KöpekRottweiler kategorisinde 1 ilan bulundu.
  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres

Rottweiler Yavru İlanları 

Rottweiler Özellikleri

Rottweiler’ın orta büyüklükteki kaslı gövdesi, vücuduna oranla daha uzun olan bir ırktır. Güçlü, sağlam yapısıyla oldukça çevik ve enerji doludur. Dayanıklılık, güç gerektiren işlerde yeteneklerini başarıyla sergilerler. Yüz ifadeleri tatlı, uyanık ve cesaretli yanlarını ortaya koymaktadır. Dış görünüşünden dolayı Rottweiler ırkına insanların çekingen yaklaştıkları ve onlardan korktuklarını görebilirsiniz. Hızlı hareket ederler, güçlü sürüşe ve kendinden emin adımlara sahiptirler. Düz, kaba ve yoğun kürküyle asil bir görünüşleri vardır. Bu köpekler iyi bir liderle yetiştiği, sevildiği ve eğitildiği zaman mükemmel bir aile köpeği olabilir. Ancak kötü bir yetiştiriciyle yetişirse saldırgan, inatçı ve hırçın davranışlara sergiler. O yüzden Rottweiler ırkının iyi huylu bir köpek olması onu yetiştirecek olan kişilerle alakalıdır. İyi, sevgi dolu, sabırlı ve tutarlı bir lider olarak bu ırkı yetiştirebileceğinizi ve onların egzersiz ihtiyacını karşılayabileceğinizi düşünüyorsanız Rottweiler cinsi köpeklerle iyi bir ilişki kurabilirsiniz.

Rottweiler Karakter Özellikleri

Rottweiler ırkın cesaretli, özgüveni yüksek, kendinden emin, sadık ve sevgi dolu köpeklerdir. Dış görünüşleriyle, yürüyüşleriyle bile onların özgüvenini ve cesaretini fark edebilirsiniz. Ailelerine, sevdiklerine karşı bu özelliklerinin yanında birde sevgi dolu, sakin ve sadık hallerini eklemelisiniz. Çünkü onlar sevdiklerine bağlı, sevgisini belli eden ve onlarla zaman geçirmekten çok mutlu olan bir ırktır. Bu yüzden toplumdaki yaygın önyargının yanında onların sevecen bir karakterinin olduğunu söylememizde yanlış olmaz.

Eğitimi genel itibariyle kolay olan Rottweiler günlük olarak yoğun ve yüksek tempolu egzersize ihtiyaç duyar. Sahibinin onunla oyun oynaması, yürüyüşe ve koşuya çıkması Rottweiler’ın kişiliğini ve karakterini olumlu olarak etkiler. O yüzden gün içerisinde meşgul olacakları etkinlikler, oyunlar, köpek sporları veya köpek oyuncaklarıyla oynamak hem onları mutlu edebilir hem de enerjilerini boşaltmalarını sağlayabilirsiniz. İhtiyaçları karşılanmayan Rottweiler hırçın, sıkılgan ve saldırgan olması mümkündür.

Rottweiler yetiştirirken en önemlisi eğitim ve sosyalleştirmeye erken başlamanızdır. Kendi başına buyruk davranma ve inatçı davranışlar sergilemeye eğilimleri vardır. Rottweiler ırkının olumsuz davranışlar sergilememesi, inatçı bir köpek olmaması için yapmanız gereken en basit şey, iyi bir eğitim vermeniz ve sosyalleştirmenizdir. Kötü eğitilirse acıya karşı olan dayanıklılığı ile korkusuz saldırgan bir köpek olabilir. Ancak eğitim ve sosyalleşmeyle iyi huylu, sakin bir ev ve aile köpeği olmaması için hiçbir sebep yoktur.

