KöpekYorkiepoo _ Yorkipoo kategorisinde ilan bulunamadı.
  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres
İlan bulunamadı.
https://patinolsun.com/uploads/images/yorkipoo%20yavru.JPG" style="height:356px; width:365px" />

Yorkipoo Irk Özellikleri

Yorkipoo, Yorkshire Terrier ve Oyuncak veya Minyatür Poodle ırklarının melezlenmesiyle elde edilmiş tasarım bir ırktır. 

Yorkipoo, ebeveynleri Poodle ve Yorkshire Terrier kadar aktif ve enerjiktir. Günlük egzersiz yapması gerekir ve bahçede yürüyüş yapmayı veya boğuşma oyununu oynamayı sever.

Havlamak, Yorkipoo'nun favori aktivitelerinden biridir. Daha az havlaması için eğitilebilir ancak kapıya biri geldiğinde yine de havlayarak size haber verecektir. Gel gelelim havlamasının kimseyi korkutmadığından henüz haberi yok.

Yorkipoo hiç tüy dökmez veya az tüy döker, bu nedenle alerjisi olan insanlar için iyi bir tercihtir.

İnce ve ipeksi tüylerinin birbirine dolaşmasını engellemek için kürkünün günlük olarak fırçalanması veya taranması gerekir.

Sevgi dolu ve uysal Yorkipoo, yaşlı insanlar ve çocuklar için mükemmel bir arkadaştır. Çoğu oyuncak ırk gibi çok küçük çocukların bulunduğu evler için önerilmez.

Yorkipoo Irkının Tarihi

Birçok tasarım köpek ırk gibi Yorkipoo da oldukça genç bir melezdir ve yaklaşık 10 yıldan beri popülerdir. Hipoalerjenik bir kürke sahip olması ve ebeveynlerinin taşıdığı genetik hastalıklara sahip olmaması amacıyla Oyuncak Poodle, Minyatür Poodle ve Yorkshire Terrier ırklarının melezlenmesi sonucu elde edilmiştir.

Poodle ve Yorkshire Terrier ırklarının melezlenmesi sonucunda, çoğu melez ırkta olduğu gibi karışık sonuçlar elde edildi ancak Yorkipoo ırkının popülaritesi arttı. Günümüzde çoğu Yorkipoo yavrusu ilk nesil ıslahın sonucudur.

Yorkipoo için herhangi bir ırk kulübü veya topluluk bulunmuyor ve resmi bir ırk olarak kabul edilmiyor ancak Yorkipoo yetiştiricileri tarafından bazı çabalar mevcuttur.

Yorkipoo Irkının Boyu ve Kilosu

Yorkipoo ırkı köpeklerin boyları omuza kadar 17 - 38 cm, ağırlıkları 1 - 6 kg'dır. 

Yorkipoo Irkının Karakter Özellikleri

Yorkipoo aktif, sevecen, eğlenceyi seven ve insan arkadaşlığından zevk alan bir köpektir. Aile aktivitelerine katılmaktan hoşlanır ve çok sadıktır. Teriyer mirası nedeniyle kendine güveni tamdır. Diğer pek çok küçük ırkın aksine dışa dönük ve daha az bakım gerektiren bir köpektir. 

Zekidir; tutarlı ve pozitif bir eğitim verildiğinde mükemmel bir arkadaş olur. Daima uyanıktır ve dünyaya sahibinin kucağının sıcaklığından bakmaktan keyif alır. Yine de, kendi başına yeni şeyleri keşfetmekten de hoşlanır.

Mizacı, kalıtım, eğitim ve sosyalleşme gibi bir dizi faktörden etkilenir. İyi huylu yavrular genellikle meraklı, eğlenceli, insanlara yaklaşmaya ve onlar tarafından tutulmaya isteklidir. Yavru seçimi yapılırken, ne kardeşlerine üstünlük kurmaya çalışan ne de köşede saklanan bir yavru seçin; en iyi seçim bu ikisinin ortasıdır. Her zaman ebeveynlerinden biriyle tanışın (genellikle anne en müsait olandır). Kendinizi rahat hissedebileceğiniz ve huy olarak size en uygun olanı seçin. Ebeveynlerinden ve akrabalarından biriyle tanışmak, köpeğin büyüdüğü zaman nasıl olacağını değerlendirmek için faydalıdır.

