KöpekPembroke Welsh Corgi kategorisinde ilan bulunamadı.
  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres
İlan bulunamadı.
https://patinolsun.com/uploads/images/Pembroke%20Welsh%20Corgi%20Yavru.JPG" style="height:400px; width:561px" />

Pembroke Welsh Corgi Özellikleri ve Bakımı

Pembroke Welsh Corgi orta uzunlukta ve alçak gövdesi olan kompakt yapıya sahip bir köpek cinsidir. Pembroke, Pem, Corgi adlarıyla da bilinirler. Çok aktif, hareketli bir köpektir. Serbest, zahmetsiz, iyi sürüşe ve harekete sahiptir. Gün boyunca hareket halinde olsalar da hız ve çevik özellikleriyle yorulmak nedir bilmeyen bir ırktır. Orta uzunluktaki kürküyle sert hava koşullarına karşı dayanıklıdır. Pembroke Welsh Corgi sahibine bağlı, söz dinleyen, zeki olan ve verilen görevleri başarıyla gerçekleştirmek için çaba gösteren arkadaş canlısı köpekler arasındadır. İyi eğitildikleri zaman çok başarılı bir çoban köpeği, bekçi köpeği ve koruyucu köpektir.

Pembroke Corgi  Karakter Özellikleri

Pembroke Welsh Corgi zeki, hızlı, uyanık, cesur, eğlencesi, sevgi dolu ve sahibine sadık sevimli bir köpektir. Kıvrak zekası ve hızıyla Pembroke Welsh Corgi kendini sahibine adar ve sahibini memnun etmeye isteklidir. Neşeli, sevecen ve arkadaş canlısı karakter özellikleriyle ön plana çıkarlar. Ancak zaman zaman inatçı ve bağımsız yanlarıyla da karşılaşmanız mümkündür. Olumsuz özelliklerini erken aşamada vereceğiniz eğitim ile kontrol altına alabilirsiniz.

Pembroke Welsh Corgi ailesiyle zaman geçirmeyi, oyun oynamayı çok sever. Hassas bir köpektir. Yalnız kalmaktan ve ailesinden uzak yaşamaktan hoşlanmazlar. İlgi görmek, sevilmek ve sevdikleriyle birlikte vakit geçirmek isterler. Çocuklarla oldukça iyi anlaşır ve çocuklara karşı toleransı yüksek köpek ırkları arasındadır. Çocukların, istemede yaptığı davranışlara karşı toleranslıdır. Yabancı kişilere daha tedbirli ve şüpheci yaklaşırlar. Bekçi köpeği özelliği ile evine ve sahibine yaklaşan yabancı kişiler olduğu zaman havlayarak haber verir. Bu havlamaları sus komutu eğitimini aldığı zaman kolaylıkla kontrol edilecek ve sadece gerektiği zaman sahibini uyarmak için yaptığı davranışlar olacaktır. Küçük ev köpekleri ile de iyi anlaştıkları görülür. Erken aşamada henüz yavruyken sosyalleştirildiklerinde diğer hayvanlarla da ilişkileri daha iyi olacaktır.

Pembroke, insan zeki, meraklı ve azimli yanıyla eğitilmesi kolay köpek ırkları arasındadır. Ancak her komutu hızlıca yerine getirmesini ve itaat etmesini beklemeyiniz. Kendi düşüncesi olan, düşündükten sonra kendi kararı doğrultusunda hareket edebilen bir köpektir. Bu yüzden komut verdiğinizde uygulaması zaman alabilir. Sahibini memnun etmeyi sevmesine ve istekli olması rağmen eğitimlerini kolaylaştırmak için yiyecekle ödüllendirme, övme ve oyunla ilgisini çekme gibi metotlara başvurabilirsiniz. Motivasyonunu arttıracak ve ilgisini çekecek hamleler onların eğitime ilgisini arttıracak ve iyi huylu, karakterli bir köpek olması sürecini kolaylaştıracaktır. Görev bilinci yüksek ve çalışkan bir köpek olduğu için alacağı iyi eğitimle bekçi ve çoban köpeği olarak yaşamınıza eşlik edeceklerdir.

