KöpekPug kategorisinde ilan bulunamadı.
  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres
İlan bulunamadı.
https://patinolsun.com/uploads/images/pug%20yavru.JPG" style="height:400px; width:460px" />

Pug Özellikleri ve Bakımı

Arkadaş canlısı Pug kare orantılı, kompakt ve tıknaz bir vücut yapısına sahiptir. Yuvarlak kafasının üzerinde deri kırışıkları ile kendine has bir havası vardır. Bu kırışıklıklar onun sevimliliğine sevimlilik katmakta, kendisine farklı bir ifade kazandırmaktadır. Fazla büyümezler, küçük köpekler sınıfına dahildirler. Güçlü yürüyüşleri ve enerjik yapılarını dışarı vuran heyecanlı hallere sahiptirler. Tüyleri açık kahverengi, kahverengi ve siyah tonlarında olup ince, pürüzsüz ve kısadır.

Pug Kişilik Özellikleri

Yuvarlak kafası, büyük yuvarlak gözleri, kırışık kaş ve alın yapısı ile Pug ırkı sadık ve sevecen bir arkadaştır. Sahibine sadıktır, onu memnun etmek için çaba gösterir. Sahibi tarafından sevilmeyi ilgi görmeyi sever. Sevimli bakışları ile çevresindeki insanlara mutluluk verdiği belirtilir.  Pug cinsi, ev ortamında yaşamaya ve bakılmaya uygundur. Yaşadığı ortamdaki insanlara çok iyi arkadaşlık yaparlar. Gencinden yaşlısına her yaş grubuyla iletişimi iyidir. Çocuklara olan ilişkileriyle de aile ortamında ayrı bir yer edinirler.

Pug kendisini sevdirmek ister. Eğer sizinle göz teması kurar ve sizden sevgi dolu bakışları alamazsa mutsuz olurlar. Sahibine sevgisini gösterebilen ve aynı derecede karşılık bekleyen duygusal bir ırk olduğunu söyleyebiliriz. Sevilmeye ve ilgiye bir insan kadar ihtiyaç duyarlar. Siz oturup kitap okurken, televizyon izlerken sizin yanınıza kucağınıza gelebilirler. Ev içerisinde kendi başına bir köşede oturmak yerine Pug, temas seven bir cins olarak sevdiklerine yakın konumlanabilir. Bu yakınlık asla sahibini ya da Pug’u bunaltacak boyutta değildir. Ancak uygun ortam ve şartlar varsa yalnız takılmak yerine sahibine eşlik eder.

Çok sıcak ve çok soğuk olmayan ılıman iklim bölgelerinde rahatlıkla yaşamlarını sürdürebilirler. Yemek yemekten çok zevk aldıkları görülür. Ancak küçük bir bedene sahip oldukları için porsiyon kontrolü ile yemek yemeleri onlar için daha sağlıklı olacaktır. Üzgün bakışlarına kanarak fazladan verilen her bir öğün onların yararından çok zararınadır. Kilo almaya yatkın olan Pug gerekirse onlara özel olan mama ile beslenmelidir.

Yatmayı, pineklemeyi seven Pug ırkının bir özelliğine değinmeden geçmek olmaz. Hafif horultulu bir cinstir. Eğer onunla yaşamak istiyorsanız zaman zaman horlamasını dinlemeyi göze almalısınız. Küçük bedenlerinden çıkan horultular sizi şaşırtmasın yüz yapıları ve sıcak hassasiyeti sebebiyle nefes almakta zorlandıkları için bu durum normaldir.

Pug iyi huylu, sevimli, oyuncu ve kırışık tatlı suratı ile komikte diyebileceğimiz bir köpektir. Zaman zaman sahibinin verdiği komutlara karşı gelecek şekilde dik başlı çıkışlar da yapabilir. Kendinden büyük hayvanlarla, köpeklerle inatlaşarak uzaktan uzağa kavga etmeye çalıştıkları da gözlemlenir. Ancak genellikle sahibini memnun etmeye meyillidirler ve bu inatçı halleri kısa sürer.

Pug cinsinin daha iyi huylu bir köpek olması için küçük yaşlarda eğitim alması, sosyalleşmesi önemlidir. Bu eğitimler ile becerileri artar, olası yanlış davranışlarının farkına varılır ve düzeltilebilmesi için yeni yollar bulunur. Köpek parklarını ziyaret etmesi, yabancı köpeklerle sahibinin kontrolünde iletişim kurması, farklı kişiler ve ortamlarda zaman geçirip oyun oynaması kişiliğinin gelişimi için önemlidir. Köpeğinizle birlikte gün içinde yapacağınız yürüyüşler ve aktiviteler kişilik ve karakterini belirleyici olabilmektedir.