Rottweiler aile üyeleriyle, sevdikleriyle iyi ilişki kursa dahi, yabancılara karşı mesafeli olarak yaklaşır. Her tanıştığı kişiyle hemen arkadaşlık kurmazlar. Bu davranışı utangaç bir yaklaşımdan daha çok korumacı bir tutum sergilemesiyle alakalıdır. Korumacı, tehditlere karşı temkinli olmaları sebebiyle iyi bir bekçi ve koruma köpeği olurlar. Yabancı kişilerin ailesine karşı tehdit oluşturduğunu düşündükleri zaman davranışları değişebilir. Sahibinin tek bir komutuyla sakin halinden çıkarak, korkutucu ve iddialı yanlarını ortaya koyabilirler. Ancak asla sevdiklerini veya yaşadığı yeri koruma duygusuyla, sebepsiz yere insanlara karşı saldırgan davranışlarda bulunmazlar.

Görünüşleri çoğu insanı korkutsa da onlar iyi eğitildikleri zaman çocuklarla çok iyi anlaşan ve oyunlar oynayan bir ırktır. Ancak sürü gütme arzusuyla kendinden küçük boyutlardaki çocukları istemeyerek düşürebilir ve zarar verebilirler. Bu yüzden çocuklarla birlikte vakit geçirdikleri zamanlarda Rottweiler’ları gözetlemeniz ve yanlarında bulunmanız daha iyi olacaktır.

Evcil havyanlar ve köpeklerle erken sosyalleştikleri ve etkileşim sağladıklarında daha iyi anlaşırlar. Zaman zaman kendinden küçük veya aynı cinsiyette olan köpeklere karşı otoriter ve lider olmak için üstünlük kurmaya çalışırlar. Bunu engellemek için tasma ile gezdirmeniz ve gerekli durumlarda müdahale edebilecek yakınlıkta olmanız önemlidir.

Erkek ve dişi Rottweiler köpeklerinin bazı karakter özellikleri az da olsa daha baskın ve farklı olabilir. Örneğin dişiler daha kolay kontrol edilir, daha sıcak ve sevecen yapılıdır. Erkekler Rottweiler daha sessiz, etrafındaki olayları daha iyi takip eder ve dikkatlidir.

Rottweiler iyi eğitilir, egzersiz ihtiyacı ve diğer ihtiyaçları düzenli olarak karşılanırsa apartmanda yaşayabilir. İç mekânlarda çok aktif ve hareketli değillerdir. Bahçesi olan bir evde de rahatlıkla yaşarlar. Ancak kulübede yalnız başına kalmalarını beklerseniz hata yapmış olursunuz. Rottweiler ailesiyle birlikte olmak ister, yalnız kalmaktan hoşlanmazlar. Köpeğinizin ve sizin rahat etmesi için bahçede çitlerle güvenlik önlemleri almalısınız. Bu hem köpeğinizin dışarıya çıkmaması hem de dışarıdan köpek veya farklı hayvanların girmemesi için gerekli bir önlemdir.

Genel olarak Rottweiler ırkının saldırgan, yırtıcı, agresif ve tehlikeli olduğu düşüncesi yanlıştır. Onların karakteri yetiştiği ortama, aileye bağlı şekillenecektir. Bilinçli yetiştiriciler tarafından bakılan Rottweiler sevgi dolu, eğlenceli, tatlı ve gerektiği zaman da korumacı karakter ve özelliklerine sahip bir ırk olacaktır.

Rottweiler Tarihi

Rottweiler’ın soyun Mastiff tipindeki Molossus  ırkından gelmektedir. Atalarının, eski zamanlarda Roma birliklerine eşlik eden, sığır sürülerini güden ve birliği koruyan görev ve sorumluluk sahibi Romalı çoban köpeklerinden olduğu düşünülüyor. Romalılar’ın fetihlerinden bu köpekleri yanlarında götürdüğü, Almanya’da sığır güttüğü görülüyor. Roma ordusuyla birlikte yolculukları sırasında geçtiği bölgedeki farklı cins köpeklerle çiftleşmeleriyle de yeni ırkın temellerini de oluşturmuşlardır.

