamamen kısa tüylerle kaplıdır ve tüylenme görülmez. Kalın yapıdan sivrilen ince yapıya doğru giden ve su samuru kuyruğu olarak adlandırılan hevesle, heyecanla sallanan bir kuyruğa sahiptir. Kuyruğu bu yapısı ile güçlü dümen görevi görür ve Labrador yüzerken ileri geri hareket eder. Kuyruğun bu hareketi köpeğin dönmesine yardımcı olur.

Tüy

En yaygın görülen kürk renkleri düz siyah, sarı veya çikolatadır. Çift katmanlı yapıda olan, kısa, parlak ve pürüzsüz yapıdaki tüyleri Labrador’a eşsiz bir görünüm katar. Su tutmayan tüy yapısı ile yüzme etkinliklerini keyifle tamamlar. Tarama, fırçalama ve tıraş konusunda oldukça kolay bakımı olan Labrador yıl boyunca orta seviyede tüy döker.

Renk

Labrador Retriever çikolata rengi, siyah ve sarı olmak üzere üç çeşit kürk rengiyle tanınır. AKC tarafından çikolata rengi olarak adlandırılan tonun gümüş veya gri renk olduğu da söylenir. Bu renk tonu biraz tartışmalıdır. Ancak çok fazla karşılaşacağınız ve ırkın kabul edilmiş renklerinden birisidir. Siyah Labrador ilk yetiştirildiği dönemde en çok tercih edilen renkti ancak yıllar içinde popülerliği azaldı. Siyah Labrador yerine sarı ve çikolata rengi Labradorlar popüler hale gelmeye başladı. Son yıllarda dünyada kutup beyazı ve tilki kırmızısı adıyla nadir bulunduğu söylenerek farklı Labradorlar satılmaya başlandı. Ancak bu renk tonları nadir değil, sarı Labrador köpeğinin bir renk çeşitlemesidir.

Labrador Bakımı

Labrador çift katmanlı, kısa, kalın, düz ve pürüzsüz tüylere sahiptir. Alt katman da suya dayanıklı ve Labrador’u soğuktan koruyan yapıdadır.  Labrador,  su itici ve çift kaplama tüyleriyle avcıların istediği tüy özelliğine sahiptir. Kısa tüyleri çok fazla bakıma ihtiyaç duymaz. Haftada 1 kez ölü tüyleri çıkarmak için yapacağınız tarama ve fırçalama onlar için yeterlidir. Ancak 2 veya 3 kez fırçalama ve tarama yapabilirseniz daha az tüy döktüklerini görebilirsiniz. Labrador köpekleri metal fırça veya lastik eldivenler ile taranmaktan büyük zevk alırlar. Bu özelliklerini değerlendirip, severken de tarama işlemi yapabilirsiniz.

Düzenli banyo yapmaları onların temizliği için önemlidir. Aktif bir köpek olduğu için, kirlendiği, çamura girdiği veya kokmaya başladığında kesinlikle banyo yaptırın. Ancak büyük kulaklarının nemli kalmamasına ve fazla su kaçmamasına dikkat ediniz. Tüm ırklarda olduğu gibi, Labrador’un da tırnakları düzenli olarak kontrol edilmeli ve ayda en az 1 defa kesilmelidir. Ağız sağlığı için hafta içerisinde 2-3 kez dişlerini fırçalamalısınız.

Genel olarak haftalık rutin kontrollerinizde köpeğinizin cildini, burnunu, gözlerini, kulaklarını, ayaklarını, ağız ve dişlerini kontrol ediniz. Dikkatinizi çeken bir farklılık görürseniz veterinere götürünüz. Bakımları iyi yapılan Labrador Retriever köpeği uzun yıllar sağlıklı şekilde yaşar.

Labrador Beslenme

Labrador Retriever, yemek yemeği seven bir ırktır. Ticari olarak üretilen veya veterinerinizin bilgisi ve onayıyla evde hazırlanmış, yüksek kaliteli köpek mamasını tüketebilir. Köpeğinizin cinsiyetine, yaşına, gün içerisindeki aktif yapısına göre yiyeceği miktar değişiklik gösterir. Beslenme planınızı veteriner kontrolünde yapmanız, kilo almaya yatkın Labrador için daha iyi olabilir.

