KediExotic Shorthair kategorisinde 3 ilan bulundu.
  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres

Exotic Shorthair Özellikleri ve Fiyatları


Yoğun kemikli ve yuvarlak kafa; iki yuvarlak göz, hafif sivri kulaklar ve nispeten basık bir burun ile tamamlanır. Yuvarlak bir kafa yapısına sahip olan Exotic Shorthair kediler tatlı ve yumUuak yüz ifadesiyle dengeli ve uysal kedi izlenimi verirler. Yoğun ve kalın tüyler, Exotic Shorthair’lerin bütün iskelet yapısını yumuşatarak, görünümünde tıknaz bir izlenim verir.

Exotic Shorthair Karakter Özellikleri

İran kedilerinin görünümünden güzellanıyor ve bir İran kedisi sahibi olmayı hayal ediyor olabilirsiniz. Ancak uzun tüylerinin bakımı konusu ile ilgili da içten içe endişeye kapılıyorsanız Exotic Shorthair cinsi kediler sizin için daha en uygun olacaktır. İran kedisi kadar tatlı bu sevecen cins, kısa tüyleriyle yoğun kürküne rağmen bakımı oldukça basit olan bir türdür. Üstelik İran kedileri gibi geniş bir renk çeşitliliği ve desen yelpazesine de sahiptirler.

İran kedisi ve yakın soyağacındaki diğer kediler daha sakin bir mizaca sahipken, Exotic Shorthair kediler daha keyifli ve fiziksel etkinliklere daha arzuli birer canlılardır. Şüphesiz Amerikan Shorthair kedilerin bu mizaca katkısı son derece yüksektir. Uzun yıllar boyunca Amerikan Shorthair cinsi kediler ile çiftleştirilen Exotic cinsi kediler genlerinde değişikliğe uğrayarak mizaç olarak farklılaşmış ve aynı soyağacından olan İran kedilerinden farklılaşarak biraz daha dinamik bir türe evrilmişlerdir. Ancak diğer hemen her özellikleri neredeyse İran kedilerine çok benzerdir. Oldukça rahat, sahiplerine karşı sadık, görünüşleri itibariyle oldukça tatlı ve sevecendirler. Exotic Shorthair’lerin belki de en sevdikleri etkinlik sahiplerinin hayatlarına dâhil olmak ve ne yaptıklarını görmek için sessiz sedasız onları odadan odaya takip etmeleridir. Üstelik British Shorthair kedilerin aksine sarılmalardan ve kucağa alınmaktan da son derece güzellanırlar.

Dış görünüş itibari ile yuvarlak kafaları, yuvarlak gözleri ve yuvarlak vücutları olan orta boy bir cinstir. Kısa ancak yoğun tüyleri yuvarlak bedenine orantılı bir biçimde dağılmıştır. Harikulade renk çeşitliliği ve deseniyle zarif bir izlenim bırakır. Tüy rengine bağlı olarak gözleri mavi, mavi-yeşil ya da bakır olabilir. İran kedileri gibi büyük patileri, kısa ve kalın kuyrukları ile dirençli bir tasarıma sahiptirler.

Aktivite seviyesi yüksek Exotic Shorthair’ler bu özelliğiyle akrabaları İran kedilerinden ayrışırlar. Sahipleriyle ya da yalnız başına kaldıklarında kendiliğinden oyunlar oynamayı seven bu cins için tam bir ev kedisi diyebiliriz. Kucağa alınmaktan ve çocuklarla olan dostluklarıyla da talep edilen bir kedi türüdür. Eve bir misafir gelse dahi bütün dikkatini ailesine verebilen Exotic Shorthair’ler bu özelliğiyle tam anlamıyla sadır birer ırktırlar.

Sahiplerine olan bu bağlılıkları kimileri için dezavantaj sayılabilecek bir kişilik özelliğini de birlikteinde getirmektedir. Exotic Shorthair’ler sosyal bir cinstir. Bu nedenle yalnız kalmayı pek sevmezler. Eğer çok sık seyahat eden ya da işten eve gelip sonrasında gece dışarıya çıkan bekâr biriyseniz o halde minik dostunuza arkadaş edinmek iyi bir fikir olacaktır.

