KöpekPinscher Minyatür kategorisinde ilan bulunamadı.
  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres
İlan bulunamadı.
https://patinolsun.com/uploads/images/minyaturpincheryavru.jpg" style="height:299px; width:400px" />

Minyatür Pinscher Özellikleri

Minyatür Pinscher atletik, oyuncu ve en enerjik köpekler arasında yer alır. Minyatür Pinscher, Miniature Pinscher, Reh pinscher, Zwergpinscher ve Min Pin adlarıyla da bilinmektedir. Oyuncakların kralı olarak da tanınmaktadır. Bu ırk Doberman cinsine benzetilir ve onlardan türetildiği düşünülür. Ancak Minyatür Pinscher, Doberman Pinscher'ın minyatür versiyonu değildir. Minyatür Pinscher, Doberman cinsinden köken olarak daha eskidir. Kendine güvenen, sahibine sadık, eğlenceli, oyuncu ve zaman zaman da bağımsız, inatçı bir karaktere sahip olan mükemmel bir dosttur.

Minyatür Pinscher Karakter Özellikleri

Minyatür Pinscher köpek cinsleri arasında en enerjik ve en oyuncu olan türlerden birisidir. Sürekli hareket eder, meraklı bakışlarla etrafta gezinirler. Cesur, eğlenceli, meşgul ve gururlu karaktere sahiptir. Küçük yapısına rağmen korkusuz ve cesur halleriyle sevdikleri için boyundan büyük işlere kalkışabilirler. Teriyer türünün bağımsız ve inatçı karakter özellikleri Minyatür Pinscher cinsinde de görülür. Sahibinin sözünü dinleyen ve ona sadık bir cins olsa da zaman zaman bağımsız ve inatçı davranışlarda sergilerler.

Minyatür Pinscher ailesine ve sevdiklerine çok düşkündür. Aileyle zaman geçirmek ve onlarla birlikte olmak Minyatür Pinscher için çok önemlidir. Kırılgan, hassas ve gururlu yapıları vardır. Yalnız kalmak onları çok mutsuz ve huzursuz eder. Genel olarak bu köpeklerin yalnız kalmaktan korktuğunu da söyleyebiliriz. Bu yüzden uzun süre yalnız başına evde durması ya da onunla ilgilenmemeniz Minyatür Pinscher’ı çok üzecektir. İlgiye ve sevildiğini hissetmeye ihtiyaçları vardır.

Minyatür Pinscher ailesine ve sevdiklerine karşı sevecen ve sıcakkanlı olsa da yabancı kişilerle ilişkisi aynı değildir. Yabancı kişilere, çocuklara daha çekingen, mesafeli yaklaşır. Köpekler ve kendinden küçük evcil hayvanlarla da iletişim kurmakta zorlanır. Köpeklerle birbirlerini kovalar ve arkadaşlık kurmakta zorlanırlar.

Zeki ve uyumlu bir ırk oldukları için apartman hayatına uyum sağlamakta çok zorlanmazlar. Günlük egzersiz ihtiyacını karşıladığız ve oyunlar oynadığınız sürece sahibini kapalı ortamlarda, apartmanda üzmeyecektir. Bahçeli bir eve sahipseniz, gün içerisinde eve girip çıkabileceği ve bahçede gezinebileceği bir alan yaratabilirsiniz. Ancak kesinlikle dışarıda yalnız başına bırakarak, kulübede bakabileceğiniz bir cins değildir. Soğuk ve çok sıcak havalara karşı hassastırlar. Bu yüzden soğuk havalarda köpek giysileri giydirerek, sıcak havalarda serin zamanları tercih ederek dışarıda zaman geçirmesini sağlayabilirsiniz.

Enerjisi yüksek, oyuncu bir köpektir. Günlük olarak fiziksel ve zihinsel egzersiz ihtiyaçları yüksektir. Sahibinin bu ihtiyaçlarını günlük olarak karşılaması çok önemlidir. Aktif bir karaktere sahip oldukları için egzersizlerini onların yapısına göre planlayabilirsiniz. Enerjilerini dışarıya attıkları zaman daha uysal ve sakin olacaklardır.