Pembroke Welsh Corgi günlük fiziksel ve zihinsel egzersize ihtiyaç duyar ve bu ihtiyaçları karşılandığı zaman apartman yaşamına kolaylıkla uyum sağlar. Genellikle çoban köpeği özelliğine sahip olması sebebiyle çiftliklerde, bahçeli evlerde yaşam sürdükleri görülür. Ancak bahçede uzun süre yalnız başına bırakmayınız aksi halde köpeğinizin psikolojisini olumsuz etkileyebilirsiniz. Ev içerisinde de küçük bedeniyle yeterince aktif oldukları için bahçesiz evlerde de bakılabilir. Her iklime uyuma kürk yapısıyla birlikte uyum sağlar. Yüksek enerjisi yüksektir ve düzenli egzersiz yapmaya ihtiyaçları vardır. Yemek yemeyi çok severler bu yüzden yediklerine ekstra dikkat edilmelidir. Formda kalmasını sağlamak, mutlu ve sağlıklı olması için egzersiz ihmal edilmemelidir.

Küçük ırka mensup Pembroke Welsh Corgi ailesine sadık, sevgi dolu, arkadaş canlısı, çalışkan mükemmel bir bekçi köpeği ve dünyanın en popüler çoban köpeği ırklarından birisidir.

Pembroke Corgi Tarihi

Corgi, Güney Galler bölgesinde yaşayan kişilerin ve çiftçilerin vazgeçilmez bir yardımcıydı. Bu küçük köpekler sığır gütme, gerektiğinde tekmeleyen toynaklarının içgüdüsel olarak altına eğilip topuklarını ısırmak konusunda uzmanlaşmışlardı. Bunun yanında koyun ve hatta Galli midilli gütmelerinde de kullanıldıkları görülmüştü. Cinsin antik olduğu iddia edilse de, kökenin izini sürmek ve geçmişte yaşadığı zaman dilimini doğrulamak oldukça zordur. Bununla birlikte, 11. Yüzyılda bir kitapta Galli Sığır köpeğinden bahsedilmiştir ve ırkının tarihi bu dönemler olarak kabul edilmiştir..

Cinsin geçmişinde Cardigan Welsh Corgi birlikte bir dönemi olmamıştır ve bu ırk kesinlikle Pembroke köpeğinden ayrı olarak Galler, Pembrokeshire’da geliştirilmiştir. Çalışkan bir köpek olarak Corgi, ilk köpek gösterilerinin yapıldığı zamanlar tarlalarda görev başındaydı. 1920 yılında, UK Kennel Club tarafından “Corgi” safkan bir köpek ırkı olarak kabul edildi. 1925 yılında ilk kez bir köpek gösterisine “Welsh Corgi” adıyla katıllmışlar. O dönemlerde Cardigan ve Pembroke Corgi ırkı köpekler birbirinden henüz ayrılmamış ve tek ırk olarak kabul ediliyordu. 1926’da bir kulüp oluştu ve Corgi cinsi gösteri halkasına girdi.

Pembroke ve Cardigan arasındaki belirgin farklıklar vardı ve bunların ayrılması biraz zahmetli oldu. Pembroke daha küçük, kuyruksuz, daha keskin hatlarıyla, tilkiye benzer bir ifadeye ve karakteristik özelliklere sahipti. Pembroke Welsh Corgi hayranları arasında en tanınmış isim Kral VI. George’di. 1933 yılında İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’e de hediye etmiş ve onunda favori köpeği haline gelerek ve çekicilikleri daha da arttırmıştı. Köpek “Rozavel Golden Eagle” adını almış ve Elizabeth ile kardeşi Margaret için küçük bedeniyle, iyi bir oyun arkadaşı olmuştu.

1934 yılında Cardigan ve Pembroke Corgi köpekleri iki ayrı türe ayrıldı. Bu gelişme sonrası Pembroke Welsh Corgi’nin popülaritesinde artış görüldü. Welsh Corgi köpekleri 1934 yılında UK Kennel Club tarafından Pembroke ve Cardigan olarak iki ayrı safkan ırk kabul edildi. 1960’lı yıllara gelindiğinde, Pembroke Welsh Corgi tüm dünyada ve özellikle İngiltere’de en popüler evcil hayvan ırkları, köpekleri arasında yerini aldı. Bu popülerlik o zamandan günümüze kadar biraz azaldı, ancak hala daha evlerin arka bahçesinde, çiftlik bahçelerinden çok daha fazla Pembroke Welsh Corgi görebilirsiniz.