Son olarak çoğu kedi cinsinde olduğu gibi, Exotic Shorthair’ler de pencereden dışarıyı seyretmeye meraklı canlılardır. Onlara pencere önünde yastıklı bir köşe ayarlayabilirsiniz. Bununla beraber onlara kendi yataklarını da hazırlayabilirsiniz, yalnız sahiplerine karşı çok sadık olduklarından kaynaklı yanınızda ahenkası da olasıdır.

Exotic Shorthair’ler İran kedilerinden biraz daha canlı bir mizaca sahip sevgi dolu bir kucak kedisidir.

Ve Exotic Shorthair kediler ile ilgili bilinmesi gereken diğer bazı birkaç kısa bilgiler;

Exotic Shorthair’ler İran kedileriyle aynı tasarıma sahiptir, yalnız tekir, siyah, beyaz ve gümüş renk dâhil olmak suretiyle çoğu hoş renk ve desende ollinkar.

Exotic Shorthair’lerin yuvarlak gövdeleri, yuvarlak kafaları ve yuvarlak gözleri vardır.

 

Exotic Shorthair Tarihi


1950’lerin sonlarını gösterdiğinde İran kedilerinin kullanım oranı dünyada giderek artmıştı. Bunu fırsat bilen Amerikalılar American Shorthair cinsi kedileri o yıllar hoş ve tercih edilen gümüş renk İran kedileriyle çiftleştirmeye başlamışlardı. Bu çiftleşme sonucu doğan melez kedilerin kemikleri daha büyük, başları yuvarlak, burnu kısa ve tüyleri daha yoğun ve kısa olmuştu. Bu yeni cinste meydana gelen değişikliklerden paniğe kapılan diğer American Shorthair yetiştiricileri, melezleşme belirtileri gösteren hiçbir kediyi çiftleştirmeme kararı almışlardı. Ancak bu iki türün çiftleşmesi sonucu elde edilen yeni yavrular büyümüş ve parlak renk ve desenleriyle herkezin ilgisini çekmeyi başarmıştı. Sonrasında kedi şovlarında tanıtılmaya başlanan melez kediler Amerikalı kedi yetiştiricilerinden birer birer onay almaya başlamıştı. Bu durumu kabullenemeyen American Shorthair yetiştiricileri ise gelişmelerden memnun kalmamaya devam ediyordu. 1966 yılına gelindiğinde ise American Shorthair yetiştiricisi Jane Martinke bu yeni melez kedinin rengine ve desenlerine hayran kalmış ondaki potansiyele inanarak Kedi meraklıları Derneği’ne (CFA) kaydının sunulmasını teklif etmişti. İşte o yıllar Exotic Shorthair’ler tıknaz vücutları, yuvarlak kafa, kulak ve gözleri, kısa ancak yoğun parlak tüyleri ve göz alıcı desenleriyle herkesin kabul ettiği ve sahiplenmek istediği yeni bir tür olmayı başarmıştı. Bugün ise dünyanın bir çok noktasında başta kedi yetiştiricileri olmak suretiyle kendine ev arkadaşı arayan bir çok insanın ilgisini çeken ve sahiplenmek istediği bir türdür.

Exotic Shorthair Yavru Fiyatları

2023 Exotic Shorthair ortalama yavru fiyatları 2,000 lira ve 4,000 lira arasında değişmektedir. Satış ücretleri A kalite ve Show kalite oluşuna göre yukarılara da çıkmaktadır. Güncel fiyat değişikliklerini ilan sahipleri ile kuracağınız iletişim de fayda var. Sitemizde daha nadir ilanları bulunduğu bu kategorimiz içinde satılık ücretsi bedava yavru Exotic Shorthair PetShop, orjinal secereli Anne Altından lilac dişi, erkek, snoopy, red point, silver, gri, beyaz a show kalite ilanları yer alıyor. 

https://patiilan.com/