Pug Tarihi

Pug ırkının Çin imparatorlarından, Hollanda kraliyet ailesine kadar dünyanın farklı yerlerinde birçok kişiye arkadaşlık yaptığı bilinmektedir. Pug, kırışık derisi, biraz üzgün ve tatlı bakışları ile insanları her dönemde kendisine hayran bırakmıştır.

Pug ırkının bilinen birçok ismi vardır. Hollanda’da “Mopshond”, Almanya’da “Mops” ve İngiltere’de “Hollandalı veya Çinli Pug”, Fransa’da “Carlin”, İspanya’da “Dogullo” ve İtalya’da “Caganlino” olarak farklı isimler ile anılır. Pug isminin kökeni hakkında bazı rivayetler vardır. İsmi ile ilgili ilk rivayet; Pug cinsi kafa yapısı olarak sıkılmış bir yumruğa benzetilirmiş ve Latince de yumruk anlamına gelen Pugnus kelimesinden tüketilmiştir. Bir diğer rivayet ise Pug köpeklerinin yüz ifadesinin Marmoset Pug maymunlarına benzediği için bu isim verildiği şeklindedir. İsimleri zamanla değişse, farklı yerlerde farklı şekilde anılsa da Pug ırkı atalarından onlara kalan mastiff özelliklerini korumayı başarmıştır. Antik çağda kaybolan atalarının belki de soyundan gelen tek tür olarak istisna bir ırk özelliği taşımıştır.

Pug cinsi yüzyıllar öncesinde Doğu’da minyatürize edilmiş az sayıda olan birkaç köpek türünden birisidir. Tibet’te Budist manastırlarının en sevilen evcil hayvanı olduğu için bu olayın gerçekleştiği düşünülüyor. Çin’de, yüz kırışıklıkları prens işareti olarak bulunur hatta dikey kırışıklıklar Çince prens yazısına benzetilirmiş. Bu durum sanıyoruz ki sevimli kırışıklıkları olan Pug ırkına farklı bir önem vermelerini sağlamış.

Kökeni Çin olan Pug ırkı Hollanda’ya tahminen Hollanda Doğu Hindistan ve Çin arasındaki ticaret vasıtası ile geldi. Burada Mopshond adını alarak yoğun ilgi gördüler. 1572 yılında İspanyol askerlerin yaklaştığını haber vererek Prens III. William’ın hayatını kurtardı. Bu olay sonrasında Pug Orange House’un (Orange-Nassau Hanedanlığı) resmi köpeği olarak kabul edildi.

1790 yılında Pug Fransa’da da popüler bir köpek haline geldi. Sonrasında ilk olarak Viktorya döneminde İngiltere’ye getirildi. ABD’ye 19. Yüzyılda getirilerek orada da popülerliğini sürdürdü. Tüm dönemlerde kralların, zengin ve soylu sınıfın önem verdiği bir cins oldu. Pug yarışmalara katıldı, şampiyonluklar elde etti, resimlere ve portrelere konu oldu. 1700’lerden sonra birçok ressam gibi William Hogarth da kayısı renkli, gümüş Puglar’ın yanında siyah renkli Puglar’a da eserlerinde yer verdi.

İngilizler 1860 yılında Çin İmparatorluk Sarayı’nı işgal etti ve orada yaşayan iki yavru Pug köpeğini yanlarında götürdü. “Lamb” ve “Moss” adında iki Pug çiftleştirilmesi ile “Click” adı verilen ilk yavru oldu. Click  birden çok kez Willoughby ve Morrison genlerine sahip köpeklerle melezlendi. Günümüz Pug cinsinin şekillenmesinin de Click ile başladığı düşünülmektedir.

Pug Fiziksel Özellikler

Vücut

Pug köpekleri vücut açısından kısa gövde yapısına sahiptir. Göğüs alanı geniştir ve kalın kemerli boyuna sahiptirler. 25 ve 33 cm aralığında değişen boyları vardır. Maksimum 6 ve 8 kg aralığında olmaları sağlıkları açısından idealdır.

Kafa

Bedenine göre daha koyu renkli ve daha geniş bir kafaya sahiptirler. Kafasında kırışıklıklar bulunur. Bu hali onun yaşını tahmin etmeyi zorlaştırır ve komik bir hava katar. Ağız ve burun bölgesi siyah renktedir. Keskin dişlere sahip oldukları bilinir. Burun kısmı uzun olmadığı için solunum sorunu yaşar. Ayrıca ısıyı ayarlamak ve rahat nefes alabilmek içinde dillerini çoğu zaman dışarı çıkarırlar.