Minyatür Pinscher çok meraklı, her şeyi araştırmak isteyen ve gerekli gereksiz şeylere burnunu sokabilen bir köpektir. Minyatür Pinscher bu özelliğiyle bir nevi dedektiftir ve başını kaşla göz arasında farklı farklı belalara sokabilir. Bu yüzden köpeğinizi tıpkı bir bebek gibi korumanız, büyütmeniz ve gözlemeniz gerekir. Denetleyemeyeceğiniz durumlarda köpeğinizin başının derde girmemesi ve güvende olması düşüncesiyle kafes içerisinde kalmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için kafes eğitimi vermelisiniz. Ancak kafeste duracağı sürenin kesinlikle birkaç saatten fazla olmamasına özen göstermelisiniz.

Hareketli, aktif ve yeni yerler keşfetmeye meraklı yapısı olduğu için dışarıya çıkarken takma takmayı ihmal etmemelisiniz. Kaçmaya yatkın oldukları için dışarıda ya da evinizin bahçesinde güvenlik önlemlerini almalısınız. Çitlerle çevrili ve tüm güvenlik önlemlerini aldığınızdan emin olduğunuz evinizde bile Minyatür Pinscher’ın bahçenizde kaçacağı bir açıklık bulabilecek kadar uyanık bir köpek olduğunu unutmayınız. Onu güvende tutabilmek için ekstra çaba göstermeniz gerekecektir.

Minyatür Pinscher zeki bir köpektir. Düzgün bir karaktere ve davranışlara sahip olması için iyi bir eğitim alması gerekir. Dominat ve alfa yapıya sahiptir. Bu yüzden iyi bir lider tarafından erken aşamada eğitilmesi ve sosyalleştirilmesi önemlidir. Alacağı eğitimler ve sosyalleştirme etkinlikleriyle daha iyi huylu bir yetişkin köpek olacaktır. Cesur, korkusuz ve tetikte olan karakteri sayesinde iyi eğitildikleri zaman mükemmel bir bekçi köpeği oldukları görülmektedir.

Minyatür Pinscher Tarihi

Minyatür Pinscher’ın ırkının kökeninin eskiye dayandığı belirtiliyor ama yazılı kaynaklarda hakkında yer alan bilgiler oldukça azdır. Ancak geçmişlerinin 16. Yüzyıla dayandığı ve hatta 17. Yüzyıldan kalan bir resimde Min Pin’e benzeyen, küçük ve kedi boyutunda kırmızı köpeğin tasvir edildiği görülmektedir. 19. yüzyılda ise birkaç farklı resimde farklı Minyatür Pinscher’ın tipi köpeklerin yer alır. Minyatür Pinscher köpek cinsinin menşei Almanya’dır.

Eski zamanlarda Almanya’da ev içlerinde, ahırlarda haşereleri ve fareleri avlayıp öldürmesi amacıyla geliştirilmiş ve kullanılmıştır. Minyatür Pinscher olarak bilinmesinin yanında diğer ismi de “Zwergpinscher”dır. Almanca’ da “pinscher” bekçi olarak yetiştirilen ve haşereler avlayan köpekleri ifade etmektedir. “Zwerg” de cüce anlamına gelmektedir.

Min Pin’in Doberman Pinscher ırkıyla adı ve fiziksel yapısı benzerlik gösterse de soy olarak bir bağları yoktur. Doberman ırkının minyatür cinsi olduğu düşüncesi ise yanlıştır. Hatta Minyatür Pinscher, Doberman’a göre daha önce yetiştirilmiş, daha yaşlı bir türdür. Min Pin ve Doberman’ın Alman Pinscher’ın soyundan geldiği söylentileri mevcuttur. Ancak Doberman’ın atalarının Rottweiler gibi köpekler olduğu bilinmektedir ve bu durumda iki ırkın farklı soydan geldiğini gösterir.

Minyatür Pinscher’ın muhtemelen küçük boyuttaki, kısa tüylü Alman PinscherDachshund ve İtalyan Greyhound ırklarının çaprazlanması sonucu ortaya çıktığı düşünülmektedir. Minyatür Pinscher’ın ortaya çıkmasında kullanılan köpeklerin birçok özelliğinin, günümüz Min Pinlerinde görüldüğün, ifade edebiliriz.

