KediSiyam kategorisinde ilan bulunamadı.
  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres
İlan bulunamadı.

Siyam Kedisi Özellikleri ve Fiyatları

Siyam kedisi, Güneydoğu Asya’da bugün Tayland adıyla bilinen Siyam’da ortaya çıkmış olan Özel bir ırktır. Siyam’da kutsal tapınaklarda beslenmekteyken bütün dünyaya yayılmışlardır. Bu yüzden de türün adı Siyam olarak Kalmıştır. Siyam cinsi kedinin kişilik özellikleri, kökeni ve diğer tüm detaylı bilgilere gelelim.

Siyam Karakter Özellikleri

Siyam kedileri ince ve kaslı bir yapıya sahiptirler. Ayrıca son derece kıvrak bir kedi türüdür. Erkek Siyam kedileri, dişilere oranla daha büyük olur. Herhangi baskın bir özellikleri olmamakla beraber ortalama kedilere göre fiziksel olarak son derece ideal bir yapıları vardır. Zihinsel olarak ise zeki türlerdendir. Yüz, kulak, kuyruk ve pati kısımları, gövdesinin diğer yerlerine oranla daha koyu olmasıyla anılır. Ayrıca yaşlarının ilerlemesiyle renklerinin de koyulaştığını belirtmek gerek.

Siyam kedileri kişilikleri itibariyle oldukça sesli bir türdür. İsteklerini insanlara bildirmede ve sahiplerinin, istedikleri şekilde kendilerine hizmet etmesini sağlama konusunda oldukça başarılıdırlar. Özellikle oyun oynamak istediklerinde bunu çok güzel bir şekilde ifade edebilirler. Eğer onlarla konuşacak olursanız sanki size cevap veriyormuş gibi karşılık aldığınızı görürsünüz. Bu davranışıyla da zekâsını fark etmeniz oldukça mümkündür. Yüksek bir zekâ seviyesine sahip olan bu kedi türleri, aynı zamanda çok da sevecendir.

Siyam kedisi, bir aile kedisi olarak oldukça ideal bir tür olsa da, yaşça küçük çocuklar tarafından kolaylıkla zarar görebilir. Özellikle Siyam kedilerinin de çok oyuncu ve sevecen oldukları düşünülecek olursa, küçük çocuklar tarafından canları kolaylıkla yanabilir. Bu sebeple bu kedilere nasıl davranmaları gerektiğini çocuklarınıza en başından öğretmenizde fayda vardır.

Eğer çocuklu bir aileyseniz o halde bu kedilerin onlarla çok iyi anlaşacaklarından emin olabilirsiniz. Her ne kadar uluma tarzı çıkartabilecekleri sesler biraz rahatsız edici gelebilse de çocuklarınız onlardan korkmayacaktır. Çünkü oyuncu yapıları ve sevimli hareketleri ile kısa sürede sempati toplayacaklardır.

Siyam kedileri ile yaşamak, biraz Hiperaktif çocuklarla yaşamaya benzer. Aşırı hareketli, meraklı ve sürekli sizi takip ederek ilginizi çekerler. Ancak diğer kedilere nazaran ses tonlarının biraz daha kalın olması, siz onlara alışıncaya kadar garipseyebileceğiniz bir özellikleri olabilir.

Bu kedi türü ile oynayabileceğiniz oyunlar arasında at – getir de yer alır. Tıpkı bir köpek gibi size arkadaşlık edebilecek kabiliyete ve anlayışa sahiptirler. Bu sebeple zekâları karşısında hayran kalacağınızdan emin olabilirsiniz.

Siyam kedileri sadece insanlarla değil, diğer hayvanlarla da iyi anlaşabilir bir karaktere sahiptir. Son derece sosyal bir yapıları bulunduğundan onları çok eğlenceli bulacaksınızdır. Eğer evinizde birden fazla hayvan beslemeyi düşünürseniz bunlardan birinin Siyam kedisi olması işinizi büyük oranda kolaylaştıracaktır.

Siyam kedi cinsleri her ne kadar sevecen ve eğlenceli olsalar da, bu türlerin bir o kadar inatçı olduklarını da bilmeniz gerekir. Eğer sizlerden ilgi istiyorlarsa, sizinle oyun oynamak istiyorlarsa muhakkak sizi ikna edeceklerdir. Dolayısıyla bu türün, sakinlik ve dinginlik isteyen insanlar için hiç de uygun olmadığını belirtmek gerekir. Ancak eğer yalnız yaşıyor ve evinizde bir hareket olsun istiyorsanız, bu cins kedinin sizler için en iyi seçenek olacağını da tahmin edebilirsiniz.

