KöpekLabradoodle kategorisinde ilan bulunamadı.
  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres
İlan bulunamadı.
https://patinolsun.com/uploads/images/Labradoodle%20yavru%281%29.jpg" style="height:400px; width:308px" />

Labradoodle Özellikleri ve Bakımı

Labradoodle kabarık tüyleriyle dikkat çeken Labrador Retriever ve Poodle köpeğinin çiftleştirilmesi sonucu geliştirilmiş bir ırktır. Zeki, atik, zarif, sevimli ve sevgi dolu yapısıyla aile köpeği hayatınızda yer alacak dikkat çekici bir köpek ırkıdır. Kıvırcık, düz ve dalgalı kürkü antialerjik yapıya sahiptir. Az tüy döken ve tüy dökmeyen köpekler listesinde ilk sıralarda yer alır ve alerjik kişilere önerilecek köpeklerden birisidir. İlk defa köpek sahiplenmeyi düşünen kişilerin kolaylıkla büyüteceği ancak her köpek gibi özen isteyecek, sadık bir dost olacaktır. Suya dayanıklı, kıvırcık ve yoğun tüyleriyle farklı bir havası olan, kendine özgü karaktere, gururlu kişiliğe ve zarif bir duruşa sahiptir.

Labradoodle Kişilik Özellikleri

Labradoodle akıllı, canlı, eğlenceli, oyun oynamayı seven, ailesini hayatının merkezine alan ve arkadaş canlısı bir ırktır. Sahibi ve sevdikleriyle zaman geçirmek, sahibinden ilgi görmek Labradoodle için çok önemlidir. Uzun süre yalnız kaldığında, ailesi tarafından ilgi ve sevgi görmediğinde olumsuz etkilenirler. Hassas karakterli oldukları için ona göre davranılması gerekir. Aksi halde huysuz, mutsuz ve kötü davranışlar sergilediği görülebilir. Labradoodle köpeği, aile dostu köpek cinsleri arasındadır

Ailesine karşı oldukça düşkün karakterli olmasının yanı sıra, çocuklara karşı da yaklaşımları da sıcaktır. Çocuklarla arası iyi, birlikte oyun oynamaktan keyif alan bir ikilidir. Yabancı kişilere karşı çok şüpheci yaklaşmazlar. Uyarıcı havlamaları vardır ancak bunlar rahatsız edici ve uzun havlamalar değildir. Çok havlamadıkları için de şehirde yaşayan insanlar tarafından tercih edilmesini arttırır.

Bekçi köpek olmaya çok uygun cins değildir. Yabancı kişiler dahil herkesle, diğer evcil hayvanlar ve köpek türüyle arkadaş canlısı karakter özelliği, sıcakkanlı yapısıyla iyi anlaşır. Toy Poodle ile Labrador Retriever ırklarının çaprazlanması sonucu ortaya çıkan Labradoodle türü, Minyatür ya da Standart Poodle ırkının melezlenmesi sonucu geliştirilen köpeklerden daha küçüktür. Rahatlıkla kucağınızda sevebileceğiniz ve hem sizin hem de onun kucakta olmaktan mutluluk duyacağı küçük, orta boylu bir köpektir.

Labradoodle orta büyüklükteki bedeniyle, düzenli egzersiz yaptırmanız şartıyla apartman dairesinde kolaylıkla besleyebileceğiniz bir köpektir. Bakımı, beslenmesi, eğitimi ve egzersizleri düzenli şekilde yapıldığında gerekli özeni gösterdiğiniz köpeğiniz uyumlu yapısıyla sizi yaşadığınız ortamda zorlamayacaktır. Az havlamaları da yaşadığı ortamda hem ailesini hem de komşularını rahatsız etmedikleri için sevilen özelliklerinden birisidir.

Çoğu Labrador ve kaniş köpekleri gibi, Labradoodle köpeği de enerjik, zeki, oyuncu ve aktif bir türdür. Labradoodle  türünün ebeveyn ırklarının ikisi de dünyanın en zeki köpek ırkları arasında ve fino köpeklerinde Border Collie ırkından sonra ikinci en zeki köpek olduğuna inanılan bir ailenin üyesidir. Bu yüzden yetiştirilmesi, eğitmesi ve verilen komutları kısa sürede öğrenmesi mümkündür.