Örneğin Alman Pinscher’ın güçlü, kaslı vücut yapısı, siyah ve ten rengi kürküyle alınganlığı;  Dachshund ırkının korkusuzluğu ve kırmızı kürk rengi; İtalyan Greyhound’un zarafeti halleri, eğlenceli, oyunculu ve kıvrak hareketleri Minyatür Pinscher’ın köpeğinin fiziksel ve karakter özelliklerinde kendilerinden izler bırakmıştır. Min Pin, tüm bu ırklardan aldığı özelliklerin daha fazlasını taşır. Dünyanın en enerjik köpek cinsleri arasındadır.

Minyatür Pinscher ırkı, 1895 yılında Alman yetiştiricilerin Pincsher Kulübü’nü kurdukları aşamada daha da gelişmeye başladı. Daha sonra kulüp Pinscher-Schnauzer Kulübü olarak değiştirildi. İlk defa ırk standartları o dönemde yazıldı. 1900 yılında Stuttgart’da bir köpek yarışmasında ilk kez Mini Pin gösterildi. Köpek yarışmasında gösterildiği dönemde, ana vatanı dışında tanınan bir köpek değildi. 1905 yıllından sonra I. Dünya Savaşı başlayana kadar Mini Pin  Almanya’da hızla popülerlik kazandı.

1.Dünya Savaşı’ndan sonra Almanya’daki popülerlikleri artış gösterdi. Ancak savaştan sonraki yıllarda cinsin ayısında ciddi bir azalma vardı. Alman ve İskandinavya’daki köpek yetiştiricileri ırkı geliştirmek için çalışma yürüttüler. Türün devam etmesini savaştan önce ithal edilen Minyatür Pinscher köpekleri sağladı. 1919 yılında Minyatür Pinscher ilk kez ABD’ye ithal edilmişti.  Amerika’daki popülerlik kazanma süreçleri de bu şekilde başladı.

AKC tarafından 1929 yılında tanınmış ve ırk standartları belirlenmiştir. “King of Toys”  (Oyuncakların Kralı) olarak bilinen Minyatür Pinscher’ın eski ününe belli zorlukları aştıktan sonra kavuşmuş ve günümüzde de Amerika Birleşik Devletleri’nde ve Avrupa’da en popüler oyuncak ırkları arasında yerini almıştır.

Minyatür Pinscher Fiziksel Özellikler

Vücut

Minyatür Pinscher küçük, kompakt, zarif ve adaleli olan kare yapılı köpektir. Sırt çizgisi düz ya da arkaya doğru hafif eğimli şekildedir. Gövdesi uzun ve güçlüdür. Yere sağlam basan ve kendinden emin duruşu olan sevimli bir köpek cinsidir.

Kafa

Minyatür Pinscher köpeğinin vücuduyla orantılı büyüklükte kafa yapısı vardır. Düz yapıdaki kafası namluya doğru sivrilmektedir. Güçlü namlusu ve kafa yapısı birbiriyle orantılıdır. Çenesi oldukça güçlüdür ve makas ısırığında birleşen dişleri vardır. Minyatür Pinscher kafa yapısı genel olarak orantılı büyüklüktedir.

Kulaklar

Minyatür Pinscher kulakları birbirine eşit mesafede ve yükseğe konumlanmıştır. Minyatür Pinscher kulakları doğal halinde ya da kırpılmış şekilde karşınıza çıkabilir. Kulak kırpılmanın yasak olmadığı ülkelerde kulakların kırpıldığını görebilirsiniz yasak olan yerlerde ise kırpma işleminin bir cezası vardır. O yüzden işlem görmeden doğal haline bırakılır.

Gözler

Minyatür Pinscher hafif oval yapılı, koyu renkli ve parlak gözlere sahiptir. Gözlerinin yüzüne baktığınız zaman belirgin irilikte olduğunu görebilirsiniz. Göz çevresinde siyah renk geçişleri, bakışlarına derinlik kazandırmaktadır.

Bacaklar ve Ayaklar

Minyatür Pinscher ön bacakları dik şekilde yere iner ve düz basar. Arka bacaklarının ise birbirine paralel olduğunu görebilirsiniz. Küçük ayakları, kedilerin ayak yapısına benzetilmektedir. Minyatür Pinscher kendine has yürüyüşü, yüksek adımları vardır.