Pembroke Corgi  Fiziksel Özellikler

Vücut

Pembroke Welsh Corgi uzun gövdesi, derin göğüs yapısı, kısa ve güçlü bacaklara sahiptir. Uzun ve alçak yapısıyla insanları şaşırtan derecede hızlı ve çevik bir köpektir. Zorlu çalışmalarda ve görevlerde performansı yüksek bir köpek ırkıdır. Genel olarak orantılı büyüklüğe sahip ve

Kafa

Pembroke'un kafası kama şeklinde, üçgen yapılı ve tilkiyi andıran biçimdedir. Kafatası kulakların arasında düz ve geniş bir yapıdadır. Durak ılımlıdır. Güçlü, keskin dişleri makas ısırığında buluşur. Burun ucu siyah renklidir.

Kulaklar

Pembroke Welsh Corgi orta büyüklükte, yuvarlak başlayan ve bir noktaya doğru sivrileşen dik kulaklara sahiptir. Kulaklar Cardigan Welsh Corgi köpek ırkından daha küçük ve birbirine daha yakın durmaktadır.

Gözler

Pembroke Welsh köpeğinin oval, sürmeli ve kürk rengine göre değişiklik gösteren kahverengi gözleri vardır. Koyu renkteki gözleri, göz kenarlarındaki sürmeler ve siyahlıklar ile etkileyici bakışlara sahiptir.

Bacaklar ve Ayaklar

Pembroke Welsh Corgi vücuduna göre kısa, yere yakın bacaklarıyla dikkat çekmektedir. Düz, kısa ancak güçlü bacakları ve kaslı uyluklarıyla dayanıklı bir cinstir. Ayakları oval şekildedir. Küçük vücuduyla oldukça çeviklikte ve hızlı bir köpektir.

Kuyruk

Pembroke Welsh Corgi köpeklerinin kuyruksuz ya da kısa kuyruklu olması tercih edilir. Kuyrukları genellikle çok kısadır ve neredeyse yok gibidir. Avrupa’nın çoğu yerinde köpeklerin kuyruğunun kesilmesi yasaktır. Bu yüzden kuyruk doğal haline bırakılır. Kuyruk kenetlenmesinin yasal olduğu yerlerde doğumdan kısa süre sonra kuyruk kırpılmalıdır.

Tüy

Pembroke Welsh Corgi ırkının yumuşak, çift katmanlı kürkü vardır. Alt katman kalın, kısa tüylerden, üst katmanı ise uzun, daha kalın tüylerden oluşur. Bazıları kabarık Corgi bazıları da uzun tüylü Corgi adıyla anılırlar ve doğduklarında paltoları bu şekildedir. Bazı köpeklerde kulak çevresinde, göğüste, bacaklarda ve ayaklarda uzun tüylenmeler görülür. Soğuk havalara dayanıklı ve su geçirmez kürküyle farklı iklimlerde yaşayabilirler. Pembroke'un sırtında "peri eyeri" adıyla anılan şekiller bulunur. Bu şekiller, tüylerin kalınlığına ve yönlerinin farklılığından kaynaklanmaktadır.

Pembroke Welsh Corgi Bakımı

Pembroke çift katmanlı, kalın ve yumuşak yapıdaki kürkü haftada 2-3 kez taranmaya ve fırçalanmaya ihtiyaç duyar. İlkbahar ve sonbahar aylarında yılda iki kez yoğun miktarda tüy döktükleri görülür. Bu zaman diliminde daha sık ve imkanınız varsa her gün taramalısınız.  Tarak ve daha ince bir fırça ile yapacağınız bu işlemler köpeğinizin tüy dökülmesini kontrol etmenizi, ölü tüyleri vücudundan toplamanızı ve daha sağlıklı, güzel gözükmelerini sağlayabilirsiniz.

Banyo gerektiği zaman yaptırmalı ve çok sık yıkamamalısınız. Yoğun dökülmelerin olduğu zaman banyo yaptırmanız ölü tüylerin gevşemesine ve tüy dökülmesini kontrol altında tutmanıza yardımcı olur. Banyo işleminden sonra tarama işlemini kuruduğu zaman tekrarlamalısınız.

Tüy bakımına ek düzenli olarak tırnaklarını ayda 1-2 kez kesmeli, kulak kiri ve enfeksiyonuna karşı kulaklarını kontrol etmeli, gerekiyorsa temizlemelisiniz. Ağız ve diş sağlıkları için haftada 2-3 kez dişlerini fırçalamaya özen gösterin. Pembroke Welsh Corgi köpeğinin tüy, tırnak, kulak, diş, göz, burun, pati ve genel olarak tüm bedeni düzenli olarak günlük, haftalık ve aylık kontrolleri yapılmalıdır. Yaptığınız bakımlara ek olarak düzenli aralıklarla veteriner kontrollerini de gerçekleştirilmelidir.