Genel olarak Labrador Retriever ırkının gün içerisindeki beslenme ihtiyacını karşılamak için 2.5 – 3 ölçek yüksek kaliteli kuru mamayı iki öğüne bölerek verebilirsiniz. Ancak bu miktar bir genellemedir, her köpek birbirinden farklı özelliklerde ve yapıdadır o yüzden kendi köpeğinize göre bu miktarı ayarlamalısınız. Köpeğinize veterinerlerin ve yetiştiricilerin önerdiği Royal Canin, Proplan, Acana ,Hills ,N&D, Gimcat, Brit, Purina, Felix, Brit Care gibi markalar arasından büyük ırklar için olan yüksek kaliteli mamalardan ihtiyaçlarına uygun olanını seçebilirsiniz.

Yemek yemeklerini yemeyi çok sevdikleri bilinen Labrador, ev yemeklerine de düşkündür. Genellikle birlikte yaşadığı insanlara numaralar yapıp yemeğini kendisiyle paylaşmasını ister. Bu tatlı hallerine, oyunlarına kanmayın ve fazladan yemek vermemeye çalışın. Kilo almaya yatkın olmaları ve yaşlandıkça hafif tembelleştikleri için fazla yemek yemeleri ileride sağlık açısından olumsuz sonuçlar doğurabilir. Ev yemeklerinde ne yedikleri kadar ne kadar yemek yediklerini kontrol ederek, her türlü ev yemeğini vermeyerek ve mümkünse veteriner kontrolünde ilerleyerek kilosunu koruyabilirsiniz. Yediği yemek kadar  gün içerisinde temiz, tatlı ve taze su tüketmesine de özen gösteriniz.

Labrador Egzersiz

Labrador Retriever ırkı her gün egzersize yapmaya ihtiyaç duyar. Coşkulu, çok enerjik bir cins olması sebebiyle fiziksel ve zihinsel olarak yapacağı aktiviteler onun mutlu olmasını ve iyi hissetmesini sağlayacaktır. Yeterli egzersiz yapmayan Laborador’un bastırılmış enerjisini serbest bırakırken hiperaktif ve yıkıcı davranışlarda bulunabildikleri görülür.

Labrador Retriever en sevdiği etkinlikler arasında yüzmek, avlanmak, uzun yürüyüşler yapmak ve oyun oynamak gelir. Top atma-yakalama ve geri getirme gibi oyunlar oynayarak onu mutlu edebilirsiniz. Ancak yavruluk aşamasında uzun yürüyüşlerden kaçınmalısınız. Labrador 2 yaşına gelen kadar beton gibi çok sert zeminlerde oyun oynamasına izin vermeyin. Eklem ve kemikleri tam oluşmamış olacağı için sert zeminler gelişmekte olan bedeninde, olası bir rahatsızlığa sebep olabilir. Çimenler oyun oynamak için her zaman daha iyi alanlardır. Labrador Retriever köpeğinin gün içerisinde 60 dakikalık aktivitelerle veya 3.5 kilometrelik yürüyüşlerle egzersiz ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

Köpek parklarında zaman geçirmeyi, çeviklik, itaat, iz sürme ve rıhtım dalışı gibi köpek sporlarına katılmayı enerjilerini bu etkinliklerle harcamayı severler. Birçok iyi eğitilmiş Labrador arama-kurtarma, uyuşturucu ve bomba tespiti gibi görevlerde polislerle birlikte çalışmıştır. Hizmet ve yardım köpeği olarak da çalışmalarda bulunmuştur.  Görev bilinci yüksek olan Labrador ırkı bir nevi işkolik köpek olarak görülür. Kendilerini tüketene kadar verilen görevi en iyi şekilde yapmak isterler.

Labrador Eğitim

Labrador Retriver kolay eğitilen oldukça zeki bir köpektir. Kimi zaman bu ırk ile ilgili eğitime gerek olmadığı yönünde yanlış bilgiler duyabilirsiniz. Her köpeğin eğitime ihtiyacı vardır. Labrador yavrusu aktif, heyecanlı bir köpektir ve eğer eğitim almazsa özgür, kabadayı bir köpek olarak yaşamını sürdürebilir. O yüzden köpeğinize yavru iken temel itaat eğitimi, tuvalet eğitimi, alan koruma eğitimi ve ileri itaat eğitimi verebilirsiniz. Komutları kolayca öğrenen köpeğinize, etrafında insanlar veya başka evcil hayvanlar varken de nasıl davranması gerektiğini öğretmelisiniz. Bu eğitimlerde belli seviyeye geldiğinde köpeğinizle köpek parklarında eğitimlerinize devam etmelisiniz. Aile bireyleriyle etkinliklere katılması, eğitim sürecinde onun özverili, hevesli yanını daha da ortay çıkaracaktır.