Kuyruk

Minyatür Pinscher cinsinin kuyruğu kırpılmış ve normal haline bırakılmış şekilde karşınıza çıkabilir. AKC kuyruğun kesilmesi gerektiğini ifade eder ve ırk standartları arasında kesilmiş kuyruğu kabul eder. Ancak çoğu Avrupa ülkesinde köpeklerin kuyruklarını kırpma yapmak yasa dışı olarak belirlenmiş ve yasaklanmıştır. Bu yüzden hem kırpılmış kuyruk hem de uzun kuyruklu Minyatür Pinscher görmeniz mümkündür. Uzun kuyruklu Minyatür Pinscher köpeğinin, kuyruğu da bedenindeki tüyler gibi kısadır.

Tüy

Minyatür Pinscher'ın tek katmanlı kürke sahiptir. Tüyleri kısa, pürüzsüz, sert ve bakımı oldukça kolaydır. Vücudunun geneli kısa tüylüdür, uzun tüylenmeler görülmez.

Renk

Minyatür Pinscher'ın şık ve parlak kürkü siyah, ten rengi, çikolata, kırmızı ve kahverengi gibi çeşitli renklere sahiptir. Kürk üzerinde siyah, çikolata renklerinde pas lekeleri ve yüzünde maske görülebilir.

Minyatür Pinscher Bakım

Minyatür Pinscher’ın kısa, pürüzsüz ve sert kürkünün bakımı oldukça kolaydır. Hatta Minyatür Pinscher kürk bakımı en kolay olan ırklar arasında yer almaktadır. Az ve orta seviye aralığında tüy döktükleri gözlemlenir. Haftada bir kez yumuşak bir fırça ya da tazı eldiveni ile köpeğinizi taramanız dökülen tüyleri kontrol altına almanız için yeterlidir. Tarama ve fırçalama işlemleri etrafa dökülen tüylerin azalmasını sağladığı gibi köpeğinizi rahatlatacaktır. Bakım seansları sırasında köpeğinizle iletişiminiz, ona olan ilginiz ve birlikte geçirdiğiniz vakitte aranızdaki ilişkinin ve bağın güçlenmesini sağlayacaktır.

Minyatür Pinscher’ın sık sık banyo yapmasına gerek yoktur. Gerektiği zaman ve belli aralıklarla yıkanması yeterlidir. Fazla sık yıkandıkları zaman ciltte kurumalar görülebilir. Banyo yerine günlük, haftalık olarak ya da birkaç günde bir olacak şekilde tüylerini ve cildini nemli bir bezle silebilirsiniz. Bu Minyatür Pinscher tüylerini temiz ve parlak tutmak için yeterli olacaktır.

Tırnak bakımını uzamasına bağlı olarak ayda 1- 2 kez yapmalısınız. Kulaklarını haftalık olarak kontrol etmeli ve gerektiği zaman temizlemelisiniz. Ağız ve diş sağlığı için haftada 2-3 kez dişlerini fırçalamalısınız.

Yapacağınız günlük, haftalık ve aylık bakımlar olası sağlık sorunlarının önüne geçebilmeniz adına çok önemlidir. Bakımlarınız sırasında farklı bir durum gördüğünüzde veterinere danışarak bilgi almayı ihmal etmeyiniz.

Minyatür Pinscher Beslenme

Minyatür Pinscher, küçük ırklar için özel üretilmiş yüksek kaliteli hazır köpek maması tüketmektedir. Bunun yanında köpeklerin tüketebileceği ve veterinerin onay verdiği ev gıdalarını da yiyebilirler. Yedikleri yiyeceklerin yüksek kaliteli, proteinli ve günlük besin değerini karşılaması çok önemlidir.

Royal Canin, Proplan, Acana, Hills, N&D, Gimcat, Brit, Purina, Felix, Brit Care gibi hazır köpek maması üreten firmaların ürünlerini tercih edebilirsiniz. Belirttiğimiz markalar veteriner ve yetiştiriciler tarafından güvenle tercih edilmektedir. Köpeğinizin yaşına, alerjen durumuna ve sevdiği içeriklere göre sizde tercihinizi bu markalardan yana yapabilirsiniz.