Pembroke Welsh Corgi Beslenme

Pembroke Welsh Corgi, ticari olarak üretilen ve veterinerinizin onayladığı evde hazırlanan, yüksek kaliteli bir köpek maması ile beslenmelidir. Köpeğinizin yaşına, sağlık durumuna ve egzersiz seviyesine göre köpek maması almalısınız. Köpeğinizin günlük beslenmesi gereken mama miktarı ihtiyaçlarına göre ayarlanmalıdır.

Royal Canin, Proplan, Acana, Hills, N&D, Gimdog, Brit, Purina, Felix, Brit Care gibi yüksek kaliteli köpek maması üreten markaların küçük ırk grubunda yer alan köpeğinize göre uygun olanı tercih etmelisiniz. Köpeğinizin yaşına, alerjen durumuna ve ihtiyaçlarına göre küçük ırklara özel üretilen mamayı almalısınız.

Pembroke Welsh Corgi köpeğinin günlük beslenme ihtiyacını 3/4 – 1.5 ölçek yüksek kaliteli kuru mamayı iki öğüne bölerek karşılayabilirsiniz. Fiziki yapısı gereği, hızlı kilo alabilirler. Kilo almaya yatkınlıkları sebebiyle köpeğinizin beslenmesinde aşırıya kaçmamaya ve ihtiyacı olan kadar mama vermeye dikkat etmelisiniz. İdeal boy, kilo ve aktivite düzeyine göre beslenmesini ayarlayabilirsiniz. Kaliteli kuru, yaş mamalar ile düzenli ve ölçülü beslediğiniz köpeğinizin kilosu ile ilgili soru ve sorunlarınızda veterinere danışarak yardım alabilirsiniz. Beslenme planı yaparak ve düzenli egzersiz yaptırarak formda kalmalarını sağlayabilirsiniz.

Pembroke Welsh Corgi Egzersiz

Pembroke Welsh Corgi Fiziksel ve zihinsel etkinlik yapmaları köpeğinizin sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmesi için en büyük ihtiyacıdır. Pembroke sürü gütmeyi sever, ilk zamanlar hayvanları sürmesi amacıyla yetiştirildikleri için günlük hayvancılık faaliyetleri egzersiz gereksinimlerini karşılamakta yeterli olacaktır. Egzersiz ihtiyacı yüksek ve aktif bir köpek olduğu için her gün bol miktarda yürüyüş, koşu ve aktiviteler yapması gerekir.

Pembroke Welsh Corgi günlük egzersiz ihtiyacını karşılamak için 30 dakikalık aktiviteler veya 1 ila 1.5 kilometrelik yürüyüşler yaptırmalısınız. Her egzersiz sonunda dinlenmesi için zaman vermeli ve bol soğuk su içirmelisiniz. Atletik, hızlı ve çevik yapıya sahip olan köpeğinizi, dışarıya çıkardığınızda tasmasız gezdirmemelisiniz. Gütme arzusuyla, tasmasız çok hızlı yanınızdan uzaklaşabilir. O yüzden evinizin bahçesinde, yüksek çitlerin olduğu ve güvenlik önlemlerinin alındığı ortamlar sadece tasmasız gezdirmelisiniz.

Yürüyüş, düşük tempolu koşu, oyunlar köpeğinizin hem eğleneceği hem de egzersiz yaparak formda kalacağı etkinliklerdir. Yüksek tempolu egzersiz veya bisiklete binen sahibinin yanında koşabilecek bir köepk değildir. Dayanıklı kürke sahip olsalar da aşırı sıcak ve soğuk havalarda egzersiz yapmamasını sağlamalısınız.  Bahçeli bir evde, kulübede yalnız başına yaşayacak bir köpek değildir. O yüzden hem egzersizlerde hem de eğitim süreçlerinde Pembroke Welsh Corgi yalnız bırakmayınız. Egzersiz ihtiyacı karşılandığı zaman, apartman hayatına uyum sağlayabilir.

Kısa bacakları ve vücudu olduğu için egzersizler, eğitimler sürecinde ekstra dikkatli olmalısınız. Yüksek yerlerden atlamasına hatta ev içinde koltuklardan zıplamasına izin vermemeli ve zarar görmemesini sağlamalısınız.  Pembroke çeviklik, hayvan sürüsü, itaat, izleme etkinlikleri ve köpek sporları gibi çeşitli aktivitelerinden zevk alır ve egzersiz ihtiyacını keyifle tamamlayabilir.