Her ırkta olduğu gibi Yorkipoo ırkının da küçük yaşlardan itibaren sosyalleşmeye ihtiyacı vardır. Pek çok farklı insanı, görüntüyü ve sesleri deneyimlemesi gerekir. Sosyalleşme, yavru köpeğinizin iyi huylu bir köpek olarak büyümesine yardımcı olur. Diğer köpeklerle tanıştırmak ve birbirleriyle kontrollü şekilde etkileşime girmesini sağlamak da çok faydalı olacaktır. Sosyal becerilerinin gelişmesi için köpek parklarını ziyaret etmek, köpek arkadaşlarıyla birlikte oyun oynamasını sağlamak veya birlikte keyifli yürüyüşler yapmak faydalı olacaktır.

Yorkipoo Irkının Sağlığı

Yorkipoo ırkı köpekler genellikle sağlıklıdır ancak tüm ırklarda olduğu gibi bazı sağlık sorunlarına eğilimlidirler. Köpeklerin hepsi bu hastalıkların herhangi birine veya hepsine yakalanmaz ancak bu ırkı düşünüyorsanız, aşağıdaki hastalıkların farkında olmanız önemlidir.

Epilepsi: Köpekte nöbetlere neden olan bir bozukluktur. Genellikle kalıtsal olan nörolojik bir durumdur. Kendisini olağan dışı gösterebilecek hafif veya ağır nöbetlere yol açabilir. İlaçla tedaviye devam edilir ancak tamamen ortadan kaldırılması mümkün değildir.

Patella Luksasyonu: Diz kapağı kayması olarak da bilinir ve genellikle küçük köpek ırklarında yaygındır. Üç bölümden oluşan patellanın -femur (uyluk kemiği), patella (diz kapağı) ve tibia (kaval kemiği) - uygun şekilde dizilememesi sonucu ortaya çıkar. Bu durum, bacaklardan kaynaklı olarak anormal bir yürüyüşe veya topallamaya neden olur. Doğumda mevcut olan bir durumdur ancak genellikle çok geç olmadan anlaşılamaz. Patella luksasyonun neden olduğu sürtünme, artrit ve dejeneratif eklem hastalığına yol açabilir. 1. Dereceden eklemde geçici lamensiyeye neden olan ara sıra bir luksasyondan, tibianın dönmesinin ciddi olduğu ve patellanın el ile yeniden düzeltilemeyeceği 4. dereceye kadar dört çeşit patella luksasyonu vardır. Bu rahatsızlık köpekte eğri bacaklı bir görünüme neden olur. Patella luksasyonun ciddi dereceleri cerrahi müdahaleler gerektirebilir.

Portosistemik Karaciğer Şantı: Kan damarlarının, kanın karaciğeri baypas etmesine izin verdiği doğuştan gelen bir anormalliktir. Sonuç olarak, kan karaciğer tarafından gerektiği gibi temizlenemez. Belirtiler arasında nörodavranışsal anormallikler, iştahsızlık, hipoglisemi, aralıklı gastrointestinal sorunlar, idrar yolu sorunları, ilaç intoleransı ve bodur büyüme yer alabilir. Belirtiler genellikle iki yaşından önce ortaya çıkar. Cerrahi müdahale gerektirir.

Legg-Calve-Perthes Hastalığı: Genellikle küçük ırk köpeklerde görülen bir hastalıktır. Bu durum (kalça ekleminin topunun deformitesi), genellikle yavru 6 ila 9 aylıkken ortaya çıkar ve kalça displazisi ile karıştırılabilir. Aşınma ve artritlere neden olur. Cerrahi olarak tedavi edilebilir ve sonraki evrelerde rehabilitasyon tedavisiyle birlikte iyi sonuç elde edilebilir.

Hipotiroidizm: Bu tiroid bezinin bir bozukluğudur. Tiroid hormonlarının anormal derecede düşük üretiminin bir sonucudur. Klinik belirtiler her bir vakanın şiddetine bağlı olarak değişir ancak kuru, kaba ve/veya seyrek kürk, göz akıntısı, soluk mukoza zarı ve zihinsel donukluğu içerebilir. Her gün alınacak tiroid replasman hapıyla rahatsızlık iyi bir şekilde yönetilebilir. Köpeğin bu ilacı hayatı boyunca alması gerekir.

Cushing Hastalığı: Vücut, hipofiz veya adrenal bezlerin dengesizliğinden dolayı çok fazla kortizol ürettiğinde ortaya çıkar. Yaygın belirtileri aşırı sıvı tüketme ve aşırı idrara çıkmadır. Köpeğinizde bu iki belirtiyi gördüğünüz takdirde veterinere götürmenizde fayda var. Tedaviler, ameliyat ve ilaç tedavisi içerir.