Günlük beslenme ihtiyacını karşılaması için toplam 1/2 – 1 ölçek yüksek kaliteli kuru mamayı iki öğün halinde tüketmeleri gerekmektedir. Belirtilen bu oran ideal boy ve kilo aralığında olan Minyatür Pinscher köpeklerine göre hesaplanmıştır. Beslenmede porsiyon miktarını en doğru şekilde kendi köpeğinize göre sizin ayarlamanız gerekmektedir. Köpeğinizin aktif yapısı beslenme ihtiyacında değişkenlik yaratacaktır. O yüzden aşırıya kaçmadan, gün içerisinde ihtiyacı olan mamayı belli aralıklarla köpeğinize vermelisiniz.

Beslenme düzeni, planı, öğünü, porsiyonu, tükettiği gıdalar ve kalori miktarı Minyatür Pinscher köpeğinin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için dikkat edilmesi gereken noktalardır. Köpek yetiştiricisinin bunu iyi ayarlaması ve gerektiği durumlarda veterinerden yardım alarak doğru bir yol izlemesi gerekir.

Minyatür Pinscher Egzersiz

Minyatür Pinscher çok aktif, enerjik ve atletik bir köpek cinsidir. Bu özellikleri sebebiyle yerinde durmazlar ve enerjilerini atabilmeleri için düzenli egzersiz yapmaları gerekir.

Gün içerisinde zihinsel ve fiziksel olarak rahatlaması için 30 dakikalık aktiviteler veya 1 ila 1.5 kilometrelik yürüyüşler yapmalıdır. Yürüyüş, koşu ve oyun köpeğinizin egzersiz ihtiyacını karşılayacaktır. Bunların yanında küçük boyuta olmasının etkisiyle ev ortamında da küçük oyunlarla egzersiz yapmasını sağlayabilirsiniz. Ancak her gün gündelik ihtiyaçlarının yanı sıra kısa yürüyüşler yapması için de olsa dışarıya çıkarmanız gerekmektedir.

Soğuk ve fazla sıcak havaları sevmez, ısıyı tolere edemezler. O yüzden egzersiz zamanlarını hava şartlarına göre ayarlamaya dikkat etmelisiniz. Kışın çok soğuk havalarda köpek giysilerinden giydirerek vücut ısılarını koruyabilirsiniz.

Sahibiyle birlikte oyunlar oynamak, tenis topu kovalamak, etrafta koşuşturmak onları hem formda tutar hem de mutlu olmalarını sağlar. Tüm egzersizlerin sonunda Minyatür Pinscher’ın sahibiyle birlikte koltukta pineklemek ve dinlenmekte büyük keyifle yaptığı etkinliklerinden birisidir.

Minyatür Pinscher Eğitim

Minyatür Pinscher zeki ve eğitilebilen bir köpektir. Sahibini sever ve sözünü dinlerler. Ancak zaman zaman bağımsız ve inatçı davranışlar sergilerler. Sahiplerinin sabrını ve sınırlarını test etmeye kalkışabilirler. Bu yüzden itaat eğitimi almaları çok önemlidir.

Oyuncak Kral olarak adlandırılan Minyatür Pinscher tıpkı adı gibi, lider olmaya yatkındır. Otoriter yapısının sahibinin üzerinde etkisi olduğunu görürse, kendisinin kral olduğunu ve hakimiyeti kendisinin sağladığını düşünebilir. O yüzden Minyatür Pinscher köpeğine karşı iyi ve gerçek bir lider olmalısınız.

Minyatür Pinscher ilk kez köpek sahibi olacak kişi için doğru ve uygun bir tercih olmayacaktır. Bağımsız ve inatçı yanıyla bazı zamanlarda deneyimli köpek sahibini bile zorlayacaktır. Hızlıca alfa, lider görevini üstlenme yetenekleri vardır. O yüzden köpek eğitimi konusunda deneyimli bir liderin yetiştirmesi uygun olan bir cinstir

Minyatür Pinscher eğitilirken sahibinin kesinlikle sert davranışlar ve müdahaleler de bulunmaması gereklidir. Hassas yapıya sahip olan Minyatür Pinscher sert komutlar ve uyarılarla karşılaştığında eğitim motivasyonu düşebilir, ilgilerini kaybedebilir ve eğitimde gerileme görülebilir. Fiziksel şiddete kesinlikle başvurmamalısınız. Aksi halde köpeğinizle ilişkiniz zarar görür ve Minyatür Pinscher komutlarınızı yerine getirmez ve daha da inatçı davranışlar sergileyebilir.