Bu kedi ırkı ayrıca çok da duygusaldır. Her ne olursa olsun, sevdiklerine, aynı evde yaşadığı insan ve diğer canlılara bir zarar vermekten kaçınırlar. Diğer pek çok yabani davranış sergileyen kedi türlerinin aksine, bu cinsler insanlar ile çok kısa bir sürede dostluk bağı kurabilirler. Eski zamanlarda tapınaklarda bekçilik yapmış olan bu türler, içgüdüsel olarak sevdiklerini ve bulundukları mekânı korurlar. Sahibinin yanında tıpkı bir köpek gibi koruyucu görev üstlenirler.

Siyam Tarihi

Siyam cinsi, oldukça uzun zamandır hayatta var olan bir ırktır, ancak tam olarak ortaya çıkış noktası hakkında net bir bilgi yoltur. Bilinen ise Güneydoğu Asya’dan geldikleridir. Spesifik olarak Malay, Burma, Indo-China ya da Himalaya bölgeleri üzerinden geldikleri düşünülmektedir. Bunun düşünülmesinin sebebi ise o bölgede yaşayan diğer kediler ile fiziksel açıdan büyük benzerlikler taşımasıdır. En yaygın olarak dillendirilen bilgi ise bugün Tayland olarak bilinen Siyam’dan ortaya çıktıkları yönündedir. İsmini de zaten buradan almaktadır. Tayca dilinde Wichien Maat ismiyle anıldıkları da ayrıca bilinmektedir.

Bu türler, nesiller boyu Bangkok’ta Siyam kralının himayesinde bulunmaktaydı. Burada “Saray Kedileri” unvanını almışlardır. Buradaki ilk saray ve tapınak kedilerinin ise günümüzdeki Siyam kedilerine oranla çok daha koyu tüy rengine sahip oldukları ve sarıgözlü oldukları düşünülmektedir.

Saray ve tapınak kedileri olmaları, koruyucu ve sahiplenici tavırlarının ön plana çıkmasından kaynaklıdır. Saray ve tapınakta koruyucu bir görev üstlenen ilk Siyam kedilerinden gelen bu koruyucu davranış, bugün yaşayan Siyam kedilerine de aktarılmış bir gen olma özelliğini taşımaktadır. Bundan dolayı ev ortamında yaşayan Siyam kedilerinin hem mekânlarını hem de sahiplerini bir köpek gibi savundukları bilinir. Bu yüzden mekân veya sahip değiştirmek konusunda da son derece hassastırlar. Bir kere bağlandıklarında yer veya kişi değiştirmek istemezler.

Tayland dışında ilk olarak görüldükleri tarih ise kesin olarak bilinmektedir. Bir çift Siyam kedisi, ilk olarak 1884 yılında İngiltere’ye Owen Gould isimli kişi tarafından getirilmiştir. Ardından 11 tane Siyam kedisi daha İngiltere’ye getirilerek burada bir Siyam kedisi neslinin sürdürülmesine başlanmıştır.

Yeryüzünün pek çok farklı noktasındaki Siyam kedilerinin soylarının ise İngiltere’ye getirilen Siyam kedilerine dayandığı bilinmektedir. Bu coğrafya değişikliği ile beraber, bu durum onların genetiklerinde farklılaşmalara da sebep olabilmiştir. Örneğin, daha soğuk iklimlerde yaşayan Siyam kedilerinin tahmin edilebileceği üzere yıllar içerisinde tüy renklerinde açılma gözlemlenmiştir. Her ne kadar bazı değişikliklere uğradıkları düşünülse de hala safkan bir ırk olma özelliklerini sürdürmektelerdir.

Siyam kedileri ırkları sayesinde, ayrıca farklı ırkların da doğmasına sebebiyet vermişlerdir. Bunlardan bazıları; Balinese, Oriental, Havana ve Himalaya cinsi kedilerdir.

Siyam kedileri renkleri bakımından yaşadıkları coğrafyalara göre farklılık gösterseler de fiziksel açıdan büyük bir değişikliğe uğramamışlardır. Genel itibariyle zayıf ama kaslı yapıları hemen hemen aynıdır. Her nerede yaşıyor olurlarsa olsunlar, asilzade duruşları ve davranışları hiç değişiklik göstermemiştir. Zeki, kıvrak ve cana yakın olma özellikleri de kuzeyde ya da güneyde yaşayan türler arasında farklılık göstermemektedir. Sağlıklı beslenebildikleri sürece, ağırlıkları 5 ila 15 kg arasında değişmektedir.