Kulaklar

Kulakları başının iki yanında düşük şekilde bulunur ve oldukça yumuşaktır. Kulakların uç kısmına doğru siyahlığın arttığı görülmektedir. Siyah kadife gibi yumuşak ve ince bir yapıda kulaklarının olduğunu söyleyebiliriz. Pug ırkının kulakları gül ve düğme olarak adlandırılan iki farklı biçim de görülmektedir. Gül kulaklar, düğme kulak biçimine göre daha küçüktür ve kulağın ön kısmı başın yanına doğru düşer. Daha çok düğme kulaklara sahip Puglar yaygındır.

Gözler

Kırışık, siyah ve sevimli Pug yuvarlak siyah, kahverengi gözlere sahiptirler. Sahibine, kendisini seven kişiye sevgi dolu bakar. Pugların gözlerini koruyan belirgin kaş kemeri yoktur. Bu yüzden iri ve güzel gözleri oldukça hassas bir yapıya sahiptir.

Bacaklar ve Ayaklar

Bacakları orta uzunlukta, düz ve güçlü yapıdadır. Omuzları biraz düşüktür. Topuk kemikleri güçlüdür ve orta yüksekliğe sahiptir. Ayakları tavşan kadar uzun olmamakla birlikte bir kedininki kadar da yuvarlak değildir. Siyah tırnakları ve tek tek ayrılmış parmakları ile minik ayakları vardır. Arka bacaklarının paralel duruşu, ön bacaklarının dengede oluşuyla güçlenmiştir.

Kuyruk

Genellikle kalçalarının üzerine kıvrılan kuyruğa sahiptirler. Kuyruk kıvrımının bir tarafa yönelmiş şekilde durabilmesi için iki kez döndüğü görülür. Bükülerek sırtında topuz gibi duran kuyruğuyla Puglar mutluluklarını, heyecanlarını bir hareketle sahibine anlatabilen sevimli bir cinstir.

Tüy

Yumuşak, parlak, pürüzsüz bir tüy dokusuna sahiptir. Tüy uzunlukları kısadır. Kısa tüyleri çift katmanlı yapıya sahiptir. Mevsimsel olarak en çok yaz aylarında dökülme yaşar. Onun dışında haftalık bakımları ile minimum seviyede dökülme görülür.

Renk

Puglar açık kahverengi, kayısı rengi, kahverengi ve siyah tonlarında renklere sahiptir. İnce, pürüzsüz ve parlak kısa tüyleri ile bu eşsiz renklerin her tonunu Puglar'da görebilirsiniz.

Pug Bakımı

Pug parlak, kısa ve pürüzsüz kürke sahiptir. Açık kahverengi, kayısı, gümüş ve siyah renk ve tonlarına sahip olan Pug bakım konusunda sizi çok üzmez. Her evcil hayvanda olduğu gibi tüyleri dökülür. Bu dökülmeyi azaltmak için orta sertliğe sahip bir fırça, bakım eldiveni gibi ürünlerle haftada 1-2 kez yapacağınız düzenli fırçalama ile dökülmeyi azaltabilirsiniz. Yaz aylarında yoğun şekilde tüy dökerler. Onun dışında yılın her mevsiminde gerçekleşen dökülmeler normal seviyedir.

Pug banyo konusunda da oldukça esnektir. Fazla kirli bir yere girmediği, teninden köpeklere has konu gelmediği sürece yıkanmayabilir. Ancak yine de belli bir banyo rutini olmalı ve köpeklere özel şampuanlar kullanılmalıdır.  Tırnakları hızlı uzadığı için düzenli kontrol etmelisiniz. Uzamaya bağlı olarak kesim işlemi yapabilirsiniz. Önerilen ayda 1-2 kez tırnakların kesilmesidir. Diş ve ağız hijyeni için haftada en az 2-3 kez fırçalama yapılabilir.

Zaman zaman hırıltı ve horlama sesleri çıkaran Pug için burun, kulak, ağız vb. bakımlarını ihmal etmemenizi öneririz. Gerekirse veterinere danışarak bakımlarını aksatmadan tamamlayabilirsiniz.

Pug Beslenme

Pug, veterinerin onayladığı ev yemeği ve yüksek kaliteli mama tüketebilir. Ancak yemek yemeği sevdikleri için ne kadar tükettiği önemlidir. Yaşına, cinsiyetine, aktivite süresine bağlı olarak beslenmesini planlayabilirsiniz.  Kilo almaları çok kolay olduğu için masum hallerine aldanıp öğün sayısı arttırmayın. Puglar önüne ne koyarsanız yiyebilir ancak sonrasında sindirim sorunu yaşayabilirler. Bu yüzden beslenmesine dikkat edilmelidir. Temiz içme suyu Puglar için yemek kadar önemlidir ve her zaman kabında bulunmasına dikkat edilmelidir.