Bu köpeklerin Sennehund (Dağ Köpeği) ile melezlenmiştir. Rottweil bölgesi zenginleşti ve sığır ticaretinin ana merkezi oldu. Romalı çoban köpekleri, sığır kasabası Rottweil’de kendilerine uygun işi buldu ve sığırları sürdü. Sığırları meradan, pazara yol boyunca hem hırsızlardan hem de ayılardan koruyarak taşıdılar. Sahiplerinin pazarda sığır satışlarından kazandıkları parayı korumak için yanlarında durdulardı. Bazen insanların paralarını saklamak ve güvende olması için köpeklerinin boynuna bağladığı bile olmuş. Yaşadıkları bölgeyle ve işlerle bağlantılı olarak Rottweiler Metzgerhund ve Kasap’ın Rottweil Köpeği isimlerini de burada kazandılar

İlerleyen zamanlarda bu köpeklerin gidilen bölgelere, arazi ve iklim şartlarına uyum sağladıkları görülmüş. Bu bölgeden birisinde Roma ordusu koloni şeklinde yaşamaya karar verir. Güney Almanya’da kırmızı kiremitli çatısı olan evler inşa ederler ve koloni halinde yaşamaya başlarlar. Sonrasında Rottweil kasabası olarak adlandırılan bu yerde, köpekler hem sahiplerini ayılardan, haydutlardan korur hem de sığırlarını kontrol ederler.

Trenlerin gelmesiyle sığır sürmek yasaklandı. Rottweiler köpekleri sığır gütme işini kaybederek, kendisine yeni bir iş buldu. Rottweiler metzgerhund (kasap köpeği) bu şekilde on dokuzuncu yüzyılın ortalarına kadar kasaba endüstrisinin vazgeçilmez bir parçası olarak gelişti, insanların hayatında yer aldı.

Demiryolu sığır vagonlarının ortaya çıkmasıyla 1800’lerde Rottweiler köpeklerinin hayvancılıktaki iş alanı değişiklik gösterdi. Artık Rottweiler bir yük köpeği olarak kullanılmaya başlandı. Ancak bu köpeklerden daha iyi yük taşıyan eşek, at gibi hayvanlarda vardır. Irka ilgi gün geçtikçe azaldı. Bir zamanlar insanların vazgeçilmez yardımcısı Rottweiler’a olan ihtiyaç azaldı ve ırk neredeyse yok olacak kadar düşüşe geçti. .Soyu o kadar azalmıştı ki 1882 yılında Almanya’nın Heilbronn yapılan köpek şovunda oldukça sıradan olan ve sadece bir tane Rottweiler ırkı köpek sergilenmişti.

1905 yılında Rottweil şehrinde sadece bir tane dişi Rottweiler vardı. Türün nesli artık tükenmek üzereydi. Bu durum fark edilince 1901’de Rottweiler ırkını yeniden canlandırmak ve üretmek için bir kulüp kuruldu. 1901 yılında kurulan kulübün ömrü kısa oldu. Ancak Rottweiler ırkının ilk Alman cins standardının oluşturulmasını sağlamayı başarmışlardı. Irk hakkında belirtilen özellikleri, görünüşü, karakteri ve mizacı ilk belirlenen standarttan günümüze kadar geçen zaman içerisinde oldukça az değişikliğe uğradı.

1907’de iki kulüp daha kuruldu. Bu kulüplerden birisi Rottweiler türünü polis köpeği olarak insanlara tanıttı. İki ayrı kulüp 1921’de “Allgemeiner Deutscher Rottweiler Klub (ADRK)” adı altında birleşti. ADRK, II. Dünya Savaşı’ndan da sağ kurtulan köpeklerle çalışmalarına ve yetiştirme programına devam etti. Almanya başta olmak üzere Rottweiler köpeğini dünya geneline tanıtmak için çaba gösterdi. Rottweiler cinsine karşı ilgi gün geçtikçe büyümeye devam etti.