Labradoodle  köpek eğitimi birçok köpek cinsine göre daha kolaydır. Kısa sürede eğitilmeye ve yeni şeyler öğrenmeye hem hevesli hem de meyillidir. Ancak eğitimlerde ödül, oyun ve övgü gibi pozitif yaklaşımlar sergilenmelidir. Aksi halde köpeğinizin karakteri olumsuz etkilenebilir ve kötü davranışlar sergileyebilirler. Sahibinin sert müdahalesi, uyarıları köpeğinizin sadakatini olumsuz etkilemez ancak derslere ilgisiz yaklaşmasına ve hevesinin kaçmasına neden olabilir.

İyi eğitildiği, yetiştirildiği, sevgiyle büyütüldüğü ve iyi bir lider tarafından erken aşamada sosyalleştirildiği zaman mükemmel karakter özelliklerine sahip yetişkin bir köpek olacaktır. İnsanları görünüşü, sevimli halleri, mutlu yapısıyla etkileyecek ve dikkatleri, ilgiyi üzerine çekecektir.

Labradoodle Tarihi

Labradoodle adıyla tanınan köpekler, Labrador Retriever ile Standard, Minature veya Toy Poodle köpeğinin melezlenmesi sonucu oluşturulan melez bir türdür. Labrador’un ırkının itaati ve Poodle’ın hipoalerjenik tüy yapısı örnek alınarak Wally Conron tarafından ilk olarak Avustralya’da üretilmiştir. Melez bir ırk olarak ortaya çıkan Labradoodle 1955 yılında adıyla anılmaya başlanmıştır. Ancak ilk yıllar çok popüler değildi. Ebeveynlerinden birisi olan Toy Poodle köpeklerinden daha küçük olması ve Toy Poodle’nin tüy yapısından dolayı köpek tüyüne hassasiyeti olan kişilerin daha çok tercih ettiği bir ırktır.

1989’lü yıllarda Avustralya’lı Wally Conron, Avustralya Kraliyet Rehber Köpek Derneği’nde (RGDA) köpek yavrusu yetiştirme ve geliştirme müdürü olarak çalışıyordu. Rivayete göre bir gün Dernek Hawaii’den bir istek aldı. Kör bir kadın, kocasının köpek kepeğine alerjisi olduğunu velirterek, RGDA’nın tüy dökmeyen bir rehber köpek yetiştirip yetiştiremeyeceğini sordu. Bu ilginç istek üzerine çalışmalar başladı. Bay Conron, ilk olarak Standart Kaniş’in bu iş için tüy yapısıyla mükemmel bir seçim olacağını düşündü. Ancak üç yılın sonunda, aklındaki 33 köpek adayıyla melezlenmesine rağmen hiçbirini başarılı bir şekilde bu özelliği sağlamadı. Conron sonrasında bir Labrador Retriever’ı ve Standart Kaniş’e melezledi. Ortaya çıkan köpek yavrusu, istenilen özellikte tüy yapısına sahipti. Kör kadının rehber köpeğini oldu. Bu şekilde Labradoodle köpek türü doğdu. Ancak, bu türü yani normal Labradoodle’ı, ilk olarak Avustralya’da geliştirilse bile Avustralya Labradoodle ile karıştırmayınız.

Labradoodle; Poodle, Labrador Retrievers ya da kendi cinsiyle çaprazlanma yapıldığı, çiftleştirildiği için ırkın dış görünüşünde, kendine ait özelliklerinde farklılıklar görülmektedir. Ancak Avutralya Labradoodle standartlarına ait özellikler köpeğinin genel anlamda tarifi için yeterli görülmüştür. Bazı ifadelere göre ilk yetiştirilen Labradoodle ile de Avustralya Labradoodle ayrı tutulmuştur. Labradoodle henüz bir cins değil, iki köpek ırkının bir melezi olduğundan, erken melez neslindeki yavruların tutarlı ve sabit bir şekilde öngörülebilir özellikleri yoktur. Bu yüzden Kanişin ve Labrador’un ilk geçişi, görünümü, boyutu, kürkü ve karakter özelliklerinde farklılıklar olabilir.  Gelişmekte olan bir melez köpek olduğu için Labradoodle köpekleri bazı ortak özellikleri paylaşırken, görünüşleri ve davranışlarıyla büyük ölçüde değişiklikler görülebilir.

Labradoodle melez bir köpek türü olduğu için henüz Amerikan Kennel Kulübü tarafından tanınmamış, tescil altına alınmamış ve ırk olarak kabul edilmemiştir. Ancak Amerikan Kanin Hibrit Kulübü tarafından Labradoodle adıyla tescillenmiştir ve farklı birçok kuruluş tarafından da tanınmıştır. Irk olarak AKC tarafından tanınmasa da insanlar tarafından büyük bir ilgi görmüştür.