Sahibinin sert davranışlar yerine, sabırlı, tutarlı ve sevecen şekilde köpeğine yaklaşması gerekir. Eğitim sürecinde olumlu pekiştirme metotları uygulanmalıdır. Oyun, övgü ve ödül gibi olumlu pekiştirme yöntemlerini tercih ederek, Minyatür Pinscher köpeğinizin ilgisini eğitimlerde canlı tutabilirsiniz.

Erken dönemde eğitim almaları ve sosyalleştirmeleri çok önemlidir. Köpek yavru iken farklı yerlere ve ortamlara götürmeniz çok gereklidir. Orada yeni tanışacağı insanlar ve hayvanlarla iletişim kurma becerisini geliştirmesini sağlayacaktır.  Minyatür Pinscher ‘ın iletişim becerisi daha yavru iken ortaya çıkarıldığında yaşamının ilerleyen zamanlarında daha arkadaş canlısı, iyi huylu ve dışa dönük bir köpek olacaktır.

Minyatür Pinscher köpeğine iyi eğitmenize rağmen doğuştan gelen bağımsız ruhları sebebiyle, köpeğinize kafes eğitimi vermenizde önerilir. Kafes ihtiyacı köpeğinizin başını belaya sokmasını engellemek ve gözetimsiz bıraktığınız zaman güvende olmasını sağlamak için başvuracağınız bir yöntem olacaktır.

Kafes köpeğinizin kendini güvende hissettiği alan yani güvenli bölgesidir. Bu yüzden gün boyunca köpeğinizi bir kafeste bırakmak asla doğru olmaz. Köpeğinizin uyumak için kafesine girmesi dışında, maksimum birkaç saatten fazla kafes içerisinde tutmamaya çalışın. Kafes eğitimi verirken, aşırı zorlamadan, alana güven duymasını sağlayarak hareket edin.

Minyatür Pinscher Sağlık

Minyatür Pinschers genel olarak sağlıklı bir ırktır. Ancak genetik olarak yatkın oldukları ve ileride görülebilecek bazı rahatsızlıklar için sorumlu yetiştiricilerin sağlık taraması yaptıkları görülür. Sorumlu yetiştiriciler tarafından patellar luksasyon, servikal (kuru) disk, Legg-Calve-Perthes hastalığı, epilepsi, tiroid, kalp kusurları, Progresif Retinal Atrofi (PRA) ve göz problemleri gibi sağlık sorunları için Minyatür Pinscher stokları kontrol edilir.

Minyatür Pinscher’in genetik taramalarının yanında bakımlarını düzenli yapmanızda sağlıklı yetişkinler olması için gereklidir. Tüy bakımı, tırnak, kulak, burun, göz, ağız, diş ve pati gibi genel olarak bedenini kontrol etmelisiniz. Yaptığınız rutin kontroller sırasında bir farklılık görürseniz veterinere danışarak sağlık durumuna baktırmalısınız. Uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmesi için Minyatür Pinscher cinsi köpeğinizin bakımlarını, egzersizlerini ve sağlık kontrollerini ihmal etmemelisiniz.

Ulusal Irk Kulübünden Önerilen Sağlık Testleri:

  • Patella Değerlendirmesi (Diz)
  • MPS için DNA Testi
  • Kalça Değerlendirmesi
  • Göz Doktoru Değerlendirmesi

Minyatür Pinscher Yavru Fiyatları

2022 güncel Minyatür Pinscher ortalama yavru fiyatları 1,500 TL ile 2,500 TL aralığında değişim göstermektedir. Resmen bir cins olarak kabul edilmesi 19. Yüzyılın sonlarını bulmuştur. Fedakâr, uysal, zeki ve temiz olan köpeğin ismi aslında Almanca da ısırıcı anlamında geçmektedir. Araba, bahçe gibi mülk koruması yapan köpekler yavrusu görünümündedir. Boyuna bakmadan koruyucu bir havlama ve korkunç dişlere sahiptir. Bu özelliğini düşmana karşı kullanmakta üstlerine yoktur. Sahiplendirme bekleyen birçok dişi, erkek Minyatür Pinscher sahibinden ücretsiz yada PetShop'tan satılık ve ücretsiz ilanları fiyat nedir ve ne kadar bilgisi ve fiyatları bulabilmeniz için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Minyatür Pinscher Yavru İlanları

https://patiilan.com/17790/pinscher-minyatur

 

https://patiilan.com/