Atopik Dermatit: Genellikle köpek yaklaşık üç yaşındayken ortaya çıkan bu durum, toz akarları veya polen gibi bir alerjene tekrar tekrar maruz kalınması sonrasında alerjik semptomlar geliştirmeye yatkınlık olarak kendini gösteren kalıtsal bir cilt hastalığıdır. Atopik bir köpek genellikle bacaklarını, ağız çevresini, kulaklarını, koltuk altlarını veya kasıklarını yalar, dişler veya kaşır. Bu tahriş tüy dökülmesine, kızarıklığa ve cildin kalınlaşmasına neden olur. Tedavi, alerjeni mümkün olduğunca uzaklaştırmayı, antihistaminikleri ve streoidleri içerir. Bu durumdan etkilenen köpeklerde hipoalerjenik şampuan kullanılmalıdır.

Yorkipoo Irkının Egzersiz İhtiyacı

Yorkipoo, boyutlarına göre şaşırtıcı derecede enerjiktir ve günlük egzersiz yapması gerekir. Bahçede yapılacak günlük bir yürüyüş, hafif tempolu bir koşu veya sıkı bir oyun seansı, onun sağlıklı ve mutlu kalması için yeterli olacaktır. Yorkipoo ırkının egzersiz ihtiyacı günlük 30 dakikalık aktivitelerle veya 1 ila 1.5 kilometrelik yürüyüşlerle karşılanabilir.

Yorkipoo Irkının Eğitimi

Yorkipoo, ebeveynleri gibi akıllı ve öğrenmeye istekli bir köpektir. Oldukça hassastır, bu nedenle sert davranışlar veya fiziksel şiddetten kaçınılmalıdır. Övgü, oyun ve ödül gibi pozitif pekiştirme yöntemlerini kullanarak eğitimde olumlu sonuçlar alabilirsiniz.

Yorkipoo Irkının Beslenme İhtiyacı

Yorkipoo ırkının beslenme ihtiyacı için önerilen günlük miktar: Günde 1/4 - 1 ölçek yüksek kaliteli kuru mamayı iki öğüne bölerek verebilirsiniz.

NOT: Köpeğinizin ne kadar yediği büyüklüğüne, yaşına, boyutlarına, yapısına, metabolizmasına ve aktivite düzeyine bağlıdır. Köpekler tıpkı insanlar gibi farklı bireylerdir ve hepsinin aynı miktarda gıdaya ihtiyacı yoktur. Son derece aktif bir köpeğin, uyuşuk bir köpeğin yediğinden daha fazlasına ihtiyaç duyacağını söylemeye muhtemelen gerek yoktur. Satın aldığınız mamanın kalitesi de fark yaratır. Mama ne kadar kaliteli olursa köpeğiniz o kadar fazla yemek isteyecektir, tersi durumlardaysa mama kasesinde kalanları göreceksiniz ve onu cezbedebilmek için kasesini sallamaya başlayacaksınız.

Köpeğinizi beslerken mamanın tamamını mama kabında bırakmak yerine, ölçerek ve iki öğüne bölerek vermeniz önerilir. Aşırı kilolu olup olmadığından emin değilseniz, göz testi ve dokunma testi yapabilirsiniz. Öncelikle ona bakın; belini görebiliyor olmalısınız. Ardından ellerinizi sırtına koyun ve baş parmaklarınız bel kemiğinde olacak şekilde, parmaklarınıza aşağı doğru yayılma hareketi uygulayın. Omurgalarını göremez ancak parmaklarınızla çok bastırmadan da hissedebiliyor olmanız gerekir. Eğer hissedemiyorsanız, daha az yemeli ve daha çok egzersiz yapmalıdır.

Yorkipoo Irkının Kürk Rengi ve Genel Bakımı

Yorkipoo ırkının kürkü düz veya kıvırcık tüylerden oluşabilir. Tüyleri yumuşak ve ipeksi yapıda olmalıdır. Hipoalerjenik bir köpek olarak kabul edilse de, hiçbir köpeğin tam olarak hipoalerjenik olmadığı, bunun bir hayaldan ibaret olduğu ve dünyadaki her köpeğin çok az da olsa tüy döktüğü unutulmamalıdır. Yorkipoo sadece çok az kepek üretir ve bu da alerjisi olanlar için daha az tehlikeli veya tehlikesiz bir köpek olduğu anlamına gelir.

Kürk rengi siyah, krem rengi, beyaz, kırmızı, sable, kayısı rengi, taba rengi, çikolata rengi, gri veya gümüş gibi çok çeşitli renklerde olabilir. Bu renklerin herhangi birinin desenlerine veya siyah ve taba rengi lekelere sahip olabilir.