1931’de köpekler ilk defa bu köpekler Amerika’ya geldi. Ünleri Amerika’ya yayıldıktan sonra, resmi olarak adını alan Rottweiler AKC tarafından tanındı. Irkın tanımı, özellikleri ve standardı belirlendi. Amerika’daki en popüler köpekler arasında yer alarak, nesli tükenecek olan köpek ırkları arasından çıktı.

Rottweiler ırkı polis köpeği, asker köpeği, kişisel koruyucu, rehber köpeği, arama kurtarma köpeği, ağır işlerde yardımcınız ve sadık bir ev arkadaşınız olarak hayatınızda yer alabilen birden çok işte başarılı bir türdür.

Rottweiler Fiziksel Özellikleri

Vücut

Rottweiler orta büyüklükte kaslı, atletik ve güçlü bir vücuda sahiptir. Göğüs bölgesi geniş ve derindir. Yüksekliğine göre gövde yapısı daha uzundur. Kafa, gövde ve genel olarak tüm bedeni orantılıdır. Omuz gelişi vücut çizgisiyle uyumlu devam eder. Acıya karşı oldukça dayanıklı olan Rottweiler zor olan birçok görevi başarıyla tamamlar. Dişilerinin vücut yapıları, erkek Rottweiler’lar göre daha küçüktür.

Kafa

Rottweiler kafası, alın yapısı yuvarlak ve geniştir. Vücuduyla orantılı bir büyüklükte kafaya sahiptir. Namlu belirgin, uzun ve iyi gelişmiştir. Orta büyüklükte gözleri vardır. Çenesi çok güçlüdür, dişleri makas ısırığında buluşur ve keskindir. Dudakları siyah ve ağız içi de koyu renklidir. Siyah renkli geniş ve hafif yuvarlak burnu çok iyi koku alır. Yan tarafından bakıldığında alın bölgesindeki belli belirsiz çizgileriyle, hafif sarkan yanaklarıyla kimi zaman sert kimi zaman oldukça sevimlilerdir.

Kulaklar

Rottweiler köpeğinin kulakları üçgen şeklindedir. Başının üzerinde ileriye doğru taşınır ve düşük duruşa sahiptirler. Kulakları en ufak sesleri dahi duyacak kadar iyidir.

Gözler

Orta büyüklükte, badem şeklinde koyu renkte gözleri vardır. Nadir de olsa Rottweiler ırkında iki gözü mavi ya da bir gözü mavi diğeri kahverengi olan köpeklerde görülür. Bu şekilde göz rengine sahip olan Rottweiler ırkı yazılı standartlara aykırı olarak kabul edilmiştir ve bundan dolayı köpek yarışmalarında yer alamazlar. Dikkatli bakarsanız Rottweiler ırkının gözlerinden, bakışlarından sakinliğini, iyi huyunu ve sadakatini anlayabilirsiniz.

Bacaklar ve Ayaklar

Rottweiler köpeğinin heybetli vücudunu taşıyan güçlü, kaslı ve yere sağlam basan ayakları vardır. Ön ve arka ayakları yere düz basar. Arka patilerinin ön patilerden biraz daha uzun olduğu görülür. Yuvarlak, kıvrık parmakları ve sert pati altlarına sahiptirler. Tırnakları katlı yapıda, siyah renktedir.

Kuyruk

Rottweiler ırkının kuyruk özelliği genel olarak kenetlenmiş yanı kırpılmış şekildedir. Kuyruk kesilmenin yasak olduğu ülkelerde doğal haline bırakılmış, uzun ince kuyruklu Rottweiler köpeklerini görebilirsiniz. Amerikan ırk standardı kuyruğun ilk veya ikinci boğumdan kesilmesini de kabul ederken, İngiliz ve Avustralya standardında buna izin verilmemektedir.

