KöpekŞitsu (Shih_tzu) kategorisinde 2 ilan bulundu.
 • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres

Şitzu Yavru

Shih tzu (Şitsu), anavatanı Çin olan bir tür köpek. Uzun ve yumuşak tüyleri ile kendini gösterir. Kelime anlamı olarak Aslan Köpeği anlamına gelir. Küçük bir köpektir kısa bir burna büyük derin ve koyu gözlere sahiptir. Çok yaramaz ama bi o kadar da akıllı bir köpektir. Eğitimi diğer köpeklere göre çok kolaydır. Günde iki kez dolaşmaya çıkarılması yeterlidir. Asla tüy dökmez. Yabancılar,çocuklar ve yetişkinlerle çok iyi anlaşır. Tüyleri çok uzayabilir ama tüy dökmez. 15-20 yıl yaşar. Çok az hasta olur. Isıramayan, çok az derecede hırlayan ve havlayan bir köpektir. Temel Özellikleri Küçük ve dayanıklı bir köpektir. çift katmanlı uzun bir kürk yapısına sahiptir. Son derece vakur bir görünümü olan Shih-Tzu'nun burun üzerinden yukarı doğru büyüyen tüyleri ırka özgü yüz ifadesini ve "saç şeklini" oluşturur.

Kibirli ve soylu bir havası vardır. Cesur ve dikkatlidir. Naziktir ve çocuklara karşı özenlidir. Shih-Tzu apartman yaşamı için ideal bir köpektir. Ev içinde yeteri kadar hareketli olduğundan bahçesiz bir evde bakılması problem yaratmaz. Bu ırk ısıya karşı hassastır.

Shih-Tzu normalde aktif bir köpektir, fakat izin verilirse bütün gün sevdiği noktalarda yatıp tembellik yapabilir. Formunu koruması için dışarı çıkıp hareket etmesi teşvik edilmelidir. Günlük kısa yürüyüşler yeterli olur. Kilo almaya yatkın olduğundan fazla beslenmemelidir.

Neler Yapar? Shih-Tzu uyanık ve cesur bir köpektir. Zeki ve inatçı bir karaktere sahiptir. Neşeli, dayanıklı, bazen küstah ve kibirlidir. Genellikle çocuklarla iyi anlaşmakla birlikte, sinirlendirildiğinde veya şaşırtıldığında ısırabilir.

Oyuncu, canlı bir yapısı vardır. Yabancılara çabuk ısınır ve her zaman insanlarla birlikte olmak ister. Genellikle diğer petlerle de iyi geçinir. Ev içinde tuvalet eğitiminin verilmesi biraz zaman alabilir ama Shih-Tzu kararlı ve sabırlı bir eğitime yanıt verir. İyi bekçilik yapar ve havlamayı sever. Ancak ev içinde genellikle sessizdir.

Tipik bir salon köpeğidir, ama dayanıklıdır. ömrü uzundur. On beş yıl kadar yaşayabilir. Bu ırkın, günlük en az yarım saat süren bir tüy bakımına ihtiyacı vardır. Başın üzerindeki tüyler iyi görebilmesi için genellikle bir toka yardımıyla bağlanır. Yalnız dikkat edilmesi gereken bir nokta, tüylerin çok sıkı lastik tokalarla tutturulmamasıdır. Fazla sıkı veya gereğinden uzun süre bırakılan tokalar kıl diplerinde ve deride problemlere neden olabilir.

Shih-Tzu sahiplerinin bir kısmı kürkün bakımının daha kolay olması ve daha az zaman gerektirmesi açısından tüyleri tıraş ettirmektedir. Kulak girişi ve gözlerin çevresi temiz ve bakımlı tutulması gereken bölgelerdir.

özellikle gözlerde hassasiyet olanlarda düzenli olarak veteriner hekimlerin tavsiye edeceği damlaların kullanılması gerekli olabilir.

Bu ırk hemen hemen hiç tüy dökmez ve yeterli bakımı yapıldığında alerji problemi olan kişiler için tavsiye edilebilir.

Tarihçesi 17. yy.da Tibet'ten yasak şehir Pekin'e getirilen muhtemelen Tibetan Lhasa Apso ırkı köpekler ile yerli Pekingese ırkı köpeklerin çaprazlanması sonucu elde edilmiştir.

çin'deki İmparatorluk döneminde Shih-Tzu oldukça popülarite kazanmıştır. çin'den Avrupa'ya ticaretin başladığı yıllarda bile satılması veya ülke dışına çıkarılması kesinlikle yasaklanmıştır. 1930 yılında İngiltere'ye ilk çift Shih-Tzu getirilmiştir. Günümüzde popüler bir pet ve show köpeği olan Shih-Tzu İngiltere'de 1946 yılında ırk olarak tanınmış, AKC tarafından ise 1969'da kayıtlara geçmiştir.