Kendine özgü özellikleriyle Labradoodle köpekleri Tiger Woods, Jennifer Anitson ve Barbara Eden gibi birçok ünlü insanın hayatında yer almış ve popülerlik kazanmıştır. Popülerliklerinin fazla olmasıyla birlikte Oxford Cambridge Sözlüğünde ‘Labradoodle’ kelimesine yer verilmiştir. Bunun yanında Monopoly oyununun ‘Here and Now’ versiyonunda Labradoodle oyuncağının bulunması da bu köpeklerin ne kadar sevildiği ve ilgi gördüğünü gösteren aynı zamanda yine popularitesini daha da pekiştiren bir gelişmedir. Labradoodle köpek türü ‘Lucky the incredible wonder pup’ adındaki Labradoodle anime oyuncağı ödülünün sahibi de olan bir tür olmuştur. ‘Labradoodle’ Avrupa’da da en popüler köpek ırkları ve en çok tercih edilen aile dostu köpekler arasında yerini almıştır.

Labradoodle Fiziksel Özellikler

Vücut

Toy Poodle ve Labrador Retriever ırklarının çiftleştirilmesi sonucu ortaya çıkan Labradoodle vücut yapısıyla ebeveynleriyle benzerlik gösterir. Orta büyüklükte, kare orantılı, uzun vücutları, kaslı ve atletik bir vücuda sahiptir. Geniş boynu, düz ve orantılı bedeniyle sevimli bir köpektir.

Kafa

Labradoodle kafatası geniş, orta derecede büyüklüktedir. Boynu vücudundan kısa olmasına rağmen orantılı bir duruşu vardır. Başı üçken görünümündedir. Uzun, geniş ve güçlü bir çenesi vardır. Güçlü dişleri makas ısırığında kapanır. Burun uzun yapıdadır ancak tıraş ve uzun tüyleriyle çok beli olmamaktadır.

Kulaklar

Labradoodle köpeğinin geniş, düşük ve sarkık şekilde duran büyük kulakları vardır. Bedenindeki yoğun tüyler ile birleşen düşük kulakları onları daha sevimli kılar. Kulakları kafasının iki yanında orantılı şekilde burun hizasındadır. Tüy kesimine göre kulakları belirgin olabileceği gibi boyun tüyleri çok kesilmezse kulakları belirginliğini kaybedebilir.

Gözler

Tüylerinin arasında orta büyüklükte, birbirinden orantılı şekilde ayrılan ve badem şeklindeki gözleri ile tatlı bir görüntüleri vardır. Oval gözleri kürk rengine göre değişiklik gösterir ve kahverengi ile kehribar renk tonundadır. Göz rengi köpeklerin kürküne göre değişiklik göstermektedir. Köpeklerin göz kenarlarında sarı ve siyah köpeklerde siyah, çikolatalı köpeklerde ise kahverengi renk geçişleri ve sürmeler görülür.

Bacaklar ve Ayaklar

Labradoodle köpeğinin bacakları güçlü, sağlam ve kompakt yapıya sahiptir. Yüzmelerini kolaylaştıran perdeli ayak yapısına sahiptir. Küçük bedenine göre uzun bacakları vardır. Kolay ve yaylanarak zahmetsiz bir yürüyüşü vardır.

Kuyruk

Lamradoodle köpeğinin kuyruğu genellikle dik durmaktadır. Vücudu gibi kuyruğu da tüylü yapıdadır. Ancak tüylenme şeklinde değildir. Labradoodle’nin kuyruğu tabandan kalın başlayıp uca doğru yavaş yavaş incelir. Heyecanlandığında, mutlu olduğunda sallanan bir kuyruğu vardır. Kuyruğu bu hareketli yapısı ile güçlü bir dümen gibi çalışır. Labradoodle yüzerken ileri ve geri hareket ederek, suyun içerisinde dönmesine daha rahat hareket etmesine yardımcı olur.