Tüy

Rottweiler çift katmanlı kürke sahiptir. Rottweiler ırkının kürkünde üst katman genel olarak parlak, kısa, sert, düz, yoğun ve kabadır. Dış katman ise orta uzunluktadır. Baş, kulak ve bacak bölgesindeki tüyleri, vücudunun genelindeki tüylere göre daha kısa yapıdadır. Alt katman tüylerinin uzunluğu ve yoğunluğu köpeğin yaşadığı iklime bağlı olarak değişebilir. Boyun ve uyluk bölgelerindeki alt katman tüylerinin daha yoğun olduğu görülür.

Renk

Rottweiler kürk rengi siyahtır. Ana rengi siyah olan kürkün üzerinde pas ve kahverengi tonlarındaki lekeler, desenler görülür. Kahverengi ve pas renkli desenler Rottweiler köpeğinin yanaklarında, namluda, boyunda, ağız kenarlarında, göğsünde, patilerinde, eklemlerinde, bacaklarda ve kuyruk altında yer almaktadır. Patilerinin ucunda, sanki kalemle çizilmiş kadar ince taba rengi çizgiler bulunabilir. Rottweiler köpeğinin baş bölgesinde, saç şeklindeki tüylerinde daha açık kırmızı renkler görülebilir. Bunu nedeni gen eksikliğinden dolayıdır.

Rottweiler Bakımı

Rottweiler düz, kaba, orta uzunlukta çift katmanlı kürke sahiptir. Astar yapısı boyun ve uyluklarda bulunur. Tüy bakımı orta düzeydedir. Belli aralıklarla yapacağınız tarama ve fırçalama işlemleri köpeğinizi ölü tüylerden arındırmanıza yetecektir. Genel olarak çok fazla tüy dökmezler. Sadece sonbahar ve ilkbahar mevsim geçişlerinde, yıl geneline göre daha fazla tüy dökebilirler. Bu zamanlarda tarama sıklığını arttırırsanız etrafa dökülen tüylerin azaldığını görebilirsiniz. Bakımları ve beslenmesi iyi olduğu zaman tüy dökülmelerinde gözle görülen bir azalma olacaktır.

Haftada bir iki kez fırçalamanızın yanında düzenli olarak banyo ihtiyacını da karşılamalısınız. Gerektiği durumlarda, kirlendiğinde yıkayabilirsiniz. Sık sık yıkanmalarına gerek yoktur. Yıkandığı zamanlarda havaların sıcak, ılık olmasına özen gösteriniz.

Tüy bakımının yanında tırnak, kulak, ağız ve diş bakımlarını da ihmal etmeyiniz. Tırnaklarını haftalık kontrol ederek, ayda 1-2 kez uzamaya bağlı olarak kesmelisiniz. Haftada en az bir, iki kez dişleri fırçalanmalıdır. Kulakları ve ağzı bakteri, enfeksiyon oluşumuna karşı düzenli olarak kontrol edilmeli. Kulak bakımı ve temizliği için gerekirse veterinerden yardım alınmalıdır. Bakımları düzenli yapılan Rottweiler ırkının daha sağlıklı, yaşam kalitesi yüksek bir hayat sürdükleri ve kendileriyle ilgilenilmesinde mutlu oldukları görülmektedir.

Rottweiler Beslenme

Rottweiler cinsi köpekler beslenmelerinde yüksek kaliteli hazır mamaları ya da veterinerin onay verdiği ev yapımı gıdaları tüketebilir. Royal Canin, Proplan, Acana, Hills, N&D, Gimcat, Brit, Purina, Felix, Brit Care gibi yüksek kaliteli ürünler üreten mama markalarını tercih edebilirsiniz. Köpeğinizin yaşına, ırkını, kilosuna ve alerjen yapısına göre içerik bilgilerine bakarak kuru ve yaş mama alabilirsiniz.