Siyam Fiziksel Özellikler

Vücut

Siyam kedilerini vücut yapıları bakımından inceleyecek olursak; orta boy bir büyüklükleri olduğunu söyleyebiliriz. Uzun ve zarif bir görünümleri vardır. İnce kemikli bir yapıda olup, aynı zamanda kaslı, sıkı bir forma sahiptirler. Gövdeleri boru şeklindedir. Karın bölgeleri dahi sıkı olan bu türün kalça kısımları omuzlarından geniş değildir. Duruşları ise her zaman için bir asillik barındırır.

Kulaklar

Bu kedi cinslerinin kulaklarının ise kafalarına oranla standarttan çok daha büyük olduğu söylenebilir. Ayrıca kulakları sivri bir yapıda yukarıya uzanmaktadır. Tabanda ise oldukça geniş bir yüzeye yayılır. Kulaklarının iç kısmı açık ve temiz bir görünüme sahiptir. Arka kısmı ise yüzünün tam ortası gibi koyu bir renktedir. Eşsiz bir duyma yetilerinin bulunduğunu söylemek yanlış olmaz.

Kafa

Bu kedilerin kafaları, bedenlerine göre uygun bir büyüklüktedir. Asla ne büyük ne de küçük değildir. İki gözü arasındaki mesafe ise bir göz büyüklüğünden daha az değildir. Bu kedilerin bıyıkları düzleştirildiği zaman altta yer alan kemik yapıları da belirginleşir. Kafatası düzdür. Yan profilden bakıldığında Siyam kedilerinin başlarının tepesinden burun ucuna kadar yüzleri düz bir hat şeklinde görülür. Yani burun ile alın kesintisiz devam eden bir görünüme sahiptir.

Gözler

Parlak orta boy büyüklükte gözleri bulunan Siyam kedileri, bu gözleri ile sevecenliklerini rahatlıkla gösterebilmektedir. Gözleri badem şeklinde olmaktadır. Gözlerinin rengi ise oldukça canlı, derin bir mavi renktedir. İki gözü arasındaki mesafenin uygun bir oranda olmasının yanı sıra, gözlerinin yüzlerindeki konumları da son derece uygun bir orana sahiptir.

Tüy

Siyam kedilerinin tüyleri her zaman için kısadır. Bu sebeple tüy dökme durumlarında rahatsız edici bir etkileri yoktur. Aynı zamanda bu kısa tüyler son derece incedir. Onları seveceğiniz zaman bu ince tüy yapıları sayesinde çok yumuşak olduklarını fark edersiniz. Bu tüyler oldukça parlak bir görünüme de sahiptir. Bu durum da her zaman için temiz ve etkileyici görünmelerini destekler.

Bacaklar ve Ayaklar

Bu kedilerin bacak tipleri tıpkı gövdeleri gibi son derece ince ve uzundur. Ayrıca arka bacaklarının ön bacaklara oranla daha uzun olduğunu da belirtmek gerekir. Vücutlarına göre son derece uygun bir bacak yapısı bulunan Siyam kedileri bu sayede büyük bir çeviklik, eşsiz bir hareket kabiliyeti elde eder. Pençeleri küçük ve oval bir yapıda olup, son derece zarif bir görünüme sahiptir. Ön patilerinde 5 adet, arka patilerinde ise 4 adet parmak bulunur.

Kuyruk

Vücutlarına göre ideal bir uzunlukta olan kuyrukları, diğer her bir uzvu gibi ince bir yapıya sahiptir. Standart kedilere göre uzun bir kuyruklarının olduğu söylenebilir. Kalça kısmında kuyrukları belli bir kalınlıkta olup, ucuna doğru ilerledikçe incelmektedir. Mükemmel denge kabiliyetlerini de bu güçlü kuyruklarına borçludurlar. Kuyruklarının görünümü aynı zamanda sert ve kaslı bir yapıdadır.

Siyam Kedisi Fiyatları

Siyam kedisi 2023 ortalama yavru fiyatları 2,500 TL ile 5,500 TL ortalama fiyat aralığında ücretlendirilir. Özel bir ırk satışı olduğu için talep ve arz olduğu halde bu cinste çok şaşırtan değişik rakamlarla karşılaşılmaz. Bu özel ırktan az da olsa bahsedelim; Siyam yavrusu sahibi ile birlikte oyun oynamayı çok sever. Geldiği coğrafyada tapınak koruyucusu ilan edildiği için çok saygı duyulan ve sevilip bakılan kedi ırkıdır. Son derece çevik, kıvrımlı vücut hatlarına sahiptir. Kısa tüyleri Siyam kedisinin bu kıvrımlı yapısını ortaya Koyar. Sayfamız satılık yavru Siyam kedisi, anne altından siyam , Petshop'tan 2 aylık siyam , safkan kırık kuyruk mavi göz dişi, erkek, blue renk ilanları ile yayındadır.

 

 

 

https://patiilan.com/