Labrador yavrusu 7 hafta ve 4 ay arasında farklı ortamlara girmeye, insanlarla ve hayvanlarla gözetiminiz altında sosyalleşmeye başlamalıdır. Köpeğinizin farklı ortamlara girmesi onun yeni huylar edinmesini ve varsa kötü huylarını ortaya koymasını sağlar. Bu şekilde kötü alışkanlıklarına erken müdahale edebilir ve eğitimle iyi alışkanlıklara yönlendirebilirsiniz. Sahibini memnun etmeye önem veren Labrador köpeği verilen eğitimlere hevesle yaklaşır, pozitif pekiştirmeler ile de kolaylıkla yeni şeyler öğrenirler.

Labrador Sağlık

Labrador Retriever genel olarak sağlıklı bir ırktır. Ancak tüm köpek ırklarında olduğu gibi eğimli oldukları belli sağlık sorunları vardır. Bu sağlık sorunlarına kesin yakalanacak diye bir durum söz konusu değildir. Olası durumlarda hangi rahatsızlıkları yaşayacağını bilmek erken tespit etmenizi ve gerekli müdahale için vakit kazanmanızı sağlar.

Sorumlu bir yetiştirici, dirsek ve kalça displazisi, triküspit kapak displazisi, kalp rahatsızlıkları, kalıtsal miyopati (kas zayıflığı) epilepsi, osteokondrit dissekans, akut nemli dermatit, kulak enfeksiyonları, cold tail( kendi kuyruğunu ısırma), gastrik torsiyon/gastrik dilatasyon-volvulus, katarakt ve ilerleyici progresif retinal atrofi (pra) dahil göz rahatsızlıkları gibi durumlar için üreme stoklarını taramalıdır. Bazı genç yetişkin Labradorlarda egzersize bağlı çöküş (EIC) adı verilen bir rahatsızlık ortaya çıkabilir. Bir DNA testi, yetiştiricilerin taşıyıcı köpeği tanımlamasına ve hastalığa yakalanmamaları için üreme planlaması yapmasına olanak tanır. Diğer büyük, derin göğüslü köpeklerde olduğu gibi, Labrador da hayatı tehdit oluşturan şişkinlik yani mide rahatsızlığı gelişebilir. Labrador sahibi şişkinlik belirtilerinin neler olduğunu öğrenmelidir. Bu durumlarda yapması gereken müdahale konusunda da kendisini eğitmelidir.

Ulusal Irk Kulübünden Önerilen Sağlık Testleri:

  • Kalça Değerlendirmesi
  • Dirsek Değerlendirmesi
  • Göz Doktoru Değerlendirmesi
  • EIC DNA Testi

2022 Labrador Yavru fiyatları

2022 güncel ortalama Labrador yavru fiyatları 1,500 TL ile 3,000 TL aralığında değişiklik göstermektedir. Sabırlı ve duygusal olan Labrador kendisi ve yavrusu oldukça hareketlidir. İtaatkâr, zeki, hevesli olan cins suda oynamaya bayılır. Çocuklara bayılır. Yavru durumdayken sosyalleştirilmezse yabancılara karşı soğuk davranır. Suya dalma konusundaki üstün başarıları nesilden nesile gelmiştir. Koku alma duygusu gelişmiştir. Aile içinde olmaya bayılan labrador fiyatları hakkında bilgi almak isterseniz sitemizde gezinti yapabilirsiniz. Balıkçıların bir numaraları arkadaşlarıdır. Dişi, erkek sağlıklı, dayanıklı ve soylu bir cins arıyorsanız satılık, Sahibinden ücretsiz yada PetShop'tan fiyat nedir ve ne kadar bilgisi ve ilanları, sahiplendirme için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Labrador Yavru İlanları

https://patiilan.com/17785/labrador

https://patiilan.com/