Boy: 20 – 28 cm (Yetişkin, Omuz başından)

Ortalama yaşam süresi: 10–16 yıl

Ülke: Çin

Mizaç: Oyuncu, Akıllı, Sevecen, Zeki, Spunky, Canayakın, Dost Canlısı, Sadık, Hayat Dolu, Mutlu, Atik, Bağımsız, Aktif, Nazik, Cesur

Renkler: Siyah, Beyaz, Kaplan Desenli, Karaciğer Rengi, Liver & White, Light Brown, Dark Brown, Siyah Beyaz, Mavi, Altın Rengi

Shih Tzu Köpek Irkı Genel Özellikleri

 • Anavatanları Çin’dir.
 • Küçük köpek ırklarındandır. Ağırlıkları 4 kilodan 7 kiloya kadar çıkabilir. Yetişkin Shih Tzular’ın yükseklikleri ise 20 santimden başlayarak 28 santime kadar olabilir.
 • Uzun tüylü köpeklerdir. Tüy bakımı özen istese de Shih Tzular çok az tüy dökerler.
 • Soğuk havalardan etkilenirler. O yüzden ev dışında yaşamaları pek de mümkün değildir.
 • Boyutlarının aksine çok cesur hayvanlardır.
 • Sahipleriyle iyi ilişkiler kurup onları koruma eğilimdedirler.
 • Zeki, meraklı ve dikkatli köpeklerdir.
 • İnatçı bir karakter yapıları vardır.
 • Çok enerjik ve çok hareketli canlılardır.
 • Oldukça oyuncu ve neşelidirler.
 • Gürültücü köpeklerdir, sık sık havlarlar.
 • Diğer köpek cinslerine göre mama seçme konusunda titizdirler.
 • Genellikle sosyal ve cana yakın hayvanlardır ama sinirlendiklerinde ya da tehlike hissettiklerinde agresif davranışlar sergileyebilirler.
 • 15 yıl kadar yaşarlar.

Shih Tzu Köpek Irkı Bakımı

Shih Tzu cinsi köpeklerin öne çıkan iki özelliği bakımlarını biraz da olsa zorlaştırmaktadır. Bu özelliklerden ilki, bu sevimli köpeklerin fazla cesaretli olmalarıdır. Sonunu düşünmeden başlarını belaya sokabilecekleri için özellikle dışarıda yürüyüş yaparken tasmasız olmamaları ve komutlarınıza odaklı hareket edebileceği şekilde bir eğitimden geçmeleri gerekir.

Shih Tzu cinsi köpeklerin bakımında siz zorlayacak ikinci nokta da tüyleridir. Bu köpekler, oldukça uzun tüylere sahip oldukları için hemen her gün fırçalanmaya ihtiyaç duyarlar. Yoksa tüyleri dolaşıp topak haline gelir ki, bu durum hayvana rahatsızlık vermenin yanında ciddi deri hastalıklarına da sebep olabilir. Ayrıca Terrier cinsi köpekler gibi Shih Tzu’ların da uzun tüyleri gözlerini kapattığı için kısaltılmalıdır. Bu, hem köpeğin görüş açısını genişletir hem de tüylere tutunan kirlerin köpeğinizin gözünde enfeksiyonlara neden olmasını önler.  

Shih Tzular, apartman dairelerinde yaşayabilirler. Küçük boyutlarının ve hareketli yapılarının getirdiği bir avantaj ile bu köpekler uzun yürüyüşlere ihtiyaç duymazlar. Hatta evinizde balkon, teras ya da ikinci bir tuvalet gibi uygun bir yer varsa bu köpekler eğitilerek tuvalet ihtiyaçlarını evde giderebilirler. Bunun için köpek tuvaletleri işinizi görecektir. Siz yine de onu düzenli olarak dışarı çıkarmayı atlamayın. Çünkü her canlı gibi onların da dışarı çıkmaya ihtiyaçları vardır.

Shih Tzu köpek ırkı ile ilgili bir diğer önemli nokta da bu köpeklerin inatçı ve hassas yapısıdır. Aslında zekâları ve merak duygularının gelişmiş olması onları başarılı birer öğrenci yapar. Yani bu köpekler öğrenmeye çok açıktırlar fakat inatçı bir yapıları olduğu için eğitim süreçlerinde sabırlı olunmalı ve sevilerek, ödüllendirilerek eğitimleri tamamlanmalıdır.

ŞitzuYyavru Fiyatları

2022 Shih Tzu ortalama yavru fiyatları 2,000 TL ile 3,000 TL  aralığında renge, cinsiyete ve özelliklerine farklılık göstermektedir. Satılık köpeklerin kökeni Çin’ dir. Yavrusu çok daha küçüktür ve tüyleri kısadır. Yapısal olarak küçük ve tüylü bir köpektir. İnsan ilişkilerinde başarılı ve yaşama süreleri uzundur. Cinsleri arasında dikkat çeken özelliği uzun tüylü olmasıdır. Ama tüy dökme özellikleri yoktur. Sahiplendirme internette ilanları ile mevcuttur. Dişi, erkek fiyatları uygun olan köpeklerin tüy bakımları zor olduğu için sahipleri tarafından tıraş edilirler. Shih Tzu şitzu Pet Shop Yavruları fiyat, satılık yavru dişi ve erkek sakal ve bıyık Şitsu siyah, kızıl, çikolata, beyaz, kahverengi renk çeşitleri ortalama fiyat aralığı nedir, ne kadar ve kaç lira ilanları yer alıyor.

https://patiilan.com/