Tüy

Labradoodle tüy yapısı ebeveynlerinden dolayı farklı yapıya sahiptir. Labradoodle tüyleri kıvırcık, düz, ya da dalgalı bir yapıya sahiptir. Tüylerinin yumuşacık, pamuk gibi ya da tiftif tiftik olması mümkündür. Yoğun tüylere sahip olsalar da çok az tüy dökerler. Köpek tüyüne alerjisi olan kişilerin antialerjik tüyleri olan Labradoodle köpeğiyle bu sorunu yaşamadıkları görülür. Genel olarak, Labradoodle köpeği bir kanişin sahip olabileceği herhangi bir kürk rengine sahip olabilir ve kaplama dokusunun üç ana türe ayrılırken yünlü olabilir.

Renk

Labradoodle'nin kürkü çikolata, kafe, parşömen, beyaz, krem, altın, kayısı, kırmızı, siyah, gümüş, tebeşir, lavanta, kahverengi ve mavimsi gri renk ve tonlarındadır. Ceket desenleri düz, beyaz soyut işaretler, parçalı, hayali veya üç renkli olabilir.

Labradoodle Bakımı

Labradoodle türünün tüy bakımı orta seviyededir. Birçok köpek ırkına göre tüy bakımı daha fazla dikkat ve özen isteyen, düzenli yapılması gereken cinstendir. Kaba tüylerinin güzel, sağlıklı, daha az dökülmesi ve dolaşmaması için haftada en az 2- 3 kez tarama ve fırçalama işlemi yapmanız önerilir. Eğer vaktiniz varsa ve köpeğiniz taranmaktan hoşlanıyorsa bu işlemi günlükte yapabilirsiniz. Tüylerini düzenli taramanızın en büyük sebebi keçeleşmeyi önlemek içindir. En az ayda bir kez fırça ile tarayarak keçeleşmelerin, dolaşmaların ve renkte oluşacak matlaşmaların önüne geçebilirsiniz. Kıvırcık tüye sahip Labradoodle köpeklerinde fırçalama işlemini daha sık yapmanız gerekecektir. Düz ve dalgalı tüylere göre kıvırcık tüylerin birbirine karışması ve düğüm olması daha hızlıdır.

Çok tüylü bir köpek olmasına rağmen oldukça az tüy dökerler. Hatta köpek ırkları arasında az tüy döken cinslerin içerinde yer alır. Bazı Labradoodle köpeklerin neredeyse hiç tüy dökmediklerini belirten sahipledi de vardır. Bu özellikleriyle köpek tüyüne hassasiyeti olan kişilerin, antialerjik tüyleri sayesinde bakabileceği bir köpektir. İnsanlara alerji yapmayan tüylere sahip köpekler arasında sayılmaktadır.

Tüylerinin taranma ve fırçalanma işlemlerine ek olarak belirli aralıklarla tıraş edilmesi gerekir. Sağlıklı tüyleri korumak, görünüşünü güzel tutmak ve köpeğinizin uzayan tüylerinin Labradoodle’nın yaşamını zorlaştırmaması için profesyonel bir saç kesimine ihtiyacı olacaktır. Belirli aralıkla tıraş işlemini yaptırabilir, eğer kendinize güveniyor ve köpeğinizin canını acıtmayacağınızı düşünüyorsanız sizde yapabilirsiniz. Düz, dalgalı ve ya kıvırcık saçlarını köpeğinizin psikolojisini etkilemeyecek ve güzel görünüşünü koruyacak şekilde kesebilirsiniz.

Düz, kıvırcık ve karışık kürke sahip olan Labradoodle çok sık yıkanmasına gerek yoktur. Çok fazla köpek kokusu olmadığı için gerektiği zamanlar, ekstra kirlendiği durumlar hariç, belirli döngülerle yıkanması en doğrusudur. Yoğun tüy yapısı sebebiyle yıkarken köpeğinize uygun şampuanlar, köpek bakım ürünleri tercih etmelisiniz. Gerektiği durumlarda kuru şampuan kullanabilirsiniz.

Labradoodle Beslenme

Labradoodle yüksek kaliteli içeriğe sahip besleyici hazır mamalar ve veterinerin önerdiği köpeklerin yemesi uygun olan ev gıdaları ile beslenmelidir. Köpeğinizin yaşına, cinsine, cinsiyetine ve egzersiz durumuna göre tüketmesi gereken mamalar, mama miktarları değişecektir. Sizin kendi köpeğinizin ihtiyaçlarına göre en doğru tercihi yapmanız gerekmektedir.