Çok az tüy dökmesine rağmen Yorkipoo ırkının tüylerinin ipeksi ve sağlıklı kalması için bir miktar bakım yapılması gerekir. Günlük olarak fırçalanmalı veya taranmalıdır, böylece tüylerinin birbirine dolaşması engellenecektir. Tahriş edici olmasını engellemek için gözlerinin etrafındaki tüylerin gözlerinden uzağa doğru fırçalanması veya taranması gerekir. Ya da bu tüyleri bir miktar kısaltarak gözlerini korumak isteyebilirsiniz; sizin tercihiniz. Tüylerinin düzenli olarak kısaltılması gerekir. Banyo, tüylerinin ipeksi yapısını korumaya yardımcı olacaktır ancak yalnızca gerektiğinde yıkanması gerekir.

Diğer bakım ihtiyaçlarının arasında ağız hijyeni bulunmaktadır. Dişlerini, tartar birikmesi ve bakteri oluşumuna engel olmak için haftada en az iki veya üç kez fırçalayın. Diş eti hastalığını ve kötü nefesi engellemek istiyorsanız günlük fırçalama daha iyidir.

Eğer köpeğinizin tırnakları doğal olarak yıpranmıyorsa, ayda bir veya iki kez tırnaklarını kesin. Yürürken tırnaklarının yerle temasından kaynaklanan tıkırdama seslerini duyuyorsanız çok uzunlar. Kısa ve düzgün tırnaklar daha sağlıklıdır. Sık sık patilerini kontrol edin ancak köpeklerin patileri konusunda hassas olduklarını ve nazik davranmanız gerektiğini unutmayın. Köpeklerin ayaklarında kan damarları vardır ve çok kısa keserseniz kanamaya neden olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda bir dahaki sefere köpeğiniz tırnaklarını kesmenize izin vermeyecektir. Bu yüzden, bu konuda herhangi bir deneyiminiz yoksa veterinerinizden destek almayı düşünebilirsiniz.

Kulaklarının her hafta, kızarıklık veya kötü kokuya karşı kontrol edilmesi gerekir. Kızarıklık veya kötü koku enfeksiyona işaret edebilir. Köpeğinizin kulaklarını kontrol ederken, enfeksiyonları önlemeye yardımcı olmak için kulaklarını nazik bir şekilde ve pH dengeli kulak temizleyicisi ile nemlendirilmiş bir pamuk topu yardımıyla temizleyin ancak kulak içerisine herhangi bir şey sokmayın. Sadece dış kulağı temizlemelisiniz. 

Tarama sırasında cildinde, kulaklarında, burun, ağız, göz veya ayaklarda kızarıklık, iltihaplanma belirtileri veya yaralanma olup olmadığını kontrol edin. Kulakları iyi kokmalı, gözlerinde kızarıklık olmamalı, burnunda akıntı olmamalıdır. Dikkatli şekilde yapılacak haftalık muayeneniz, olası sağlık sorunlarını erken teşhis etmenize yardımcı olacaktır

Yorkipoo Irkının Çocuklar ve Diğer Evcil Hayvanlarla Etkileşimi

Yorkipoo, çocuklarla başa çıkabilen, onlara karşı nazik davranan ve sevgi dolu olan bir köpektir. Evin içinde çok küçük çocukları olan aileler için tavsiye edilmez çünkü yanlış bir şekilde tutulduğunda kolayca yaralanabilir. Genellikle yaşlı insanlar ve yaşça daha büyük çocuklu aileler için mükemmel bir arkadaştır.

Her ırkta olduğu gibi çocuklara köpeklere nasıl yaklaşacaklarını ve onlara nasıl dokunacaklarını öğretmelisiniz. Her iki tarafın da herhangi bir ısırma, kulak veya kuyruk çekme gibi hareketlerini önlemek için her zaman köpeklerle küçük çocuklar arasındaki etkileşimleri denetlemelisiniz. Çocuğunuza, yemek yerken veya uyurken herhangi bir köpeğe asla yaklaşmamasını veya köpeğin yemeğini uzaklaştırmaya çalışmaması gerektiğini öğretmelisiniz. Hiçbir köpek, herhangi bir küçük çocukla denetimsiz bir şekilde bırakılmamalıdır.

Yorkipoo genellikle diğer köpekler ve evcil hayvanlarla iyi geçinir. Yorkshire Terrier ebeveyni nedeniyle av içgüdüsüne sahip olabilir ve bu da kediler de dahil olmak üzere küçük evcil hayvanları kovalamak istemesine neden olabilir.

2022 Güncel Yorkipoo Yavru Fiyatları

 2022 Yorkipoo fiyat fiyatları ortalama 3000TL'ye ait fiyatlarla başlayıp, 5000TL'ye kadar ulaşabilir.

https://patiilan.com/