Ev gıdalarını tüketebilirler ancak içerik olarak bir günde alması gereken besin değerini bir öğünle ev yemeğinden karşılayamazlar. O yüzden ev yemeklerini ve hazır mama arasında porsiyon dengesini kurarak vermeye özen göstermelisiniz. Sadece ev yemekleri vererek köpeğinizi beslemeyin. Köpeklerin alması gereken özel vitamin, mineral ve tüyleri için destekleyici içeriğe sahip hazır mamalar tüketmesi gereklidir.

Rottweiler köpek maması verirken öğün ve porsiyon kontrolü sağlamanız çok önemlidir. Yemek yemeyi sevmeleri sebebiyle kilo almaya yatkın bir ırktır. Bu yüzden verdiğiniz ödül, kuru ve yaş mamalarının ölçüsünü iyi ayarlamalısınız. Almaları gereken günlük besin ihtiyacını ve kalori miktarını karşılamasına özen göstermelisiniz.

Rottweiler cinsi köpeğinizin günlük beslenme ihtiyacını karşılamak için 3.5 – 4 ölçek yüksek kaliteli kuru mamayı, iki öğün halinde tüketmeleri yeterlidir. Bu ölçü Rottweiler ırkının olması gereken boy ve kilo hesaplamalarına göre genel olarak belirtilmiştir. Siz kendi köpeğinizin kilosunu, yaşını ve egzersiz durumunu düşünerek mama miktarında azaltma ya da arttırma yapabilirsiniz.

Düzenli ve sağlıklı beslenmesini sağladığınız Rottweiler cinsinin kanser ve diğer farklı sağlık sorunları yaşama ihtimalini düşürebilirsiniz. O yüzden yedikleri gıdaların kaliteli ve ihtiyaçları olan besin değerlerini içermesine özen gösteriniz. Rottweiler’a uygun beslenme planı, diyeti ve öğün/porsiyon kontrolü için gerek duyarsanız veterinerinize danışabilirsiniz. Köpeğinize uygun düzenlenen beslenme planıyla, sağlıklı bir yaşam için belli plan üzerinden ilerlemeye özen gösterin.

Rottweiler Egzersiz

Rottweiler, eğitim ve sosyalleşme etkinliklerinin yanında uzun yürüyüşlere, egzersizlere ve koşuya ihtiyaç duyar. Fiziksel ve zihinsel olarak rahatlamaları açısından onların bu aktivite ihtiyacı karşılanmalıdır. Gün içerisinde köpeğinizin ihtiyaç duyduğu egzersiz ihtiyacını karşılamak için en az 60 dakikalık aktiviteler ve 2 – 2,5 kilometrelik yürüyüşler yapmalısınız. Egzersizler için daha çok serin havaları tercih etmelisiniz. Sıcak havalarda bedenleri aşırı ısınabilir ve zorlanabilirler.

Rottweiler yürüyüş, koşu gibi spor türlerinin yanında farklı etkinliklere katılmayı da çok sever.  Sahibiyle birlikte yüzmek, köpek sporlarına katılmak, hayvanları sürmek ve el arabası çekmek gibi farklı işlerde de bulunarak formlarını koruyabilirler. Kaslı, atletik yanıyla eğlenmek ve öğrenmek onları çok mutlu eder. O yüzden Rottweiler ırkını her türlü aktiviteye keyifle katıldığını görebilirsiniz.

Enerji seviyesi genel olarak yüksektir. Ancak bu köpekten köpeğe farklılık gösterebilir. Kimi Rottweiler cinsi oldukça sakin olarak da hayatınızda yer alabilir. İster çok aktif ister çok pasif bir Rottweiler sahibi olun yine de günlük olarak egzersiz ihtiyaçlarını karşılamanız gereklidir. Sadece oyun oynayarak değil, yürümeleri koşmaları onların sağlığı için şarttır. Yeterli seviyede egzersiz yapan Rottweiler ırkı, fazla kilo derdi olmadan formda olan vücutlarıyla sağlıklı bir yaşam süreceklerdir.