Royal Canin, Proplan, Acana, Hills, N&D, Gimdog, Brit, Purina, Felix, Brit Care gibi yüksek kaliteli Labradoodle köpek ırkının ihtiyacını karşılayacak protein bakımından zengin kuru ve yaş mamalar tercih edilmelidir. Sadece ev yemekleri ile beslemeniz kesinlikle doğru değildir. Gelişimlerini sağlıklı bir şekilde tamamlaması için yedikleri çok önemlidir. Köpeklerin sindirim sistemi, metabolizması hassas, insanlardan farklıdır. İnsan gıdaları köpeğinizin sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir.  Bu yüzden ev dılarından pişmiş kemiklerden, yağlı yiyeceklerden uzak durulmalı ve köpekler için özel üretilen mamalar ağılıklı beslenmesi sağlanmalıdır.

Labradoodle köpeğinizin yediklerine dikkat ettiğiniz kadar öğün ve porsiyon miktarına da dikkat etmelisiniz. Vücut yapılarından dolayı yedikleri mama miktarı ideal boy ve kilo aralığına, günlük egzersiz miktarına göre ayarlanmalıdır. Genç ve yetişkinlik döneminde kilo sorunu yaşamaya başlarlarsa yaşlılıklarında obezite ve şeker hastalığı gibi sağlık sorunları yaşayabilirler. Bu yüzden beslenme planına özen göstermelisiniz. Veterinerinizden gerektiği durumlarda köpeğinizin beslenmesiyle ilgili öneriler almalı ve kilo kontrolü takibi sağlamalısınız. Beslenme ve egzersiz düzeni olan Labradoodle sağlıklı, mutlu ve formda olarak uzun yıllar sevdikleriyle birlikte bir yaşam sürebilir.

Labradoodle Egzersiz

Aktif ve hareketli olmaları sebebiyle Labradoodles düzenli fiziksel ve zihinsel egzersize ihtiyaç duyan bir ırktır. Coşkulu, enerjik ve oyun oynamayı seven bir cins oldukları için yapacakları aktiviteler Labradoodle’nin daha mutlu olmasını ve iyi hissetmesini sağlayacaktır. Yeterli egzersiz yapmayan Labradoodle bastırılmış enerjisini serbest bırakırken hiperaktif ve yıkıcı davranışlarda bulunabilir.

Genel olarak apartman ve site yaşamına gün içerisinde dışarıya çıktığı, yeterli seviyede egzersiz yaptığı zaman rahatlıkla uyum sağlarlar. Aksi halde enerjilerini atamadıklarında, evde huzursuz davranışlar sergileyebilirler. Egzersiz için dışarıya çıkartamadığınız günlerde evde oyun oynayacağı bir alan yaratabilir, köpek oyuncakları alabilirsiniz. Labradoodle köpeğinizle evde 30 veya 45 dakikalık etkinliklerle aktif olmasını sağlayabilirsiniz. Labradoodle oyuncu bir ırktır ve her türlü oyuna, aktiviteye hevesle katılırlar.

Labradoodle en sevdiği etkinlikler arasında yüzmek, suya girmek ve suda oynamakta, uzun yürüyüşler yapmak ve oyun oynamak gelir. Top atma-yakalama ve geri getirme gibi oyunlar oynayabilirsiniz. Oyuncakları yakalamak ve geri getirmek gibi etkinliklere heyecanla yaklaşırlar. Bu etkinliklerle hem eğlenmeleri hem de egzersiz yapmalarını sağlayabilirsiniz

Yavruluk döneminde uzun yürüyüşlerden, beton gibi çok sert zeminlerde oyun oynamasından kaçınmalısınız. Eklem ve kemikleri gelişme aşamasında olacağı için sert zeminler bedenine zarar verebilir ve rahatsızlığa sebep olabilir. Labradoodle  için çimenler oyun oynamak için her zaman en  iyi alanlardandır. Labrador Retriever köpeğinin gün içerisinde 30-60 dakikalık aktivitelerle veya 2.5  kilometrelik yürüyüşlerle egzersiz ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Köpek parklarında sosyalleşmesi, çeviklik, itaat, iz sürme ve rıhtım dalışı gibi köpek sporlarına katılması enerjilerini atacakları ve kendilerini geliştirecekleri etkinliklerdir.

Labradoodle Eğitim

Labradoodle cinsi zeki, sahibini memnun etmeye isteki ve eğitilebilen köpek cinslerindendir. Erkenden, henüz yavru iken eğitim verilmesi ve sosyalleştirilmesi gerekir. Kolay, hızlı şekilde komutları öğrenen ve uygulamaya çalışan bir cinstir. Ancak kendi kararlarını almaya da yatkın bir köpektir. Zaman zaman vereceğiniz komutları hemen uygulamadığını ve bir süre içinde yerine getirdiğini görebilirsiniz. Bu LAbradoodle’nin söylediğiniz şeyi kendi akıl süzgecinden geçirdiği ve mantıklı bulduysa uyguladığı anlamına gelir. Labradoodle’nin alacağı eğitimler onun daha iyi huylu bir köpek olarak yetişmesini sağlayacaktır.