Pembroke Welsh Corgi Eğitim

Pembroke Welsh Corgi erken aşamada henüz yavru iken eğitilmesi, köpek yavrusu kursları alması ve sosyalleştirilmesi şiddetle tavsiye edilir.  Yavrunun ilk eğitimlerini 7 hafta ve 4 ay arasında alması, farklı yerlerde farklı zamanlarda çeşitli insanlarla ilişki kurması sağlanmalıdır. Bu şekilde iyi huylu yetişkin bir köpek yetiştirmenize yardımcı olacaktır.

Pembroke, insan zeki, meraklı ve azimli yanıyla eğitilmesi kolay köpek ırkları arasındadır. Ancak her komutu hızlıca yerine getirmesini ve itaat etmesini beklemeyiniz. Kendi düşüncesi olan, düşündükten sonra kendi kararı doğrultusunda hareket edebilen bir köpektir. Bu yüzden komut verdiğinizde uygulaması zaman alabilir. Sahibini memnun etmeyi sevmesine ve istekli olması rağmen eğitimlerini kolaylaştırmak için yiyecekle ödüllendirme, övme ve oyunla ilgisini çekme gibi metotlara başvurabilirsiniz. Motivasyonunu arttıracak ve ilgisini çekecek hamleler onların eğitime ilgisini arttıracak ve iyi huylu, karakterli bir köpek olması sürecini kolaylaştıracaktır.

Görev bilinci yüksek, zeki ve çalışkan bir köpektir. Sabırlı olduğunuzda, tutarlı bir yetiştirici ile yetiştiğinde çeşitli numaraları, komutları kolaylıkla öğretebilirsiniz. Alacakları iyi bir eğitimle bekçi ve çoban köpeği olarak sahibinin yaşamına eşlik edecektir.

Pembroke Welsh Corgi Sağlık

Pembroke Welsh Corgi genel olarak sağlıklı bir ırktır.  Ancak genetik olarak eğimli oldukları bazı sağlık sorunları da görülebilir. Sorumlu yetiştiriciler dirsek ve kalça displazisi, göz bozuklukları, kalp sorunları, dejeneratif miyelopati ve kanama bozukluğu olan von Willebrand hastalığı gibi çeşitli sağlık durumları için stoklarını taramaktadır.

Genel sağlık kontrollerinin yanındaü bedensel bakımlarının da ihmal edilmeden yapılması çok önemlidir. Pembroke’un tüy, göz, kulak, tırnak, burun ve dişleri sağlıkları için düzenli kontrol edilmeli, temizlenmelidir. Sahibinin yapacağı kontrollere ek olarak, belli aralıklarla veterinere götürerek rutin kontrolleri de tamamlanmalıdır. Bakımına, beslenmesine, egzersiz planına dikkat edilen Pembroke Welsh Corgi sevdikleriyle birlikte mutlu bir yaşam sürecektir.

  • Ulusal Irk Kulübünden Önerilen Sağlık Testleri:
  • Kalça Değerlendirmesi
  • Göz Doktoru Değerlendirmesi

2022 Güncel Pembroke Welsh Corgi Yavru Fiyatları

2022 Pembroke Welsh Corgi ortalama yavru fiyatları 3,000 TL ile 5,000 TL   aralığında farklılık göstermektedir. Pembroke Welsh Corgi, Galler'deki Pembrokeshire kökenli bir sığır çoban köpeği ırkıdır. Galce Corgi olarak bilinen iki ırktan biridir. Pembroke Welsh Corgis, Spitz köpek ailesinden geliyor. Diğeri, Dachshund'u da üreten Teckel köpek ailesinden gelen Cardigan Welsh Corgi'dir.. Fiyatları uygun olan bu cinsin, İyi huylu ve kolay öğrenebilme özelliği sayesinde kolay sahiplendirme sağlanır. Pembroke Welsh Corgi fiyatları, Pet Shop’tan satılık erkek dişi, Kahverengi, Siyah, Beyaz, Kayısı, Gri, Gümüş, Krem, Mavi pelüş renkleri secereli ortalama fiyat aralığı nedir. yavrusu ne kadar çeşitleri kaç tl ve kaç lira yer alıyor bu güzel canlı kısa süze zarfında insana alışır, eşlik eder.Pembroke Welsh Corgi Yavru 500tl.Pembroke Welsh Corgi Yavru ilanları için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

https://patiilan.com/