KediBengal kategorisinde ilan bulunamadı.
  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres
İlan bulunamadı.

Bengal Kedisi Özellikleri ve Fiyatları

Renk ve desenleri ile tıpkı vahşi görünümlü bir kedi izlenimi veren Bengaller, ormanlarda yaşayan ufak yaban kedilerine özgü fiziksel özelliklere sahip ve bir evcil hayvan kadar sevgi dolu, güvenilir kişilikleriyle de evde beslemeye makul tanınmış birer kedi cinsidirler. Bengal kedilerin görünümündeki bazı özellikler, diğer soyağacındaki evcil kedilerin taşıdığı özelliklerden farklılık gösterir.

 

Bengal Kedisi Karakter Özellikleri


Kabul edelim ki Bengal cinsi kediler tıpkı vahşi bir kedi gibi görünürler. Ancak dünya genelinde milyonlarca kedi severin bu cinste bir kedinin herhangi bir evcil kedi kadar sevimli olduğunu ifade ettiği de bir gerçektir. Sahiplerine karşı oldukça sadık bir tür olan Bengaller, güçlü zekâlarıyla da fazlasıyla meraklı, tam bir oyun tutkunu, enerjik ve girişken kedilerdir. Kedi forumlarında birçok Bengal hayranlarının, Bengal cinsi kedilerinin kişilikleri ve keyifli tuhaflıkları ile ilgili övündüklerine rastlayabiliriz. Bengaller, bulunduğu ortamı benimseyen, sahipleriyle güçlü bir sevgi ve sadakat bağları kuran özel bir türdür. Bu özellikleri onları ilk defa kedi besleyecek olan kişilerin gözünde de dşayetli kılmaktadır. Bengaller, ihtiyaç duydukları ilgi ve sevgiyi sahiplerinden gördüğü takdirde oldukça sadık, sevecen ve oyun oynamayı seven iyi bir arkadaş olurlar.

Esnek vücut yapıları vasıtası ile atletik ve çevik olan Bengaller, tırmanmayı çok severler. Zaman zaman evin içerisinde herhangi bir odada yüksek bir toldukçae çıktığı görülebilir. Ancak bir şeyleri devirmek gibi bir niyetleri yoktur. Onlar sadece fiziksel etkinlikleri yüksek bir ırktır. Bu özellikleri onları genelde evin içerisinde adeta bir eğlence kaynağı yapar. Onları bu kadar enerjik kılan temel özelliklerinden biri şüphesiz zekâlarıdır. Ormanda hayatta kalmak müthiş bir zekâ ve yıldırım gibi bir refleks gerektirdiğinden kaynaklı Bengallerin bu kadar enerjik olmasına şaşırmamak gerekir.

Bengaller, soyağacındaki diğer vahşi akrabaları gibi özgürlüklerine düşkün kedidirler. Bu nedenle kısıtlanmayı hiç sevmezler. Bu davranış özellikleri Bengellare özgü değil, çoğu aktif ırkta görülebilen tipik bir özelliktir. Şaşırtıcı bir bilgi de; Bengallerin suyu seven kediler olmasıdır. Özellikle de akan bir su varsa. Bazıları sadece patisini musluğun altına sokarken, bazıları da küvette veya duşun altında oyunlar oynamaya çalışabilir. Ancak, Bengallerin bu su sevdası uzun vadede pek de iyi bir şey değildir. Zira Bengal sahibi kişilerin kedilerine mutfak tezgâhına çıkmamaları yönünde zorlu bir eğitim vermesi kaçınılmazdır. Yoksa tezgâh üzerindeki tabaklar, bardaklar devrilebilir. Bununla beraber klozet kapağı gibi yerleri de kapalı tutmak iyi olacaktır.

Bengaller oldukça dikkatli kedilerdir. Bu dikkatleri yüksek zekâ seviyeleri ile birleşerek öğrenmeyi basit kılar. Yeni davranışlar öğrenmekten son derece keyif alırlar. Bu da, Bengellari eğitmeyi oldukça basitlaştırır ve eğitim dönemlerinı gerilimli değil eğlenceli anlara çevirir. Ev içerisinde diğer birçok kedinin öğrenmesi güç şeyleri bile öğrenebilecek zekâya sahiptirler. Onları ev içerisinde iyi bir arkadaş yapan temel özelliklerinden bir tanesi de işte bu yüksek zekâ ve öğrenme kabiliyetleridir. Evdeki genel geçer değişiklikleri bile fark edebilme yetenekleriyle bilinirler.

Bengal Kedisinin Tarihi


Bengal cinsi kediler, evcil kediler ile (Felis silvestris catus) leopar desenli Pars kedilerinin melezleri olarak ortaya çıkmıştır. Pars kedisi, daha büyük gövdeli, gözleri kıpır kıpır, belirgin bıyıkları, uzun bacakları ve parlak leopar desenli benekleri ile tıpkı minyatür bir leopar kedi gibi görünür.