Labradoodle tuvalet eğitimi, temel itaat eğitimi, koruma eğitimi (şahıs koruma, bodyguard eğitimi), sosyalleşme eğitimi almalıdır. Labradoodle ırkı köpeğinize ortalama 8. Haftalarını doldurduğunda başlayabilirsiniz. İtaat eğitimini öncelikli vermelisiniz. Eğitimlerini oyun, ödül ve övgü ile desteklemelisiniz. Bu şekilde eğitimlere daha çok ilgisini çeker ve kolayca tamamlamanıza fırsat verir.

Eğitimlerde hassas yapıya sahip olduğu için kesinlikle sert uyarılarda ve müdahalelerde bulunmamalısınız. Ceza yöntemi onların eğitimde başarısız olmalarına, ilgisinin kaybolmasına ve depresyona girecek kadar olumsuz etkilenmesine neden olur. O yüzden kesinlikle ceza yöntemi, set uyarılarda bulunmamalı ve pozitif pekiştirmelerle eğitimi desteklemelisiniz.

Labradoodle’nin alacağı iyi bir eğitimle yüksek görev bilinci, çalışkan ve sevgi dolu yapısı birleşir. Refakatçi bir köpek olarak hizmet verdikleri görülür. Hizmet ve yardım köpeği olarak insanların hayatlarını kolaylaştıran çalışmalarda yer alırlar.

Labradoodle Sağlık 

Labradoodle genel olarak sağlıklı bir ırktır. Ancak genetik olarak görülebilecek bazı kalıtsal rahatsızlıklara sahipti. Kronik olarak bir hastalıkları bulunmasa da tüm köpekler gibi periyodik olarak veteriner hekime gösterilmeleri gerekir. Sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmesi için bu konu oldukça önemldir.

Labradoodle köpeği sorumlu yetiştiriciler tarafından düzenli aralıklarla ebeveyn ırklarında görülebilen ortak sorunlara karşı stoklaı taranmalıdır. Labradoodle türünde Toy Poodle, Labrador köpeğinde olan doğuştan göz hastalıkları , dirsek displazisi, eklem displazisi ve addison hastalığı gibi sağlık sorunları görülebilir. Bu sorunların olup olmadığı kontrol edilmeli ve hastalıklardan birisinin görülmesi durumunda üreme durumları tekrar gözden geçirilmelidir. Göz bozukluğu gibi sağlık sorunları olduğunda veteriner kontrolleri yapılarak muayene sonuçlarına göre üreme gerçekleştirilmelidir.

Kimi yetiştiriciye göre sağlıklı Labradoodle’ların çok az olduğu ve çoğunda kalıtsal sorun olduğu iddia edilmektedir. Avustralya Labradoodle Derneği’ne göre de Labradoodle sağlıklı köpekler olarak kabul edilir.

Genetik sağlık kontrollerinin yanında kulak, tırnak, burun, göz, ağız ve diş bakımları ihmal edilmeden yapılmalıdır. Bakımları iyi yapılan, düzenli beslenen, egzersiz yaptırılan ve sağlık sorunu olmayan Labradoodle uzun ve mutlu bir yaşam sürecektir.

Ulusal Irk Kulübünden Önerilen Sağlık Testleri:

  • Patella Değerlendirmesi
  • Dirsek Değerlendirmesi
  • Kalça Değerlendirmesi
  • Göz Doktoru Değerlendirmesi

2022 Güncel Labradoodle Yavru Fiyatları

Labradoodle fiyat 2022 yılında 4000 – 6000 TL civarındadır. Eğer küçük bir Labradoodle sahiplendiyseniz ya da satın aldıysanız beslenme düzenine dikkat etmelisiniz. Yavru Labradoodle sahiplenenler sevimli dostlarını sıvı gıdalarla beslememeli. Sıvı gıda ile beslendiğinde sindirim sisteminde çeşitli sorunlar oluşabilir. Sebzeler, tahıl gevrekler, hindi eti olan yavrular için özel üretilen köpek mamalarını tercih etmenizde yarar var.

 

https://patiilan.com/