Yetişkin Pug için kilo aralığı 6-8 kg olarak belirtilmiştir. Boyları ise 25 ile 33 cm aralığında değişiklik gösterir. Beslenme planı yapılırken, ideal kilo hesaplanırken köpeğinizin boyunu da dikkate alınız.

Pug Egzersiz

Pugların sıcak, güneşli ve nemli havaya hassasiyetleri vardır. Bu yüzden bu havalarda yorucu, yüksek tempolu egzersiz yapmamaları gerekir. Genel olarak canlı, eğlenceli ve sağlam bedenleri ile yürüyüş yapmayı, oyun oynamayı severler.

Gün içerisinde 30 dakikalık oyun süresi, 1 km’lik yürüyüş onun için yeterlidir. Sahibi tarafından egzersiz yapılmaya teşvik edilmeyen Pug, gününü bir yerde kıvrılıp yatarak geçirebilecek yapıdadır. Yemek yemeği ve yatmayı seven yapısı birleşince de bu durum obeziteyi kapınıza getirebilir. Bu yüzden Pug’un oyuncu ve eğlenceli tarafını ortaya çıkarmalı, günlük egzersizlerini aksatmamalısınız.

Pug Eğitim

Pug, insanlara arkadaşlık etmek için yetiştirildi. Sevgi dolu, zeki ve dışa dönük yapısı ile sahiplerini memnun etmeye çalışır ve sahibine karşı bu tutumu eğitim sürecini kolaylaştırır. 10. haftadan itibaren Pugların eğitim sürecine başlanabilir.

Duygusal bir mizaçı olan Pug kolay incinir ve kırılır. Bu yüzden eğitimlerinde katı kurallar ve sert yöntemler uygulanmamalıdır. Sert muameleye maruz kalan evcil hayvanlarda olumsuz davranışlar gözlemlenir. Eğitimlerde her zaman pozitif davranışlar sergilemeye çalışın, bu sizinle köpeğiniz arasındaki bağı güçlendirir. Köpeğiniz daha küçükken başka köpeklerle, yabancı kişilerle ve evcil hayvanlarla gözetim dahilinde arkadaşlık kurmasını sağlayınız.

Pug Sağlık

Pug köpeğinin siyah, çekici gözleri insanların kalbini kazanmasını sağlayan ana özelliklerinden birisidir. Bu güzel, çekici gözler sağlık açısından Pugların kontrol edilmesi gereken önemli noktaların başında gelir.  Puglar kornea aşınması, kornea ülseri ve kuru göz gibi göz hastalıklarına yakalanabilir. Bu yüzden gözlerine gerekli önem verilmeli gerekirse rutin olarak göz doktoru değerlendirilmesi yapılmalıdır.

Kilo almaya müsait minik bedenleri için porsiyon kontrolü ile beslenmelidir. Puglar tüm düz yüze sahip ırkların yaşadığı nefes alma sorununu yaşarlar. Nefesleri sıcak ve güneşli havalarda, nemli ortamlarda yetersiz kalır. Isı konusundaki hassasiyeti düşünülerek bu gibi ortamlara dikkat edilmelidir. Ayrıca olası ameliyat durumlarında anesteziye karşı hassasiyetleri sebebiyle önceden tedbir alınmalıdır. Sağlığına dikkat edilmiş bir Pug size 12-15 yıl boyunca sadık bir  yol arkadaşlığı yapabilir.

Pug Sağlığı İçin Önerilen Testler

  • Kalça Değerlendirmesi
  • Patella Değerlendirmesi
  • Göz Doktoru Değerlendirmesi
  • Pug Köpek Ensefaliti DNA Testi

2022 Yavru Pug Fiyatları

Güncel 2022 Pug ortalama yavru fiyatları 2,000 TL ile 3,500 TL olduğu görülmektedir. Milattan Önce 400’ lü yıllara da Asya’ da orta çıktığı düşünülen köpek cinsidir. Kadınlar tarafından rabet gören bu köpeğin yavrusu ufak ve şirindir. Cazip fiyatları ile diğer satılık köpekler arasında ilgi çekmektedir. Pug cinsi yavru köpek PetShop’tan satılık Siyah, Beyaz, Açık kahverengi, gri, gümüş, Kayısı rengi gül kuyruk ortalama fiyat aralığı nedir ve sahiplendirme ne kadar erkek, dişi Pug yavrusu ilanları için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

 

 

 

https://patiilan.com/