Bengal cinsi kedilerin ortaya çıkması da henüz bir evcil hayvan mağazasından (pet shop) dişi bir Pars kedisinin satın alınmasıyla başlamıştı. Bugünün aksine, o zaman içinde Pars kedileri sadece Amerika Birleşik Devletleri’ndeki evcil hayvan satışı yapılan mağazalardan satın alınabiliyordu. Pars kedisinin satın alınmasındaki amaç yeni bir kedi türü yaratmak değildi. Ta ki o yıllar Amerikalı kedi yetiştiricisi Jean Mill’in benzersiz bir evcil hayvan istemesine kadar. Birkaç yıl aradan sonra, Mill, evcil kedi ile leopar desenli Pars kedisinin çiftleştiğini ve bunun sonucunda yaşanan doğuma tanıklık etmişti. Bu doğumdan sadece “Kin-Kin” adında dişi bir yavru kedi hayatta kalmayı başarmıştı.

Takvimler 1985 yılını gösterdiğinde ise bugün evcil bir kedi haline gelen Belgal cinsi kediler artık yeterli nesle sahiptiler. Mizaç şeklinde de tamamıyla evcil olduklarını ve evdeki hiçbir aile üyesi için tehlike oluşturmadığını kanıtlayarak kabul gördüler. Bugün ise Bengaller dünyanın her yerinden kendisine ilgi duyan birçok takipçiye sahiptir. Bu ilginin altında kuşkusuz leopar desenli egzotik görünümleri, yüksek zekâ seviyeleri ve sahiplerine karşı olan sevgi ve bağları önemli rol oynamaktadır.

Jean Mill bunun üzerine melez yeni bir cins ortaya çıkarmanın Pars kedilerinin kötü durumuna yarar sağlayacağına düşünce getirmişti. Ardından kolları sıvayıp işe koyulan Jean Mill ikinci bir çiftleştirme ile birkaç yavru melez kedi daha elde etti. İlk melez yavru kediler genelde vahşi akrabalarına benzer biçimde gergin ve utanç kediler olarak büyüdüler. Aradan geçen birkaç yılın sonunda yeniden yeniden doğan yavru melez kediler, Pars kedilerinden birkaç nesil uzakta olduktan sonra yalnız mizaç olarak tatlı ve uysal hale gelebilmişti.
 

Bengal Kedisinin Fiziksel Özellikleri

Kafa

Bengaller, vücuduna oranla biraz küçük ama yuvarlak hatlarıyla kısmen geniş bir kafa yapısına sahiptirler. Kulak arkası boyun kısmı, sırt kısmına yumuşak bir eğri ile iner. Başın genel görünümünün vahşi bir kediden farkı yoktur. Güçlü çene, burun ile bir bütün izlenimi verir. Burun geniş ve hafif kabarıktır. Dolgun ve geniş ağzı, büyük, belirgin bıyık tüyleri ve belirgin elmacık kemikleri ile tamamlanır.

Vücut

Uzun ve yeterince iri bir gövdeye sahip olan Bengaller, sağlam kemik yapılarıyla dirençli bir ırktır. Özellikle erkek Bengal kedilerin kas yapısı bu ırktaki kediler arasındaki en ayırt edici özelliklerinden biridir.

Kulaklar

Nispeten kısa kulaklar tabanda geniş ve uçlara doğru hafif yuvarlak yapıya sahiptir. Ön cepheden bakıldığında onu tehdit eden bir sese odaklanmış izlenim verir. Dik kulakları en dip sesleri bile duyabilecek hassaslıktadır.

Gözler

Oval, neredeyse yuvarlak olan gözler çok da büyük değildir. Göz renkleri tüy renklerinden bağımsızdır. Bengal kedilerinde rastlanan en yaygın göz renkleri kahverengi, sarı, turuncu ve yeşildir.

Bacaklar ve Ayaklar

Bengallerin bacakları orta uzunlukta, arka ayakları öne göre nispeten biraz daha uzundur. Patileri büyük, yuvarlak ve belirgin parmaklara sahiptir.

Tüy

Tüy uzunluğu orta ila kısa arası bir boyutadır. Tüy dokusu ise yoğun ve ipeksi bir yumuşaklığa sahiptir. Benekli veya mermer desenlidirler. Desenlerde yer alan noktalar rastgele veya yatay olarak dağılım gösterir. Genellikle iki farklı tonda renklere sahiptir. Vücut zemin rengi doygun tonda ve belirgin, desenler ise hafif silik tondadır. Göbek kısmı genellikle yoğun desen rengine sahiptir.

Kuyruk

Tabanda kalın kuyruk yapıları uçlara doğru hafif incelerek sivrilir. Vücut desenlerinden bağımsız olarak çoğunlukla çizgili desen yapısına sahiptir.

Bengal Kedisi Yavru Fiyatları

2023 Bengal yavru kedi ortalama fiyatları 4,000 TL - 11,000 TL fiyatları arasında değişim göstermektedir. Çok nadir bulunan bu tür satış fiyatlarında ki ani değişikliklerin de sebebidir. Oyun oynamayı seven Bengal yavrusu büyüleyici bir güzelliğe sahiptir. İnsanlarla uyum içindedir ve onlara refakat etmeyi severler. Suyu çok seven bu ırk musluktan akan ince su ile saatlerce oynayabilirler. Kedilere alerjisi olan insanlar Bengal kedi türüne daha az reaksiyon gösterirler. Bu özel ırkın sayfamızda, yavru Bengal kedisi, satılık secereli safkan orjinal Snow Bengal kaplanı cinsi dişi, anne altından erkek yetişkin beyaz renk bengal ortalama fiyat aralığı nedir ve ilanları yer alıyor.

https://patiilan.com/