Rottweiler Eğitim

Rottweiler için eğitim bir zorunluluktur. Yavru iken eğitim ve sosyalleşme sürecinin başlaması gerekir. 6 ila 8 haftalık olduğu andan itibaren, sabırla ve tutarlı bir şekilde köpeğinizi eğitmeye başlayabilirsiniz. Eğitimlerde önceliğiniz itaat eğitimi, tuvalet eğitimi, alan koruma eğitimi, köpek yavrusu eğitimi ve sosyalleşmesi olmalıdır. Bu önemli adımlar ile iyi huylu ve sahibiyle birlikte aynı evde uyumla yaşayan bir köpeğe sahip olabilirsiniz.

Rottweiler ırkı oldukça akıllıdır. Onlara doğru şekilde yaklaştığınız, ilgilerini çeken ve farklı metotları uyguladığınız bir eğitim vermelisiniz. Bu şekilde eğitim sürecinizi hem keyifli hem de kolay hale getirebilirsiniz. Köpeğinizin fiziksel olduğu kadar zihinsel olarak da eğitilmesi gereklidir. Rottweiler iyi eğitildiğinde yüksek zekâsıyla birlikte iyi bir polis, asker ve gümrük köpeği olarak farklı farklı görevlerde başarıyla çalışacaktır.

Doğru şekilde eğitilmeleri çok önemlidir. Büyük köpekler sınıfında yer alan Rottweiler halkın ön yargısını kazanmış, dış görünüşü ve kötü yetiştiriciler sebebiyle saldırgan bir köpek olarak tanınmıştır. Oysa bu köpekler kötü yetiştirildiğinde ve iyi eğitilmediğinde saldırgan, inatçı ve huysuzdur. Onları pozitif pekiştirme yöntemleriyle, sevgiyle ve taviz vermeden yetiştirmelisiniz. Böylece içerisindeki sevgi dolu, arkadaş canlısı ve sadık yanı görebilirsiniz. Rottweiler köpeğine asla sert müdahalede bulunmadan, iyi ve tutarlı davranışlar sergileyen lider olarak yaklaşın. Sahibini memnun etmek isteyen bir ırk olduğu için sakin ve iyi davranışlarınıza zaten karşılık verecektir.

Köpeğinizin eğitimi kadar sosyalleşmesi de önemlidir. Yavruluk döneminden itibaren, gözetiminiz altında farklı yerlerde farklı insan ve hayvanlarla etkileşim kurması önemlidir. Sosyalleşme faaliyetleri onların iyi huylu olmasını, yabancı insan ve hayvanlarla iyi anlaşmasını sağlayacak adımlardır. Erken sosyalleşen köpeğinizin çocuklarla, aile dostlarıyla, akrabalarla ve evcil hayvanlarla arası daha iyi olacaktır. Ancak her ihtimale karşı farklı hayvanlar ve insanlarla bir araya geldiği zaman, sosyalleştiği ortamlarda bulunmaya özen gösterin.

İyi bir eğitim aldıklarında, çocuklar erken tanıştıklarında onlarla çok iyi anlaşıp, oyun oynarlar ve çocuklara karşı toleransının çok yüksek olduğu görülür. Ancak kendinden küçük çocuklara büyük ve güçlü bedenleriyle istemeden zarar verebilir, onları düşürebilirler. Bu gibi istenmeden olabilecek durumların önüne geçmek için çocuklar ve köpeklerin birlikte olduğu ortamlarda yanlarında olmaya çalışın. Rottweiler’ın olduğu evde başka bir hayvan beslemeyin. Evde kendi dışında ikinci bir hayvanın varlığı onları agresifleştirebilir.

Rottweiler cinsi köpeğinizi ne kadar iyi eğitmiş olsanız da toplum içerisine tasmasız bir şekilde çıkarmayınız.  Her köpekle iyi anlaşamama, çevresindeki hareketli şeylerin peşinden gitme, insan ya da hayvanları gütme isteği ve insanların Rottweiler köpeklerinden korkabilecekleri için hakimiyetin bir tasma ile sizde olmasını sağlayın.

Rottweiler Sağlık

Genel olarak Rottweiler sağlıklı bir ırktır. Ancak genetik olarak bazı sağlık sorunlarına yatkındırlar. Bu yüzden sorumlu yetiştiriciler tarafından kalça displazisi, Dirsek Displazisi, Aort Darlığı / Subaortik Stenoz, Osteosarkom, Panosteitis, Gastrik Torsiyon / Gastrik Dilatasyon-Volvulus, göz ve kalp rahatsızlıkları gibi sağlık sorunları için potansiyel baba ve anneler test edilmekte ve yavruları sahiplendirmeden önce taramaktadır.

Kanser hastalığı birçok köpek ırkında olduğu gibi Rottweiler’larda da görülebilir. Gerald P. Murphy Kanser Vakfı’ndan David Waters, Rottweiler Sağlık Vakfı’nın finanse ettiği kanseri önlemek üzerine bir araştırma ve çalışma yapmıştır. Dr. Waters, Rottweiler ırkında kansere yakalanmama ve uzun yaşamanın sırrını dikkatli bir beslenme düzeni, porsiyon kontrolü ve güçlü bağışıklıkla bağlantılı olduğunu fark etmiştir. Rottweiler köpeğinin bağışıklık sisteminin güçlendirmesiyle birlikte yaşamlarının uzayacağı ve yaşam konforunun artacağını belirtmiştir.

Bu tarama testlerinin yanında köpeğinize yapacağınız günlük, haftalık ve aylık bakımlar sayesinde daha sağlıklı olmalarına destek olabilirsiniz. Kulak, göz, burun, diş, ağız, pati ve genel vücut kontrollerini düzenli olarak yapmalı, düzenli olarak ve gerektiği zamanlarda Rottweiler’ı veterinere götürmelisiniz.

Ulusal Irk Kulübünden Önerilen Sağlık Testleri:

  • Kalça Değerlendirmesi
  • Dirsek Değerlendirmesi
  • Kalp Muayenesi
  • Göz Doktoru Değerlendirmesi

Rottweiler Yavru Fiyatları - Rottweiler Fiyatları 2022

2022 Güncel Rottweiler yavru fiyatları ortalama 1,500 TL ile 4,000 TL  aralığında değişmektedir. Kökenleri Roma İmparatorluğu’na dayanmaktadır.  Rottweiler bilinen ilk köpek ırklarındandır. Sürü gütme ve bekçi, özellikleri ile birçok konuda insanlara yardımcı olmuşlardır. Ayrıca Roma orduları Alpleri aşarken sürüleri koruyup, yönlendiren ve kafiledeki insanları koruyan ırk olarak bilinmektedir. İsmini Rottweiler kasabasından almıştır. Bu sebeple kasap köpeği ismi ile de bilinmektedir. Dişi, erkek zekâsı ve hızı fiyatları ile ölçülemeyen cinslerin ilanları inceleyerek satılık olarak sahiplendirme fırsatı sunulmuştur. Sürülere bekçilik yapabilmesi ile tercih nedeni olan Rottweiler ve yavrusu Rottweiler Pet Shop üretim çiftlik fiyatları, satılık dişi ve erkek bekçi ve koruma köpeği rotvaydır yavrusu safkan ırk siyah damgalı tüy ortalama fiyat aralığı nedir, ne kadar ve kaç tl, kaç lira ilanları için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Rottweiler Yavru ilanları

https://patiilan.com/17793/rottweiler

 

https://patiilan.com/